Tisíce rozsudků smrti. Syrské síly zatkly Asadova kata, od rodin obětí bral peníze
PÁD REŽIMU V SÝRII
V Sýrii ve čtvrtek zadrželi generála, který je spojovaný s tisícovkami rozsudků smrti vynesených v rychlých procesech za bývalého režimu Bašára Asada. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která dlouhodobě monitoruje dění v zemi.
Generál Muhammad Hasan byl zadržen se dvěma desítkami členů své ochranky při operaci, kterou podle AFP ve středu zahájily bezpečnostní složky nového syrského vedení v západosyrské provincii Tartús, tedy v baště Asadových příznivců.
Zadržený generál Hasan byl podle AFP šéfem vojenské justice Asadova režimu od roku 2014 a podle SOHR je zodpovědný za tisíce rychlých rozsudků smrti nad zadržovanými ve věznici Sajdnájá nedaleko Damašku. Toto zařízení, postavené v 80. letech za vlády Háfize Asada, bylo symbolem krutosti bývalého režimu a byli v ní zadržování zejména političtí vězni.
Podle sdružení obětí mučení a příbuzných zadržovaných v Sajdnájá (ADMSP) bylo od roku 2011 v této věznici drženo asi 30 000 lidí, z nichž pouze 6000 bylo propuštěno. Podle ADMSP generál Hasan získal asi 150 milionů dolarů od rodin zatčených osob, jimž sliboval informace o jejich blízkých, ale nakonec jim je neposkytnul, napsala AFP. O vydírání rodin vězňů, od nichž tahal peníze a nashromáždil přitom malé jmění, informuje i Bild.
The Military Operations Directorate has announced the arrest of Major General Mohammad Kanjo Hassan in Khirbet al-Ma'za, located in the Tartous countryside. Major General Hassan was responsible for overseeing the field courts at #Sednaya Military Prison, a facility notorious for… pic.twitter.com/lHOfsRCF8G
— Navvar Şaban (@NavvarSaban) December 26, 2024
PODCAST: Evropa se musí rychle vyzbrojit, nastartovat ekonomický růst a udržet sociální smír, říká Pudil
Bašár Asad stál v čele Sýrie od roku 2000 po třech dekádách vlády svého otce a letos 8. prosince ho svrhla aliance povstalců vedená sunnitskou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), jíž se podařilo během necelých dvou týdnů to, o co se v občanské válce od roku 2011 snažila řada povstaleckých skupin. Asad uprchl do Ruska a zemi nyní vede přechodná vláda sestavená skupinou HTS, která má džihádistickou minulost, ale nyní slibuje rovná práva pro všechny etnické a náboženské menšiny v Sýrii. Asad patřil k menšinové sektě alávitů s kořeny v šíitském islámu, v zemi žijí také například Kurdové, kteří na severovýchodě za občanské války vytvořili de facto autonomii, křesťané či drúzové.