Kdo po Součkovi? Nového šéfa ČT budeme znát v červnu. Hlásí se Šmuclerová, padají další jména
BUDOUCNOST ČT
Po ne příliš překvapivém odvolání generálního ředitele České televize Jana Součka Rada ČT rovnou vyhlásila výběrové řízení na jeho nástupce. Zatímco televizi dočasně vede statutární zástupce Michal Fila, o uvolněné místo už projevila zájem první kandidátka – konkrétně předsedkyně představenstva vydavatelství Czech News Center Libuše Šmuclerová. Zda uspěje, by mělo být jasno asi v polovině června.
„Ano, budu kandidovat,“ potvrdila Šmuclerová ČTK v textové zprávě. V minulosti působila jak v České televizi, tak v komerční TV Nova. Nyní vede jeden z největších mediálních domů v Česku a patří k nejviditelnějším ženám v mediálním byznysu.
Vedle Šmuclerové média spekulují o dalších možných uchazečích z managementu ČT – například o řediteli zpravodajství a publicistiky Petru Mrzenovi, výkonném řediteli obchodu Hynku Chudárkovi nebo řediteli programové divize Milanu Fridrichovi.
Rada ČT má podle zákona tři měsíce na to, aby nového generálního ředitele zvolila, harmonogram je ale naplánován daleko rychleji. Předseda rady Karel Novák přiblížil předpokládaný harmonogram výběrového řízení, který se z většiny opírá o poslední volbu v roce 2023.
„Byly by tři týdny na vypracování kandidátských projektů plus sehnání výpisů z trestního rejstříku, lustrační osvědčení a podobně. Šlo by tedy o 28. května,“ uvedl Novák. Po této lhůtě budou mít radní dva týdny na prostudování projektů.
„Předpokládám, že se tentokrát přihlásí více kandidátů, protože minule nechtěli kandidovat proti bývalému generálnímu řediteli Petru Dvořákovi. Nicméně radní by měl být schopen přečíst tři čtyři projekty denně,“ doplnil Novák.
První kolo prezentací kandidátů, tzv. semifinále, by se mělo odehrát 11. června. Do finále, naplánovaného na 18. června, by postoupilo pět uchazečů. To si Rada ČT hlasováním odsouhlasila a rovnou výběrové řízení vyhlásila.
Odvolání Jana Součka přišlo po roce a sedmi měsících ve funkci. Rada mu vytkla řadu pochybení – mimo jiné rušení publicistických pořadů, nevhodnou komunikaci, selekci novinářů či hrozby rušením kanálů ČT kvůli nezvýšení koncesionářských poplatků. Podle radních jednal „bez péče řádného hospodáře a poškodil dobré jméno ČT“. Souček s výtkami nesouhlasí, tvrdí, že čelil vydírání, navzájem si ale s radou poděkoval za „vše dobré“, na čem spolu pracovali.
„ČT je v dobré kondici a má po roce a půl zajištěné financování na desítky let dopředu,“ uvedl po svém odvolání. Zároveň upozornil na střet zájmů čtyř radních, kteří by podle něj neměli hlasovat o nástupci. „Domnívám se, že Rada České televize by měla zaujmout stanovisko k faktu, že čtyři její členové jsou ve střetu zájmů.“ Poukázal na to, že pomohli svými hlasy nezákonně odvolat dozorčí komisi, jejíž členové teď po ČT vymáhají škodu.
Ve vedení televize zatím zůstává Michal Fila, ředitel divize Korporátní služby, který je statutárním zástupcem. „Udělám vše pro to, aby byl i nadále zajištěn plynulý chod televize, její stabilita i důvěryhodnost. Věřím, že pokud radní schválili odvolání generálního ředitele, mají stejně dobře připravený i další krok – tedy výběr nového vedení,“ uvedl Fila. Česká televize podle něj pokračuje v práci podle stávajících priorit a plánů.
Politici se k situaci zatím vyjadřují opatrně, poukazují, že výběr nového ředitele je čistě v rukou rady. „Česká republika potřebuje stabilní veřejnoprávní média. Věřím, že Rada ČT zvolí nového generálního ředitele co nejdříve,“ míní. Předsedkyně Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová napsala, že v souladu se zákonem o ČT má Rada ČT plné a výhradní právo rozhodovat o vedení veřejnoprávní instituce. „Jako politička mohu toto rozhodnutí pouze vzít na vědomí,“ uvedla.
Podle zákona musí být nový ředitel zvolen nejpozději do začátku srpna. Rada ČT tak bude čelit nejen pečlivému posuzování projektů, ale také zvýšené veřejné i politické pozornosti, protože se blíží podzimní sněmovní volby.