„Škoda, že nemůžeme zasáhnout Kreml.“ Zelenskyj v Itálii mluvil o raketách dlouhého doletu
PODPORA UKRAJINY
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stále žádá spojence o možnost využívat rakety dlouhého doletu přímo v Rusku. Na bezpečnostní konferenci Ambrosetti v italském městě Cernobbio v pátek ironicky uvedl, že je mu líto, že nemůže využít rakety dlouhého doletu k zásahu Kremlu, jak je Ukrajině předhazováno. Vzápětí však upřesnil, že Ukrajina především žádá o možnost zasahovat místa přibližně 200 kilometrů za hranicemi, kde se nachází letiště, odkud Rusko často na Ukrajinu útočí. Na Kreml by tedy nezaútočil, protože je dále. O jeho slovech a apelech informují například Euronews.
„Když mluvíme o tom, že se Itálie nebo někdo jiný bojí, že zasáhneme Kreml, je mi líto, že to nemůžeme udělat,“ uvedl Zelenskyj ironickým tónem v odpovědi na dotazy novinářů. Narážel především na odmítavý postoj Itálie k umožnění využívání západních zbraní v Rusku. Ve své odpovědi následně ujistil, že by Ukrajina využívala rakety pouze na vojenské cíle, nikoliv civilní.
Debaty o využívání západních zbraní vůči cílům v Rusku zintenzivnily v posledních týdnech. Ukrajina hovoří především o snaze likvidovat místa odpalu raket či základen z ruskými bombardéry. V minulých týdnech totiž zintenzivnily ruské útoky na ukrajinská města a infrastrukturu. Zelenskyj v Itálii uvedl, že Ukrajina čelí 4 000 leteckých bomb měsíčně.
Ke zrušení omezení vyzval evropské státy v minulých dnech vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Josep Borrell, který širší možnost využívání poskytnuté zbrojní techniky podporuje. Ukrajinci podle něj musí mít možnost mířit na místa, odkud je Rusové bombardují a ostřelují. V pátek také šedesát europoslanců včetně sedmi Čechů Borrella vyzvalo k vytvořeni většího tlaku na členské státy EU, aby zrušily omezení vztahující se na používání zbraní dodávaných Ukrajině.
Právě Itálie, do které Zelenskyj přiletěl po návštěvě Německa, dlouhodobě mluví o hrozbě eskalace v případě, že by západní státy využívání západní zbraní v Rusku povolily. Podobně mluví například Německo, které odmítlo Ukrajině dodat moderní rakety Taurus z obav, aby nebyly využity v Rusku.