Němci jdou masivními dotacemi chránit svůj byznys proti drahé elektřině
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Německá energetická politika, která se pod tlakem Berlína během posledních let stala evropskou a vyvrcholila snem o dekarbonizované ekonomice pod značkou Green New Deal, se dostává do pozoruhodného stadia. Němci se začínají chránit proti tomu, co sami rozjeli a rozšířili po celé Evropě. Proti jimi samými vymyšlenými a prosazenými následky Green Dealu. Proti jeho samotné podstatě, kterou mělo být zdražení elektřiny proto, aby se jí spotřebovávalo co nejméně.
Sen o bezuhlíkové ekonomice zatím v Německu končí úzkostí z likvidace vlastního průmyslu, kterou kabinet odvrací novou masivní vlnou pomoci firmám. Bude jim kompenzovat drahou elektřinu. Tedy to, co němečtí otcové zakladatelé Green Dealu vymysleli a chtěli. Dotaženo do důsledků. Němci se jdou chránit před následky svých vlastních snů a činů
Koaliční kabinet sociálního demokrata Olafa Scholze ve čtvrtek odpoledne schválil masivní dotační program pro německý byznys. Vláda mu na drahé energie jen v příštích dvou letech přispěje 12 miliardami eur (300 miliard korun). Do roku 2028 by dotace měly celkově dosáhnout 28 miliard eur (700 miliard korun). „Radikálně snižujeme daně z elektřiny, stabilizujeme poplatky za přenos a distribuci a budeme pokračovat ve vládních kompenzacích, aby se firmy byly schopny lépe vyrovnat se současnými cenami elektřiny,“ prohlásil po jednání kabinetu Scholz.
Kromě minimalizace energetických daní a osvobození od všech příspěvků za obnovitelné zdroje budou prodlouženy přímé státní dotace pro 350 nejvíce energeticky exponovaných německých firem na příštích pět let. Devadesát nejvíce energeticky náročných německých firem dostane ještě další státní dotace.
Masivní dotační program nemá Berlín zatím schválen v Bruselu. Veřejná podpora firmám je v Evropské unii zakázána a všechny výjimky musejí být schváleny Evropskou komisí. Brusel zatím zuří. Proti Němcům ale nikdy nešel a nepůjde ani teď.
Všichni ale vidí, že Němci právě spustili masivní dotační infekci, která se rozšíří po celé Evropě. Firmy ve všech dalších zemích přijdou za svými vládami a řeknou: To je nefér prostředí. Nemůžeme konkurovat nejen Američanům, kteří mají o desítky procent levnější energie, ale ani Němcům, protože ti je mají masivně dotované. Také nám je dotujte.
Dostáváme se do nikdy nekončící spirály dotací, umělého zdražování a regulací. Na začátku se zavedly emisní povolenky, aby zdražily elektřinu ze „špinavých zdrojů“. Uhlí a plynu. Vedle toho se zavedly povinné příspěvky všech lidí a firem na dotace provozovatelům obnovitelných zdrojů. Němci z nich část firem osvobodili a více jich naopak uvalili na domácnosti.
Pak si vypnuli jádro. Sázka na plyn se stala komplikovanou po odříznutí od Ruska. Takže museli ve chvílích, kdy nefouká a nesvítí, začít znovu pálit uhlí. V jejich vlastních očích ten nejšpinavější zdroj. Takže dnes mají jednu z nejšpinavějších energetik v Evropě. A k tomu drahou elektřinu. Mimo jiné proto, že povolenky, které si musí uhelný byznys kupovat, jsou rekordně drahé.
Německé firmy začnou křičet, že je to ničí. A německá vláda jim dá masivní dotace. Všechno to ve finále zaplatí německý lid na daních. Ten bude mít drahou elektřinu, a k tomu bude kvůli jejímu umělému zdražení dotovat byznys. Bude platit hned dvakrát.
České firmy vývoj v Německu velmi pečlivě sledují. A už tlačí vládu premiéra Petra Fialy k podobným dotacím. Není se čemu divit.