Trans ženy nejsou ženy, rozhodl Nejvyšší soud. Co je za přelomovým verdiktem
VÍTĚZSTVÍ FEMINISMU
V půlce dubna Nejvyšší soud Spojeného království vynesl přelomový rozsudek. Tvrdí v něm, že právní definice ženy se má zakládat na biologickém pohlaví. Tedy právo má pohlížet na trans ženy jako na muže a na trans muže jako na ženy. Můžeme to číst jako tečku za dlouhým ústupem transgenderismu v Británii. Přitom to není tak dávno, co se zdálo, že otázka „Co je žena?“ je v Británii nezodpověditelná.
Například nynější labouristický premiér, tehdy šéf opozice, Keir Starmer v roce 2021 prohlásil, že není správné tvrdit, že pouze ženy mohou mít děložní čípek. Podobně mluvil ministr zahraničí David Lammy. Ten dokonce říkal, že trans ženy si mohou nechat děložní čípek narůst. Ještě před deseti měsíci ministryně školství Bridget Phillipsonová tvrdila, že z právního hlediska je ženou i muž s certifikátem o změně pohlaví. Po rozsudku Starmer i Phillipsonová změnili svůj názor.
Opoziční konzervativci je nyní obviňují z pokrytectví. V otázce trans lidí ale pokrytectví procházelo napříč politickým spektrem. Bylo to za dlouhé vlády konzervativců v letech 2010 až 2024, kdy došlo k největšímu nástupu trans ideologie. Tehdejší vláda plánovala ulehčit změnu pohlaví a tehdejší ministryně pro rovnost Penny Mordauntová prohlásila, že počátečním východiskem reforem v této oblasti je uznání, že „trans ženy jsou ženy“. Teprve v posledních dvou letech Konzervativní strana změnila názor, když zjistila, že jde o toxické téma, které lze využít proti labouristům.
Rozsudek tak není vítězstvím konzervativců, ti se na něm jen snaží přiživit. Ve skutečnosti hlavní tlak na změnu přišel zleva. Je to vidět i na povaze sporu, o kterém rozhodoval Nejvyšší soud.
Celý text „Vítězství feminismu“ si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od úterních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od středy 30. dubna bude na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.