„Vzali jsme si kontakty a připravili půdu na jednání“. Pavel jednal s Chevronem o dodávkách ropy a plynu
PAVEL V USA
Český prezident Petr Pavel se v americkém Houstonu v pátek setkal se zástupci energetických společností. Diskutovali o možnostech alternativních zdrojů dodávek ropy a plynu z neruských zdrojů, řekl novinářům na místě. "Chtěli jsme s nimi prodiskutovat otázky, které souvisí s naší energetickou bezpečností, s možnostmi alternativních zdrojů dodávek ropy a plynu z neruských zdrojů," řekl Pavel. Česká delegace jednala například se zástupci firem Chevron nebo ExxonMobil.
Hovořili o tom, jak společnosti nahlíží na další rozvoj těžby ropy a plynu ve světě, zda existují možnosti navýšení těžby amerického plynu, aby mohly uspokojit mimo jiné i českou spotřebu. "Odpovědi byly pozitivní," podotkl prezident. "Navzájem jsme si vzali kontakty a připravili půdu pro další jednání, kdy si experti jednotlivých společností sednou a podívají se na možnost uzavření dlouhodobého kontraktu, který by zajistil České republice energetickou bezpečnost na delší období," doplnil Pavel.
Pavel v pátek dále po debatě o summitu Severoatlantické aliance (NATO) pořádané americkým think-tankem Atlantická rada (Atlantic Council) navštívil Johnsonovo vesmírné středisko Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Česká strana se podle prezidenta informovala nejen o tom, jak řízení letů probíhá, ale také o zapojení českých firem. "Česká republika přes svoji velikost je ve vztahu ke kosmickému výzkumu na tom velice dobře. Podílí se nejen na projektech evropské agentury pro vesmírný výzkum, ale zároveň prostřednictvím evropské agentury na činnosti projektů NASA," konstatoval.
Houstonu se přezdívá Vesmírné město. Na jeho okraji totiž sídlí středisko řízení vesmírných letů Johnson Space Center, odkud NASA koordinuje a sleduje všechny pilotované vesmírné lety Spojených států, Mezinárodní vesmírnou stanici a v minulosti odsud řídila i let člověka na… pic.twitter.com/pGe7mlUCJz
— Petr Pavel (@prezidentpavel) July 12, 2024
Poté se Pavel setkal s vedením Národních gard Texasu a Nebrasky. S oběma úzce spolupracuje česká armáda, což je podle prezidenta výhodné pro obě strany. "Dnes už jsme v situaci, kdy máme co předat i my našim americkým kolegům, ale zároveň společně můžeme přispět k výcviku armád i jiných států, které třeba ještě tolik kontaktů nebo zkušeností nemají," dodal prezident.