Češi rozjeli dezinformační operaci kvůli munici pro Ukrajinu. „Zapíší se do učebnic,“ tvrdí Ukrajinci
MUNICE PRO UKRAJINU
V současnosti často slýcháme zkratku "IPSO", což je zkratka pro "speciální informační a psychologickou operaci", která je však částečně zneužívána. Koneckonců ne každá falešná zpráva na Facebooku nebo manipulativní zpráva v západních médiích musí být nutně speciální operací. Existují však i příklady reálných IPSO - právě teď jsme svědky skutečné "master class". Řeč je o dělostřelecké munici, kterou administrativa českého prezidenta Petra Pavla a ministerstvo obrany země našly kdesi "mimo EU". Přesněji řečeno, informační kampaň kolem ní nabírá na obrátkách, píše ukrajinská informační agentura Unian.
Nejprve je potřeba objasnit pojem IPSO, který je překladem anglického PSYOP neboli "Psychological operation". "Za prvé, takováto speciální operace je vojenská operace, a má tedy především vojenské cíle. Za druhé, její vykonavatelé jsou rovněž vojáci (i když zapojení civilních specialistů to nevylučuje). A za třetí, musí mít nejen 'informační', ale i 'psychologické' aspekty (jinak se jedná o pouhou '(dez)informační kampaň', a nikoli o IPSO)," vysvětlil Unian.
Pokud mluvíme o "českých" střelách a informacích o nich, pak se podle serveru Unian rozhodně jedná o vojenskou operaci. "Češi nejprve prostřednictvím 'anonymních vládních zdrojů' předali západním médiím informaci, že dodavatelem je Jihoafrická republika. Téměř druhý den jiné, ale stejně anonymní zdroje oznámily, že ne, dodavatelem bylo ´ve skutečnosti´ Turecko. O něco později pronikl na veřejnost tip, že jde o Jižní Koreu. O týden později se objevily zprávy o Maroku a Indonésii. A to vše prostřednictvím renomovaných médií. Skutečný zdroj munice však nikdo kromě Čechů neznal," napsal Unian.
Po této dezinformační kampani následovala druhá fáze - Česká republika oznámila, že rakety Ukrajině nedodá jen tak někdo, ale "ruský spojenec". Poradce české vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar pouze upřesnil, že se nejedná o Severní Koreu. "Důvěrnost je v tomto případě klíčová: jednáme a budeme jednat s kýmkoli, bez ohledu na jeho loajalitu či politickou pozici - s velmi malými výjimkami, jako je Severní Korea," řekl.
V ruských médiích a na sociálních sítích se následně začalo vážně diskutovat o kandidátech na zradu, včetně Arménie (která "pozastavila" svou účast v CSTO, ruském "NATO pro chudé"), Ázerbájdžánu a Kazachstánu (ten v současnosti jedná s NATO). Zmíněny byly i další postsovětské země, například Turkmenistán (který nedávno podepsal protokol o spolupráci s EU), a také země "globálního Jihu", mezi nimiž byl nejčastěji zmiňován Egypt, který odmítá spolupracovat s Ruskem kvůli půjčkám EU, jimiž lze platit za obilí z Ukrajiny.
"Čechům nestačilo pouze utajit informace o skutečném dodavateli. Rozhodli se také zasít neshody a nedůvěru mezi země loajální Kremlu. A to je nesmírně zajímavé. Koneckonců, pokud bude speciální operace úspěšná, ukrajinské ozbrojené síly dostanou munici, dodavatel peníze a nikdo nebude vědět, kdo to je," popsal Unian s tím, že se tímto způsobem otevírají obrovské možnosti, jak zvýšit tajné nákupy zbraní pro Ukrajinu. Až Ukrajina dostane munici a pokud operace zůstane tajná, pak se tento český IPSO může zapsat do učebnic," dodal server.