Byl v něm u Karla III. i v Bílém domě. Proč Zelenskyj nesundává zelený svetr
ZELENSKÉHO SVETR
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si při středeční nečekané návštěvě Spojeného království oblékl svůj charakteristický olivově zelený svetr. Jde o výrobek ukrajinské firmy M-TAC, která obléká i ukrajinskou armádu. Stejný outfit měl Zelenskyj na prosincovém jednání v Bílem domě s Joem Bidenem. Co však tento svetr představuje?
Volodymyr Zelenskyj se ujal prezidentského úřadu v květnu 2019. Zhruba o rok později se se svou ženou Olenou vydal na oficiální cestu do Velké Británie, jejíž součástí byla i návštěva Buckinghamského paláce, kde se setkal s princem Williamem a jeho manželkou Catherine, nynější princeznou z Walesu. Tehdy měl Zelenskyj na sobě tmavý oblek s kravatou a perfektně vyleštěné černé boty.
To už ovšem neplatilo o dva a půl roku později. Ve středu se těsně před ročním výročím války na Ukrajině prezident Zelenskyj sešel s králem Karlem III., tentokrát však v tom, co se stalo symbolem jeho postavení válečného vůdce – v olivově zeleném svetru s ukrajinským trojzubcem na krku a vojenských kalhotách.
Zelenskyj toto oblečení nosí od začátku války téměř na každou příležitost. Mimo návštěvu Karla III. měl na sobě to samé i v prosinci v Bílém domě, kde jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem. Co však stojí za olivovým svetrem a trikem? Tato odlišnost totiž narušuje obvyklý běh diplomatických událostí a očekávání toho, jak by se lidé v takových situacích měli obléknout. V záplavě modrých obleků a kravat ho to odlišuje od ostatních A o to právě jde. Odlišit se.
Jeho zelený svetr je připomínka, že válka pokračuje. Že i když je on v Buckinghamském paláci, jeho lidé na Ukrajině bojují o svobodu. Jedná se o něco, čemu rozumí každý. Král, předseda Evropského parlamentu, premiér České republiky, ale i například obyčejný člověk projíždějící Twitter. Dokud Zelenskyj nosí olivově zelený svetr, válka pokračuje.
„Vezměte si oblek, ne zelenou“
„Je zde přísný dress code.“ Takovou zprávu rozeslali protokoláři Evropské unie účastníkům summitu na Ukrajině, který proběhl ve středu a ve čtvrtek. Podle serveru Politico to byla zjevná snaha vyhradit si vojenský vzhled pro hostitele summitu a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Plánovači této akce si totiž velmi dobře uvědomovali, že je tento styl oblékání vhodný pouze pro ty, kteří se brání ruské invazi.
M-TAC aneb Oblékneme celou armádu
Výrobce tohoto charakteristického outfitu je ukrajinská firma M-TAC, která byla založena v roce 2005. Původně však vyráběla airsoftové zbraně a příslušenství. K výrobě oblečení se dostala až v roce 2014, shodou okolností ve stejném roce, kdy Rusko anektovalo Krym, a kdy se Ukrajinci „zbavili“ bývalého prezidenta Viktora Janukovyče.
„Zrozeni revolucí, zoceleni válkou.“ Tak zní motto společnosti, která má více než 50 dodavatelů v 15 zemích světa. Zaměřuje se převážně na výrobu oděvů a výstroje pro ukrajinskou armádu, a to od února 2022, kdy Ukrajinu napadlo Rusko. Závodní výroba se nachází v hlavním městě Kyjevě a také ve Lvově.