Politické zemětřesení ve Slovinsku: Vypíše referendum o výdajích na zbrojení v NATO
ZÁVAZKY VŮČI NATO
Slovinský premiér Robert Golob oznámil, že vláda vyhlásí konzultativní referendum o ochotě Slovinců dávat více prostředků na zbrojení v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Reaguje tak na překvapivou porážku v parlamentu, kde poslanci v pátek schválili návrh na vypsání referenda o zvýšení obranných výdajů, informuje Euractiv.
„Jsou jen dvě cesty: buď zůstaneme v NATO a budeme platit příspěvky na členství, nebo alianci opustíme – všechno ostatní je populistický klam vůči občanům Slovinska,“ prohlásil Golob podle vládního prohlášení.
Jeho návrh na referendum má být oficiálně předložen příští týden.
Krok premiéra přichází ve snaze omezit politické škody po nečekaném úspěchu iniciativy strany Levice, která je přitom menším koaličním partnerem v jeho středolevé vládě. Poslanci Levice prosadili konání konzultativního referenda o zvýšení obranných výdajů. Návrh v pátek ve slovinském parlamentu prošel poměrem hlasů 46 ku 42.
Občané se v chystaném referendu mají vyjádřit, „zda souhlasí s tím, aby Slovinsko od roku 2030 vydávalo na obranu 3 % HDP ročně, což by znamenalo zhruba 2,1 miliardy eur“.
Golobova liberální strana Hnutí Svoboda hlasovala proti iniciativě, zatímco její koaliční partneři – Sociální demokraté a Levica – se přidali k opozičním konzervativcům a návrh podpořili. Vládu tak zasáhly další spory uvnitř koalice.
Napětí v koalici roste už od summitu NATO v Haagu z 24. června, kde se členské státy zavázaly ke zvýšení vojenských výdajů až na 5 % HDP do roku 2035. Slovinsko přitom v roce 2024 nesplnilo ani předchozí alianční cíl 2 % HDP na obranu, ačkoliv Lublaň tvrdí, že tuto metu hodlá dosáhnout do konce roku 2025.
Premiér Golob uvedl, že jeho návrh na referendum má „rozptýlit jakékoli pochybnosti o skutečné vůli lidu“.
Přestože konzultativní referenda ve Slovinsku nejsou právně závazná, opozice vedená konzervativním lídrem SDS Janezem Janšou vyzvala Goloba, aby výsledek plebiscitu spojil s hlasováním o důvěře vládě. Golob však tuto možnost odmítl.
Janša, blízký spojenec maďarského premiéra Viktora Orbána a výrazný podporovatel Donalda Trumpa, podle místních médií usiluje o návrat k moci ve volbách plánovaných na rok 2026.