Prezident očekává od premiéra nový návrh na ministra životního prostředí
JEDNÁNÍ PREZIDENT PREMIÉR
Prezident Petr Pavel je připraven jmenovat ministra životního prostředí a očekává nový návrh předsedy vlády. Po dopolední schůzce Pavla s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedla kancelář prezidenta.
„Prezident zopakoval, že jeho rozhodnutí o nejmenování (poslance Motoristů) Filipa Turka ministrem je konečné. Je přitom přesvědčen, že nejmenování je zcela v souladu s ústavou a že své stanovisko dostatečně vysvětlil v dopise předsedovi vlády založeném na ústavněprávních argumentech. Jediná instituce, která by mohla rozhodnout o opaku, je Ústavní soud,“ stojí v prohlášení.
Oba politici také řešili zahraniční politiku a otázku jmenování velvyslanců. Podle prezidenta není možné, aby ministerstvo zahraničí přestalo komunikovat s Pražským hradem. Oba politici také řešili otázku jmenování velvyslanců. „Otázka ústavní pravomoci prezidenta jmenovat a odvolávat vedoucí zastupitelských úřadů je nezpochybnitelná, nominace velvyslanců budou řešit prezident s předsedou vlády. Stejně tak budou plánovat účasti na summitech a dalších vrcholných setkáních světových politiků. Prezident očekává, že budou vycházet z tradičního zastoupení na takových jednáních,“ uvedl Hrad v prohlášení.
Prezident premiérovi také navrhl schůzky v intervalu 4-6 týdnů či aktuálních potřeb.