Němci vymysleli fotoaparát s technologií AI, který vás dokáže za 10 sekund svléknout
UMĚLÁ INTELIGENCE
Společně s rozšířením a zdokonalením umělé inteligence vzrůstají mezi lidmi obavy zejména o soukromí. V poslední době jsou trendem "deepfake" fotografie, které jsou schopné za použití umělé inteligence člověka svléknout. Dva němečtí umělci však navzdory obavám vytvořily fotoaparát NUCA, který má umělou inteligenci AI zabudovanou přímo v sobě. Tento fotoaparát vás vyfotí například na ulici a rovnou vás za pomocí AI svlékne v téměř reálném čase jen s malým zpožděním. O zprávě informují Fox News.
Za vynálezem chytrého fotoaparátu stojí němečtí umělci Mathias Vef a Benedikt Groß. Němci údajně vytvořili fotoaparát, právě aby poukázali na nezastavitelné zdokonalování umělé inteligence, která lze snadno zneužít. Dvojice prý přemýšlela, jak může AI nejvíce narušit soukromí člověka bez jeho svolení a následně došla k nápadu fotoaparátu NUCA. Němečtí umělci doufají, že jejich vynález donutí lidi, aby se zamysleli nad nebezpečím moderních stále se zdokonalujících technologií. Cílem projektu je podnítit debatu a upozornit na rizikovost ztráty soukromí, kterou umělá inteligence přináší.
K výrobě zevnějšku chytrého fotoaparátu použili umělci 3D tiskárnu, s její pomocí vytiskly čočku a vnější celou schránku. K samotnému focení využívá NUCA smartphone, ten následně přeposílá fotografii do cloudu pro aplikaci AI, která subjekt svlékne. Fotoaparát samozřejmě neví, jak skutečně člověk vypadá. Funguje tak, že určí pohlaví, následně zanalyzuje obličej, věk a další aspekty jako je tvar těla. Poté vytvoří repliku toho, jak si myslí, že nahé tělo na základě zjištěných informací vypadá.
Deepfake nahé fotografie, na kterých se nejčastěji objevují celebrity, kolují na internetu již delší dobu. Na rozdíl od deepfake fotografií však nepotřebujete k užívání fotoaparátu NUCA žádné technické znalosti, navíc celý proces trvá pouze 10 sekund. Právě jednoduchost jeho užívání upozorňuje na riziko rychle se zdokonalující umělé inteligence.
Němečtí umělci však nemají v plánu umožnit lidem používat NUCA pro komerční účely. Fotoaparát a jeho funkce předvedou koncem června na umělecké výstavě v Berlíně, právě aby zvýšili povědomí o riziku AI. Do budoucna totiž hrozí, že někdo podobnou technologii vytvoří a následně využije k vydírání pod hrozbou zveřejnění falešných nahých fotografií.