VIDEO: Válka Západu na konci roku. USA, Francie, Británie a Izrael bombardovaly teroristy
BLÍZKÝ VÝCHOD
Na Blízkém východě v posledních dnech roku stále intenzivněji zasahují západní mocnosti. Francie a USA v úterý bombardovala pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Potvrdil to francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu na platformě X. V pondělí a úterý pak USA a Velká Británie podpořily Izrael v útocích na povstalce v Jemenu. Ti už více jak rok ohrožují lodě v Rudém moři a nedávno jejich raketa zasáhla Tel Aviv.
„Naše ozbrojené síly se nadále podílejí na boji proti terorismu v Levantě,“ uvedl Lecornu na síti X během novoroční návštěvy francouzských mírových sil působících v rámci OSN v Libanonu.
Nos armées restent engagées dans la lutte contre le terrorisme au Levant.
— Sébastien Lecornu (@SebLecornu) December 31, 2024
Elles contribuent à la coalition internationale „Operation Inherent Resolve“ (OIR), depuis 2014 en Irak et 2015 en Syrie.
Dimanche, des moyens aériens français ont procédé à des frappes ciblées contre des… pic.twitter.com/uwzOmcJDce
Samotný útok se odehrál podle Lecornua v neděli. Ministerstvo obrany agentuře AFP potvrdilo, že francouzské stíhačky a bezpilotní letouny americké výroby „shodily celkem sedm bomb na dva vojenské cíle patřící Islámskému státu ve střední Sýrii.“
Vzhledem k tomu, že pád režimu prezidenta Bašára Asada rychle mění podobu země, pozorovatelé se obávají, že by mohl vzniknout prostor k obnovení síly IS, píše The Guardian. Asadův režim se zhroutil 8. prosince poté, co islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu.
Například i americká armáda dlouhodobě útočí v Sýrii na cíle spojené s IS a po pádu Asadova režimu údery zintenzivnila, aby skupině zabránila využít mocenského vakua v zemi ke konsolidaci vlastních aktivit. V polovině prosince Washington uvedl, že zdvojnásobil počet amerických vojáků bojujících proti radikálům v Sýrii, a to na přibližně 2000.
Islamistické uskupení Islámský stát (IS) ovládalo území ve východní a severní Sýrii od roku 2014 až do své porážky v roce 2019.
Jemen
Nejedná se o jediný útok proti nestátním aktérům v oblasti Blízkého východu v poslední dny roku 2024. Námořnictvo Spojených států ve spolupráci s Velkou Británií také ostřelovalo pozice Húsiů v Jemenu. Spojené státy tak podpořily Izrael, který v posledních dnech zintenzivnil útoky proti tomuto nábožensko-militaristickému hnutí. A to především poté, co jedna z raket povstalců zasáhla dětské hřiště v Tel Avivu.
CENTCOM Forces Strike Multiple Houthi Targets in Yemen
— U.S. Central Command (@CENTCOM) December 31, 2024
U.S. Central Command (CENTCOM) forces conducted multiple precision strikes against Iran-backed Houthi targets in Sana’a and coastal locations within Houthi-controlled territory in Yemen, Dec. 30 and 31.
On Dec. 30 and 31,… pic.twitter.com/XUKtsZM1U7
„Ve dnech 30. a 31. prosince lodě a letadla amerického námořnictva zaútočily na velitelské a řídicí objekty Húsíů a na zařízení na výrobu a skladování pokročilých konvenčních zbraní, včetně raket a bezpilotních letounů,“ oznámilo velitelství ozbrojených sil USA CENTCOM na sociální síti X. Podle americké armády tato zařízení byla využívána k útokům na americké válečné lodě a obchodní plavidla v Rudém moři.
„Americká agrese je hrubým narušením a přímou podporou Izraele a jeho genocidních zločinů v Gaze,“ napsal mluvčí Húsíů na síti X. „Jemen se s velkými oběťmi dál brání veškerým agresím a neochvějně podporuje Gazu,“ dodal mluvčí.
Íránem podporovaná militantní skupina v Jemenu již více než rok ohrožuje obchodní lodní dopravu v Rudém moři s cílem vytvořit námořní blokádu Izraele. Touto vodní cestou se dříve ročně přepravilo zboží za jeden bilion dolarů (asi 24 bilionů Kč). Hnutí tvrdí, že chce být solidární s Palestinci v již déle než rok trvající válce v Pásmu Gazy.
V pondělí večer Húsíové zaútočili na letiště Ben Guriona v Tel Avivu. Izraelská armáda podle zpravodajského serveru Al-Džazíra uvedla, že útok zachytila ve vzduchu. Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon varoval Húsíe, že pokud nepřestanou útočit raketami a drony na Izrael, čeká je tvrdá odveta.
Po rozsáhlých izraelských úderech na četné cíle v Jemenu, včetně letiště v Saná, přístavů na západním pobřeží země a dvou elektráren, izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden Húsíům vzkázal, že je to „teprve začátek“. Při útoku na letiště v hlavním městě se pod izraelskou palbu dostal i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který byl v Jemenu na návštěvě.
PSALI JSME: VIDEO: „Těsně jsem unikl smrti.“ Šéf WHO kritizoval izraelský útok na jemenské letiště