PŘEHLEDNĚ: Kdo a jak bude od května platit nové poplatky za ČT
MEDIÁLNÍ NOVELA
Velká mediální novela, která po podpisu prezidenta začne platit od května, nepřináší jen vyšší poplatky za Českou televizi a Český rozhlas, zejména významně rozšiřuje okruh lidí, na které povinnost dopadne. A zcela mění způsob, jakým budou hradit poplatky podnikatelé a firmy. Ty mají hradit plošně podle počtu zaměstnanců v desetinásobných výších. Jaké změny tedy nastávají?
O kolik se navyšují poplatky
Novelizovaný zákon zvyšuje poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Lidé si tak dohromady připlatí měsíčně 25 korun, pro firmy se pak vše násobí podle počtu zaměstnanců až na výši stonásobku.
Jak se změny dotknou lidí
Výrazně se rozšiřuje počet domácností, které budou mít ze zákona povinnost hradit poplatky rozhlasu i České televizi. Generální ředitel rozhlasu René Zavoral v minulém roce odhadoval, že by se poplatek mohl nově týkat až 300 tisíc domácností, které ho dosud nehradí. Nové možné plátce televize a rozhlas osloví s výzvou, aby se k poplatkům přihlásili. Domácnostem však zůstane možnost čestným prohlášením nahlásit, že nevlastní žádný přijímač umožňující sledování veřejnoprávních médií.
Bude muset platit každý s telefonem?
Už nebude záležet na tom, zda je v domácnosti jen televize či rádio, stačí prakticky cokoliv, co má možnost připojit se k internetu, tedy počítač, telefon, tablet apod. Má se však dodržet dosavadní princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení v držení jejích členů.
Návrh nicméně vyvolává kontroverze, podle kritiků tak budou nuceni poplatky hradit i lidé, kteří objektivně nemusí vůbec služeb rozhlasu a televize využívat, jenom proto, že mají internet v mobilním telefonu.
Výjimku z hrazení rozhlasových a televizních poplatků mají mít také nadále lidé s úplným zrakovým či sluchovým handicapem. Nárok na osvobození od poplatků mají i domácnosti s příjmy pod 2,15násobkem životního minima, to však musí patřičně doložit. Podobně to platí i u rozhlasu.
Záleží na tom, kde má člověk přihlášené trvalé bydliště?
Povinnost vzniká v rámci konkrétní domácnosti, ať už na ni má člověk přihlášené trvalé bydliště či nikoliv. Platí to přitom i v případě, že lidé bydlí v nájmu. „Pokud v podnájmu vlastníte nebo déle než 30 dní užíváte televizní přijímač, máte i povinnost platit televizní poplatek. Majitel bytu, který Vám byt pronajímá, má povinnost platit TV poplatek za svoji domácnost, kde bydlí. V pronajímaném bytě má povinnost platit nájemník,“ popisuje na webu Česká televize. Jak už bylo zmíněno, přijímačem se nově stává i obyčejný mobilní telefon.
Nové možné plátce televize a rozhlas osloví s výzvou, aby se k poplatkům přihlásili nebo vyplnili čestné prohlášení, že přístroji schopnými přijímat rozhlasové či televizní vysílání nedisponují.
Jak se změny dotknou firem
Právnické osoby a podnikatelé s 25 až 49 zaměstnanci (konkrétně se jedná o přepočet celých úvazků) budou nově hradit pětinásobek televizního a rozhlasového poplatku, s 50 až 99 zaměstnanci desetinásobek, se 100 až 199 zaměstnanci dvacetinásobek, s 200 až 249 zaměstnanci třicetinásobek, s 250 až 499 zaměstnanci sedmdesátinásobek a s více než 500 zaměstnanci stonásobek poplatku. Na zaměstnavatele s nejvýše 24 pracovníky se poplatková povinnost vztahovat nebude, stejně jako na spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením.
Zvlášť se pak mají vztahovat poplatky ještě na pronájem dopravních prostředků, které mají rozhlasový či televizní přijímač. Podle novelizovaného zákona bude firma či podnikatel hradit poplatek za každý takový dopravní prostředek.
Podobně jako rozšíření okruhu plátců budí kritiku i způsob, jakým mají platit za veřejnoprávní média firmy. Kritici upozorňují, že se v případě řady lidí budou zkrátka platit poplatky dvakrát, tedy jednou za domácnost, podruhé pak za to, že jsou zaměstnaní v konkrétní firmě. Ani v jednom z případů přitom skutečně nemusí služeb využívat.
Jak často musím platit?
Domácnosti, které nyní poplatek hradí za televizory či rádio, mohou pokračovat stejným způsobem v placení o něco vyššího poplatku. Poplatník si může zvolit i rozdílnou frekvenci plateb, hradit lze poplatky měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Možností platby je však několik. Televizní poplatek lze hradit trvalým příkazem ze své banky, platební kartou a metodami s ní spojenými (Apple Pay a Google Pay), expresním bankovním převodem nebo formou SIPO prostřednictvím České pošty (zde lze zvolit pouze měsíční platbu). Kdo prostřednictvím SIPO platit nadále nechce, může se přihlásit online a poplatky hradit bankovním převodem přímo veřejnoprávním médiím. Potřebuje se však zaregistrovat na portálu Českého rozhlasu a České televize.
Jak budu víc platit?
Domácnostem, které rozhlasový a televizní poplatek hradí měsíčně přes SIPO, automaticky zvýší částku Česká pošta. Při platbě online bude potřeba u banky plátce zvýšit nastavený inkasní limit. Domácnosti, které již mají předplacenou vyšší než měsíční (například roční platbu) budou muset uhradit doplatek odpovídající navýšení.
Růst se s novým poplatkem nezastaví
Schválený zákon nepřináší jednorázové zvýšení poplatků, ale i jejich valorizaci do budoucna. Valorizační mechanismus spočívá v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. K navyšování by pak mělo docházet vždy k 1. červenci dalšího roku. Zaokrouhlovat se pak má výše poplatku na celé koruny směrem nahoru.