Soud EU nařídil Rumunsku: legalizujte svazky párů LGBTQ+
LGBTQ+ V RUMUNSKU
Rumunsko musí legalizovat svazky osob stejného pohlaví, rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Soud vydal verdikt po tlaku LGBTQ+ komunity, informuje agentura Reuters. Na rozdíl od většiny ostatních evropských zemí v Rumunsku není povoleno ani registrované partnerství.
Dvacet jedna stejnopohlavních párů se obrátilo na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) s tím, že nedostatečné právní uznání jejich vztahu v Rumunsku je „zbavilo důstojnosti manželů“. ESLP na základě toho tak konstatovala, že země porušila článek 8 Evropské úmluvy o právu na respektování soukromého a rodinného života, protože LGBTQ+ párům neposkytla žádné prostředky k právnímu zajištění jejich vztahu.
Jako hlavní nevýhody úředního neuznání vztahu uváděly rumunské páry nemožnost sjednání společného hypotečního programu, nemožnost dědictví po zesnulém partnerovi nebo nemožnost sjednání společného pojištění. ESLP uvedl, že žádný z argumentů vlády nepřevážil nad obavami párů a rozhodl, že uznání občanských svazků osob stejného pohlaví nepoškodí instituci manželství.
Obě strany mají právo na podání odvolání k vyššímu soudu ESLP, lhůta je přitom tři měsíce. Pokud tak ani jedna ze stran neučiní, rozhodnutí bude platné a Rumunsko bude muset zavést právní předpisy pro zavedení občanských svazků pro páry stejného pohlaví.
Návrh na registrované partnerství byl v rumunském parlamentu předložen už v roce 2008, byl ale smeten ze stolu. Stejně se tak stalo i návrhu zákona z roku 2011. Rumunsko se v žebříčku práv LGBTQ+ osob v evropských zemích pro rok 2023, který sestavila skupina ILGA-World, umístilo na 41. místě ze 49 zemí. Podle průzkumu z roku 2021 by ale 43 procent respondentů bylo pro právní ochranu vztahů osob stejného pohlaví. Sedmdesát jedna procent respondentů pak uvedlo, že by tento krok neměl žádný dopad na jejich život.
V Česku upravuje sňatky osob stejného pohlaví od roku 2006 institutem registrovaného partnerství. Dává jim například právo dědit a nárok na informace o zdravotním stavu partnera. Omezená jsou práva partnerů vůči dětem nebo například majetku druhého.