Fico čelí snahám o odvolání a dráždí opozici: Za zavřenými dveřmi citoval z důvěrné zprávy SIS
KRIZE NA SLOVENSKU
Atmosféra ve slovenské Národní radě výrazně zhoustla. Vládní koalice Roberta Fica protlačila neveřejné jednání parlamentu, který jedná o odvolání jeho kabinetu. V rámci tohoto neveřejného jednání Fico přednesl důvěrnou zprávu Slovenské informační služby (SIS), která se týkala vlivového působení s cílem destabilizovat Slovensko. Z opozice však zaznívá, že zpráva, kterou Fico přednesl, byla absurdní a nebyla důvodem k utajení schůze. Čeho se zpráva měla týkat není jasné, expremiér Igor Matovič však uvedl, že SIS se vrátila do dob Mečiara a je zneužívána proti obyčejným lidem.
Slovenská vláda nezlepšila kvalitu života obyvatel země a vládní politici připustili možnost odchodu Slovenska z Evropské unie, zdůvodnil ve sněmovně předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka opoziční návrh vyslovit nedůvěru kabinetu premiéra Roberta Fica.
„I vaši voliči trnou, když se dívají na cenovky v obchodech. I vaši voliči si ničí auta na rozpadajících se silnicích. I vaši voliči umírají ve zdevastovaném a rozkradeném zdravotnictví. V jiných zemích jsou potraviny levnější, platy vyšší a služby lepší, stačí zajít do Polska a České republiky,“ řekl Šimečka při zdůvodnění návrhu opozice odvolat vládu. Dodal, že strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) čtyřnásobného premiéra Fica je u moci celkově již 14. rokem.
ANALÝZA: Nastává americká zlatá éra? Co čekat od návratu Donalda Trumpa
Ministerský předseda v reakci tvrdil, že opozice kritizuje nedostatky, ke kterým sama přispěla během svého dřívějšího vládnutí. Předsedající Peter Žiga pak oznámil, že samotná rozprava parlamentu k odvolání vlády bude neveřejná. Zdůvodnil to tím, že Fico chce v ní hovořit o důvěrných informacích. Opozice utajení rozpravy označila za ostudu, která nemá obdoby v historii slovenské sněmovny. Opoziční strany nemají v parlamentu většinu, která je k odvolání vlády potřebná.
Fico informoval o tom, že SIS získala závažné informace o dlouhodobém organizovaném vlivovém působení, jehož účelem je destabilizace Slovenska. Mluvčí SIS Katarína Némová uvedla, že tajná služba poskytla zprávu příjemcům ze zákona a udělila souhlas s informováním poslanců ústní formou v takovém rozsahu, aby nebyl zmařen účel trestního úkonu.
Denník N citoval také poslankyni opoziční strany Svoboda a solidarita Máriu Kolíkovou, která uvedla, že přednesená zpráva byla absurdní a že nic, co zaznělo, není důvodem k tomu, aby byla rozprava utajena.
„Fico a Gašpar posunuli SIS do Mečiarových časů“
Bývalý premiér Igor Matovič po tajné zprávě SIS, kterou předložil Fico, napsal, že „SIS v rukou syna (bývalého policejního prezidenta a poslance Směru Tibora) Gašpara sleduje po celém Slovensku lidi, kteří se dnes jakkoli občansky angažují. Využívá přitom skryté osobní sledování, odposlechy, infiltraci soukromých e-mailů a telefonů“. Matovič to napsal s dodatkem, že nemůže říci, o co přesně jde, protože by to bylo porušení zákona.
„Každopádně po tomto zvuku bludů můžeme s klidným svědomím říci, že Gašpar a Fico posunuli tajnou službu na úroveň Mečiara, když ji zneužívají proti obyčejným lidem,“ napsal Matovič na Facebooku.
PODCAST: Na životních křižovatkách se o racionalitu neopřeme. L. A. Paulová o transformačních zkušenostech
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) upozornil, že koalice chybovala i v procedurálních návrzích, kterými koaliční poslanci zkrátili rozpravu na 12 hodin. Dostál tvrdí, že zpráva přednesená premiérem byla „obvyklým blábolem Roberta Fica, který je obvykle vidět v jeho videích“. Dostál dodal, že šlo o konspirační teorie o různých vazbách nebo o tom, jaké protesty se proti vládě připravují. Většina informací, které premiér uvedl, měla být podle Dostála veřejná, až na jednu výjimku. „Nebyl důvod, aby tato část schůzky byla neveřejná,“ dodal Dostál.
Další opoziční strana KDH je podle svých slov velmi zklamána jednáním koaličních poslanců. „Nejsme jeho poddaní,“ reagoval předseda KDH Milan Majerský s tím, že informace z utajené zprávy si člověk může najít na internetu nebo na kterékoli sociální síti. „Je to ostudné, ponižující a mrhání finančními prostředky,“ uzavřel s tím, že o dalším postupu v parlamentu rozhodne sněmovna.
František Mikloško z KDH uvedl, že znění zprávy mu připomnělo normalizaci a sestavování seznamů komunisty. „My se nepřipravujeme na Majdan, tato vláda se připravuje na Majdan,“ poznamenal dále Mikloško s tím, že očekává, že provokace na protestech budou utnuty.
Ficova vláda čelí velkým problémům kvůli tomu, že disponuje jen nejtěsnější možnou většinou, kterou navíc narušují poslanci koaličního hnutí Hlas, kteří již několikrát zablokovali hlasování. Politickou krizi způsobila trojice poslanců okolo Rudolfa Huliaka, která opustila poslanecký klub SNS. Během úterý se objevila informace, že šéf SNS Andrej Danko nabídl Huliakovi post místopředsedy parlamentu za to, že se tři poslanci do poslaneckého klubu strany vrátí.