Němci viní Polsko ze sabotáže při vyšetřování výbuchu Nord Streamu
EXPLOZE NORD STREAM
Němečtí vyšetřovatelé obviňují Polsko z toho, že sabotovalo snahu Berlína o vyšetřování výbuchů plynovodů Nord Stream, ke kterým došlo téměř před dvěma lety. Podezřelým je podle nich ukrajinský instruktor potápění, který se měl zdržovat nedaleko Varšavy. Ten nicméně před zatčením uprchl do vlasti. Podle Němců Polsko nevyhovělo zatýkacímu rozkazu, který vydal Spolkový soudní dvůr. Varšava to odmítá.
Před téměř dvěma lety vyvolalo několik výbuchů v Baltském moři celosvětový rozruch. Krátce nato bylo jasné, že byly zničeny tři ze čtyř „větví“ plynovodů Nord Stream 1 a 2, které byly položeny za účelem dodávek plynu z Ruska do Německa a dalších zemí Evropy. Němečtí vyšetřovatelé se domnívají, že vědí, kdo za výbuchy stojí. Hlavním podezřelým je ukrajinský instruktor potápění Volodymyr Z., který podle nich naposledy žil nedaleko Varšavy. Vyšetřovatelé ho podezírají, že útok provedl spolu s dalšími pěti Ukrajinci. Než se ho však podařilo zatknout, podezřelý uprchl do své vlasti.
Němečtí vyšetřovatelé nyní obviňují Polsko, že neprovedlo evropský zatýkací rozkaz, který na pachatele vydal v červnu německý Spolkový soudní dvůr a neprovedlo dostatečně intenzivní pátrání. Německá spolková kriminální policie a Spolkové státní zastupitelství jsou nespokojeny. Úředník obeznámený s vyšetřováním vznesl pro list Welt Am Sonntag závažné obvinění, podle něhož Polsko vyšetřování sabotuje.
PODCAST: Daně budou růst, ministři neřešili, jak ušetřit u sebe. Jsme v podivném zombie stavu
„Polská vláda ho zřejmě nechala jít, aby zakryla svůj vlastní podíl na útoku na plynovody,“ řekl již dřéve August Hanning, bývalý šéf německé Spolkové zpravodajské služby (BND), v rozhovoru pro Die Welt s tím, že je přesvědčen, že prezidenti Polska a Ukrajiny Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj o plánech útoku věděli. „Operace takových rozměrů jsou nemyslitelné bez souhlasu politických představitelů zúčastněných zemí,“ řekl Hanning.
Vyšetřovatelé tvrdí, že šestičlenná posádka potápěčů, která údajně nastražila výbušniny z plachetnice „Andromeda“, byla vyškolena v Polsku. Rovněž se domnívají, že Varšava mohla poskytnout logistickou podporu pro podvodní operaci. Členové posádky jachty Andromeda jsou podezřelí, že si vybavení potřebné k útoku vzali na palubu v přímořském letovisku Kołobrzeg, kde se plavidlo sedm dní před výbuchy zastavilo.
Němečtí vyšetřovatelé rovněž obviňují polské úřady ze záměrného zatajování videozáznamů z přístavu v Kołobrzegu. Toto odmítnutí podpořilo německé podezření z utajování.
Polské úřady jsou podle svých slov obviněními z Německa pobouřeny. „Obvinění, že Ukrajina provedla tuto akci s polským vědomím, je zcela nepodložené,“ uvedl pro Die Welt šéf polského Národního bezpečnostního úřadu Jacek Siewiera. Obvinění a insinuace podle něj pocházejí z úzkého okruhu bývalých proruských představitelů, kteří již nezastávají žádné mocenské funkce. „Doufám, že nemáme co do činění s organizovanou dezinformační kampaní, v níž se lidé nechali zneužít k obviňování Polska,“ řekl Siewiera. Polsko podle něj prověřuje všechny stopy, včetně možnosti, že se na útoku podílelo Rusko.
MUŽI ZA PULTEM: Hysterická hádka o Nicka Cavea
Vysoce postavený důstojník, který žije ve velkém ukrajinském městě a který se údajně podílel na útoku na plynovod, uvedl, že je „směšné věřit, že jsme to udělali my, ale pokud za útokem stála Ukrajina, Německo by mělo vyšetřování zastavit, protože pro Kyjev to byl legitimní vojenský cíl.“
V srpnu, poté co se na veřejnost dostaly zprávy o zatykači a začala se šířit obvinění proti Varšavě, cítil polský premiér Donald Tusk povinnost reagovat. „Všem iniciátorům a patronům projektů Nord Stream 1 a 2. Jediné, co byste v této věci měli dnes udělat, je omluvit se a mlčet,“ napsal tehdy na sociální síti X.
Němečtí vyšetřovatelé mezitím vyloučili takzvanou operaci pod falešnou vlajkou ze strany Rusů. Jsou si prý jisti, že rozkaz k útoku vydal bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Německé úřady na veřejnosti o vyšetřování mlčí.
„Spolková vláda se k tomu nevyjadřuje a nekomentuje ani zprávy o údajných ‚podrobných výsledcích vyšetřování‘ v médiích,“ uvedlo německé ministerstvo spravedlnosti ve svém prohlášení z konce srpna. Zatím se podle serveru Politico zdá nepravděpodobné, že by se podezřelý Volodymyr Z. musel někdy osobně postavit německým úřadům. Podle evropské smlouvy není Ukrajina povinna vydávat své občany jiným státům a další osoby podezřelé ze spiknutí se pravděpodobně skrývají.