Do aktivních záloh by mohli vstoupit i Slováci nebo lidé nad 60 let, řekla Černochová
ZMĚNY U AKTIVNÍCH ZÁLOH
Armádní aktivní zálohy mohou brzy projít změnami. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla při představení virtuálního náborového střediska. Ve hře je posun maximálního věku pro službu v zálohách ze 60 na 65 let, výraznější náborové příspěvky i otevření možnosti vstoupit do našich aktivních záloh pro občany Slovenska. Náčelník generálního štábu Karel Řehka dodal, že letošní rekrutační cíl je u profesionálních vojáků splněn na 73 procent, u aktivních záloh ale jen z poloviny.
Ministerstvo obrany v úterý představilo nový náborový systém, díky kterému se mohou zájemci o vstup do armády nebo aktivní zálohy ozbrojených sil hlásit elektronicky. Aplikace má zjednodušit proces pro zájemce i rekrutační pracovníky ušetřit jim čas.
Primární cílovou skupinou virtuálního náboru pak mají být podle ministerstva ti, kteří o vstupu do armády uvažují, ale postrádají dostatek relevantních informací, aby důležité rozhodnutí učinili. Podle náčelníka generálního štábu Řehky se virtuálním střediskem armáda snaží přizpůsobit nové generaci, která do určité míry vyrůstá na internetu a chce všechno rychle.
„Po vypuknutí války (na Ukrajině) se nám zvýšil počet zájemců o službu v ozbrojených silách o 15 procent. (...) Největší zájem byl v kategorii dobrovolných vojenských cvičení, to byli lidé, kteří si chtěli vyzkoušet projít základním výcvikem,“ prohlásil Řehka. Potvrdil zároveň, že v posledních měsících zájem mírně klesá. Armádě se ale podle něj nabírat nové vojáky daří.
Armáda plní zálohy jen z poloviny
„Pokud jde o rekrutace, tak se nám daří. Pro tento rok máme rekrutační cíl stanovený na 2200 vojáků z povolání a 1200 členů aktivních záloh. Z toho k dnešnímu datu máme splněno u vojáků z povolání 73 procent a u aktivních záloh je to jen 50 procent,“ dodal.
Ministryně obrany Jana Černochová řekla, že aktuálně debatuje o některých změnách v režimu fungování aktivních záloh. „Chceme diskutovat o tom, zda bychom neposunuli maximální věk pro vstup do aktivních záloh až na 65 let, jako to mají Poláci,“ uvedla ministryně. Někteří šedesátníci podle ní mají lepší kondici než někteří pětatřicátníci.
Další ze zvažovaných změn je vpuštění občanů Slovenska do našich armádních záloh. Současný zákon totiž vstup do armády zakazuje občanům cizích států. Poptávka na straně Slováků žijících v Česku podle ministryně existuje, ale armádě je v současné době musí odmítat, protože nemají české občanství.
Nechceme jít cestou Bundeswehru, říká ministryně
„I toto chceme diskutovat, jestli pro občany Slovenska neudělat nějakou možnost, že by mohli být součástí našich aktivních záloh. Ale musíme to udělat velmi citlivě. Pamatujeme si, když Bundeswehr vyhlásil, že bude přijímat do svých řad vojáky ze všech zemí Severoatlantické aliance. Tak to není cesta, kterou bychom chtěli jít. Dotazů od slovenských spoluobčanů je poměrně hodně a my je odmítáme, takže se snažíme najít jakékoli způsoby, jak ty lidi získat, aby mohli sloužit a my abychom mohli naplnit naše náborové cíle,“ popisuje Černochová.
Armáda by podle ní měla zapracovat také na motivování dalších zájemců o dobrovolné zapojení do armády. „Narážíme i na současnou legislativu. (...) Kdybychom chtěli třeba více motivačních prvků pro službu v armádě, tak k tomu bez změny zákona nemůže dojít, protože legislativa je u nás poměrně přísná. Náborové příspěvky, jako jsou známé v jiných sborech, u nás standardně možné nejsou. Takže i tom přemýšlíme a budeme se to snažit v budoucnu měnit,“ dodala Černochová.
Zájemci o vstup nejen do aktivních záloh, ale také mezi profesionály se mohou od dneška hlásit na internetové adrese Do armády. Středisko nemá sloužit pouze k procesu náboru. Podle Černochové na stránkách najdou informace o armádě zájemci i fanoušci.
Virtuální náborové středisko běží od dnešního dne v ostrém pilotním provozu.
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) September 12, 2023
Ministryně obrany @jana_cernochova a náčelník GŠ @ArmadaCR genpor. Karel Řehka si od něj slibují, že nábor do armády bude uživatelsky přívětivější a atraktivnější pro mladší generaci. pic.twitter.com/1LKEW5kAkW
Prakticky celý nábor je nyní online. A pro přihlášení lze využít identitu občana. Po celou dobu procesu je žadateli k dispozici rekrutační důstojník prostřednictvím videokonference. Prvním fyzickým kontaktem je pak zdravotní prohlídka, kterou si uchazeč skrze virtuální středisko objedná na čas, který mu vyhovuje.
Černochová koncept virtuálního náboru představila loni v lednu jako jednu z priorit ministerstva. Vytvořil ho státní podnik LOM Praha, celková cena 90 milionů korun má být rozložena do čtyř let. Podle Černochové vyšlo za první rok na 30 milionů korun.