Šmardův rebranding: Česká strana sociálně demokratická změní název na Sociální demokracie
ZMĚNA SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE
Česká strana sociálně demokratická změní po 30 letech název na Sociální demokracie i současnou zkratku ČSSD na SOCDEM. Rozhodl o tom v sobotu stranický sjezd v Plzni značnou většinou delegátských hlasů. O změně názvu se rozpoutala debata, ozývaly se i kritické hlasy. Sociální demokraté představili na sjezdu rovněž nový vizuální styl. V rámci sjezdu došlo i k nominaci volby předsedy sociální demokracie. Vedle nynějšího stranického šéfa Michala Šmardy a místopředsedy Břetislava Štefana byl nominován bývalý místopředseda ČSSD a exministr zahraničí a kultury Lubomír Zaorálek.
Pro změnu názvu byly nutné hlasy nejméně dvou třetin, tedy aspoň 119 delegátů sjezdu. Návrh podpořilo 152 delegátů, tři byli proti a 14 se hlasování zdrželo.
Jsme tu pro to, abychom z těžkých časů vzešli silnější. Tentokrát všichni. ✊
— SOCDEM (@CSSD) June 10, 2023
Jsme sociální demokracie. 🌹 pic.twitter.com/fMcgnQoBn5
Předseda sociální demokracie Michal Šmarda při představování změn uvedl, že jednou z definic šílenství je opakovat stejné chyby se stejnými lidmi a zároveň očekávat jiný výsledek. "Už takoví být nechceme. Nechceme opakovat staré chyby, chceme jít dopředu," zdůraznil. "Naším úkolem je dostat nejstarší českou politickou stranu tam, kam patří," dodal v kandidátském projevu Šmarda. Sociální demokracie podle něho musí dokázat to, že umí vzdorovat politice ODS a politice pravice, a dokázat, že je jedinou skutečnou alternativou k pravicové vládě. Andrej Babiš v čele hnutí ANO porazil ČSSD podle Šmardy kvůli tomu, že její představitele označoval za "panáky, kteří jen blábolí". "Sociální demokracie měla vždy řešení." Strana ve volbách předloni na podzim vypadla ze Sněmovny a nyní se její preference pohybují podle průzkumů kolem čtyř procent hlasů.
Další z nominovaných na post předsedy Břetislav Štefan hovořil zejména o tom, že sociální demokracie se musí víc setkávat s lidmi, poslouchat jejich starosti a problémy a hledat řešení na jejich bolesti. "Reagujeme pomaleji, než bychom měli, mluvíme tišeji, než bych chtěl, a často řešíme spíš sebe než krize kolem nás. Jsem přesvědčen, že současná čtyři procenta nejsou garancí toho, že sociální demokracie se může vrátit do Parlamentu ČR a následně do Strakovy akademie," uvedl. Sociální demokracie má být podle Štefana stranou pro lidi, kteří nedostávají za práci spravedlivou odměnu, nemohou pořádně bydlet, nemají dostupnou zdravotní péči nebo nedostávají spravedlivý důchod.
Zaorálek se ve svém emotivním projevu zaměřil nejen na kritiku vlády, ale i nynějšího postupu strany, která se podle něj dostatečně hlasitě nevyjadřuje k současné politické situaci v zemi. "Neplníme ani roli, kterou jako strana máme. Nezastáváme se ani lidí. Jak to, že nám nevadí nabubřelost ODS, její obrovská arogance? Jestliže nám to dneska nevadí, tak lidem nebude vůbec vadit, když v té Sněmovně vůbec nebudeme my," řekl Zaorálek.
Nad změnou názvu se pozastavoval někdejší stranický místopředseda, bývalý ministr i senátor Zdeněk Škromach. "My jsme volby vyhrávali," poznamenal. O jiném pojmenování strany by podle něho měli rozhodovat členové v referendu. Naopak například rovněž bývalý místopředseda ČSSD a ministr Jiří Dienstbier označil představené návrhy za svěží a moderní. "Celek dává smysl" řekl Diensbier, který byl i poslancem a senátorem.
"Sjezd je suverén a může odhlasovat cokoli," zaznělo v debatním vystoupení Petra Pavlíka. Šmarda poukazoval na to že o změně názvu z Československé sociální demokracie na Českou stranu sociálně demokratickou se před třemi desítkami let rozhodovalo také na sjezdu.
V diskusi zaznívaly i obavy o to, zda voliči strany přijmou změnu jejího názvu dobře, či výzvy, že sociální demokracie by se spíše měla věnovat debatě o programu než o vizuálním stylu.
Návrhy nových log podle autorů ze spolupracující agentury zachovávají podstatu sociálnědemokratických hodnot. Abstraktní tvar by měl podle nich připomínat okvětní lístek růže, kterou ČSSD používala jako logo v minulosti. Barevné provedení pak bude cihlové. Sociální demokracie chce obyvatele oslovovat sloganem Lidskost místo sobectví jako variantou na motto Lidskost proti sobectví, s nímž šla ČSSD do voleb v roce 1996, kdy ji vedl Miloš Zeman.