Německý Rheinmetall dostane dalších šest miliard za servis tanků Leopard dodaných Česku
ČESKO A TANKY
Ministerstvo obrany plánuje v létě uzavřít sedmiletou smlouvu na komplexní servisní podporu tanků Leopard 2A4 se společností Rheinmetall Landsysteme za 6,16 miliardy korun bez DPH. Jde o německou společnost, která české armádě tanky dodává. Se zadáním zakázky dnes vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informoval úřad v tiskové zprávě. Německo se rozhodlo nejprve darovat Česku tři desítky tanků Leopard a následně ministerstvo obrany nakoupí další 14 těchto tanků.
Německé tanky Leopard 2A4 nahrazují v české armádě stroje sovětské výroby T-72, které už podle ministerstva nesplňují podmínky moderního bojiště. Obsahem smlouvy, o které bude nyní ministerstvo informovat vládu, jsou servisní podpora, technicko-logistická a postprodukční podpora, opravy přímo vyměnitelných dílů či dodávky náhradních dílů a školení.
Ministerstvo obrany loni začátkem prosince uzavřelo s firmou Rheinmetall Landsysteme smlouvu na dodání 14 bojových tanků Leopard 2A4 za 3,98 miliardy korun bez DPH. Již dříve se Německo rozhodlo Česku za pomoc Ukrajině darovat tři desítky bojových a vyprošťovacích tanků Leopard 2A4, také jejich dodavatelem je Rheinmetall Landsysteme GmbH. Uzavření smlouvy o servisu se stejnou firmou, která se také zabývá modernizací tanků, pokládá ministerstvo za logické pokračování spolupráce.
Rámcová dohoda, kterou chce úřad definitivně podepsat v létě, bude stanovena na 6,16 miliardy korun bez DPH, což je ale výše, která nemusí být vyčerpána. Smlouva bude sedmiletá, což je maximální doba podle zákona o zadávání veřejných zakázek. "Servisní smlouva nám zabezpečí opravy a údržbu tanků Leopard 2A4 na příštích sedm let. Zároveň nám zajistí plynulý přechod schopností jejich údržby z dodavatele na naše logistické jednotky bez omezení jejich výcviku nebo provozu techniky," tvrdí první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč.
Tanky Leopard 2A4 patří mezi nejrozšířenější tanky v rámci NATO. Jejich zavedení podle ministerstva umožní užší spolupráci se spojenci, sdílení kapacit a zajistí snazší dostupnost náhradních dílů. Výhodou je i sjednocení ráže munice. Armáda dosud disponovala pouhými 30 tanky sovětské výroby, nyní se počet hlavních bojových tanků nepatrně zvyšuje na 42. Důvodem jejich pořízení je i závazek vůči NATO na dosažení schopností těžké brigády, jejíž základní součástí jsou tanky.
Kolegium ministryně obrany tvoří náměstci, státní tajemník, vrchní ředitelé sekcí a další ředitelé, náčelník generálního štábu se svými zástupci, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky či ředitel Vojenského zpravodajství. Orgán posuzuje na základě podkladů výběr dodavatele před podpisem smlouvy. Má zajistit, že nejde o rozhodnutí jednotlivce.