Mír za lithium. Trump chce z nerostného bohatství Ukrajiny vytěžit maximum
UKRAJINA JAKO ZLATÝ DŮL
Jak přesně plánuje Donald Trump nastolit mír, stále nevíme. Jeden bod Zelenského vítězného plánu se ale nově zvolenému americkému prezidentovi zřejmě víc než zamlouvá. Trump známý svou pragmatickou zahraniční politikou podle všeho počítá s tím, že by Spojené státy mohly v budoucnu benefitovat z ukrajinského nerostného bohatství. Jde mu zejména o významná naleziště strategického lithia klíčového pro výrobu baterií a dalších „surovin budoucnosti“.
Válka na Ukrajině se vleče již téměř tři roky a země musí kromě boje za své přežití hledat způsoby, jak si zajistit pokračující podporu Západu. Jedním z klíčových cílů Kyjeva je přesvědčit nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že silná Ukrajina není charitativním projektem, ale geostrategickou a ekonomickou příležitostí, která může Spojeným státům přinést ekonomické výhody.
Volodymyr Zelenskyj a jeho tým proto aktivně zdůrazňují význam ukrajinských zásob lithia při jednáních s americkými představiteli a nabízí přístup k těmto strategickým zdrojům jako součást širšího balíčku partnerství. Podle ukrajinských médií má jít o čtvrtý bod Zelenského „vítězného plánu“, který ukrajinský prezident představil v září osobně také Trumpovi.
To potvrzují také zdroje amerického listu The Washington Post. Ukrajina nabízí nejen značné zdroje zemního plynu, ale také významná naleziště lithia, dokonce největší v Evropě, a dalších zdrojů, jako je uran, titan a grafit. To by mohlo konvenovat i Elonu Muskovi, majiteli automobilky Tesla, který si už během Trumpovy kampaně vysloužil přezdívku „první dáma“ a má jisté místo po boku Trumpa i po nástupu do Bílého domu.
Lithium, často nazývané „bílou ropou“, je totiž klíčové pro výrobu baterií do elektromobilů, mobilních telefonů a dalších zařízení. Podle The Times jsou si Trumpovi poradci vědomi, že kontrola nad těmito zdroji by mohla USA poskytnout výhodu v globální ekonomické soutěži s Čínou, která dnes dominuje v těžbě a zpracování lithia.
Ekonomický poradce ukrajinské vlády Volodymyr Vasiuk řekl, že „kontrola lithia je kontrolou budoucí ekonomiky“ a Ukrajina ho má dostatek na výrobu 15 milionů baterií pro elektromobily, ačkoli jedno z míst je již pod ruskou okupací a další je blízko frontové linie. Největší naleziště se však nachází v centrální části země, daleko od frontových linií.
Ukrajina by podle Vasiuka měla využít Trumpova obchodně orientovaného přístupu k zahraničním záležitostem a uzavřít dohody s americkými společnostmi o těžbě svých zásob nerostných surovin. Kromě lithia Ukrajina nabízí také obrovské zásoby zemního plynu, které by mohly přilákat americké energetické giganty. „Ukrajinský plynový trh je nejlukrativnější na světě,“ tvrdí Oleksij Černyšov, šéf státní společnosti Naftogaz, který plánuje setkání s americkými investory. „Mluvíme o miliardových kontraktech, které lze uzavřít okamžitě.“
🇺🇲 LINDSEY GRAHAM ADMITS U.S. INTEREST IN DONBAS RESOURCES: "Donald Trump Is Gonna Do A Deal To Enrich Ourselves With Ukrainian Rare Earth Minerals—A Win For Both Sides." pic.twitter.com/TRCRRZ63H4
— Militant Tracker (@MilitantTracker) November 25, 2024
Možnost vytěžit z ukrajinského nerostného bohatství zmínil před několika dny také ve vysílání televize Fox News také republikánský senátor Lindsey Graham, který odpovídal na otázku ohledně záměrů Donalda Trumpa. O Ukrajině hovořil jako o nejbohatší zemi v Evropě z hlediska vzácných nerostů a dodal, že jejich hodnota dosahuje částky mezi dvěma a sedmi biliony dolarů. V této souvislosti zmínil také lithium. Dobré vztahy s Ukrajinou budou pro USA podle Grahama ekonomicky výhodné. „Ukrajina je připravena se s námi dohodnout. Je v našem zájmu se ujistit, že Rusko nezíská nad tímto územím kontrolu,“ řekl senátor.