Fronta na Zemana: exprezident přijal Babiše a připomněl svou zásluhu na 8. květnu
SETKÁNÍ U ZEMANA
Nabitou sváteční středu měl exprezident Miloš Zeman ve své pražské pracovně i v Lánech. Zeman se setkal s několika politiky hnutí ANO a také připomněl výročí konce druhé světové války, vše pak zakončil jednáním s bývalým premiérem Andrejem Babišem.
Zeman nejdříve natočil mediální rozhovor a následně začal přijímat návštěvy. „Ve své pracovně jsem pak velmi srdečně přivítal stínovou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou z hnutí ANO,“ napsal. „Ve své pražské pracovně jsem dnes přivítal i další milou návštěvu, poslance a místopředsedu hnutí ANO Radka Vondráčka,“ dodal.
Den setkávání skončil v Lánech s Andrejem Babišem. „Ve středu, kdy jsme si připomínali osvobození, jsem srdečně přivítal ve své pracovně předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Byla to zajímavá rozmluva,“ okomentoval Zeman.
Témata hovoru dvojice moc přibližovat nechtěla. „Jde o přátelské setkání o diskuzi o politice,“ napsal jen na dotaz Blesku Zemanův bývalý mluvčí Jiří Ovčáček.
„Pan prezident mě pozval k sobě do bungalovu. Velmi rád jsem ho viděl, je v dobré kondici. Probírali jsme nadcházející volby a situaci ve světě,“ řekl pak Babiš. „Moji pražskou kancelář už Andrej Babiš zná, tentokrát jsme se setkali u mě doma. A témat k debatě jsme měli mnoho. Rád jsem ho viděl,“ dodal Zeman. Na schůzku dorazil Babiš v předvolební dodávce s nápisem „Česko, pro tebe všecko“, kterou si Zemanův retrívr Darcy podle deníku hned po zaparkování označkoval.
Exprezident také neopomněl připomenout svoji zásluhu na tom, že se konec války slaví primárně 8. a nikoliv 9. května. „Federální shromáždění přijalo na můj návrh zákon, kterým se přesunulo výročí osvobození z 9. na 8. květen. Tato zdánlivě drobná změna respektuje historickou pravdu spočívající v tom, že kapitulace Německa byla podepsána v Remeši 7. května 1945 a vstoupila v platnost 8. května. Sovětský svaz si pak vynutil druhou kapitulaci v Berlíně. Ale platí samozřejmě první kapitulace,“ uvedl.
„Na druhé straně, znevažovat úlohu Rudé armády, včetně osvobození Prahy maršálem Koněvem, je rovněž pokroucení historické pravdy. Proto jsem odsoudil stržení pomníku maršála Koněva jako barbarský čin. V roce 1945 odešly z ČSR všechny armády, které zemi osvobodily. Pokud později došlo k okupaci, bylo to způsobeno našimi domácími politiky v čele s Klementem Gottwaldem, a tuto odpovědnost nelze svést na druhé,“ dodal.
Bývalý prezident nedávno uvedl knihu Spiknutí o okolnostech jeho hospitalizace po volbách v roce 2021 a řekl, že je možné zabránit politickému hyenismu. Uvedl to při představení publikace v Arcibiskupském paláci na Hradčanech, během níž knize požehnal kardinál Dominik Duka. Autoři v knize s podtitulem „Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR“ popisují tehdejší události, které měly podle nich za cíl zbavit Zemana pravomocí hlavy státu.