Tři miliardy do Doosanu v Plzni. Turbína pro Dukovany tam vznikne, pokud tendr vyhrají Jihokorejci
DOOSAN V PLZNI
Jihokorejský Doosan, jeden z největších světových výrobců parních turbín pro elektrárny, investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce letos přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů (SMR). Zároveň tam plánuje vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, sdělili zástupci společnosti. Plzeňská Doosan Škoda Power také oznámila, že s jistotou dodá svoji parní turbínu do nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech pouze, když v soutěži zvítězí Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).
Na dodání turbíny Doosan s KHNP podepsal exkluzivní smlouvu. Kdyby tendr vyhrála francouzská EDF, turbína z Plzně by se prý v Dukovanech v žádném případě nevyužila. Mohla by ale následně být využita pro jinou zakázku ve světě, uvedli generální ředitel mateřské Doosan Group Power Service Business Son Sung-U a výkonný ředitel Doosan Škoda Power Daniel Procházka.
Jihokorejská firma přenese pod dceřinou společnost technologii vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 megawattů (MWe) použitelnou pro hlavní model parní turbíny. V Plzni chce rovněž podpořit výrobu parních turbín pro SMR a plynových turbín o výkonu 100 MWe, která je v současné době ve vývoji. Plzeňská firma by se měla podílet i na vývinu turbín s přechodem na spalování vodíku.
„Rozhodli jsme se přenést do ČR technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které přinese více pracovních míst a zařadí ČR na mapu několika málo výrobců na světě,“ řekl generální ředitel mateřské Power Service Business Group Doosan Son Sung-U.
Doosan podle zástupců firmy nebude šetřit investicemi ani podporou. Jak vysoké budou další investice v ČR, se firma zatím nedohodla. „Chceme, aby mohl český a korejský průmysl v budoucnu společně růst a vzájemně těžit ze své konkurenceschopnosti a odborných znalostí, které společně uplatníme nejenom na dodávkách v České republice, ale také na globálním trhu,“ uvedla firma.
Plzeňský Doosan, jehož turbíny pracují v 63 zemích, dodává až z 90 procent do ciziny. V roce 2023 jeho tržby podle výkonného ředitele Daniela Procházky činily 4,8 miliardy korun, meziročně tak byly zhruba o 35 procent vyšší. Celosvětově tržby Doosanu loni dosáhly zhruba 15 miliard dolarů (344 miliard korun).
Parní turbína do Dukovan
Stát v současnosti pořádá tendr na stavbu nových jaderných bloků. Polostátní společnost ČEZ, která má soutěž na starosti, obdržela na konci dubna nabídky na stavbu až čtyř reaktorů právě od EDF a KHNP. ČEZ nyní jednotlivé nabídky analyzuje a v průběhu června je předá vládě. Ta následně během léta vybere vítěze a zároveň by měla rozhodnout o počtu bloků, které by se měly v budoucnu v ČR stavět. Se spuštěním prvního z nich nyní stát počítá v Dukovanech v roce 2036.
„Vzhledem k tomu, že by EDF měla parní turbínu dodávat General Electric, nevěřím tomu, že by francouzská společnost chtěla použít tu od Doosan Škoda Power,” řekl Son Sung-U. Zda by turbína z plzeňské dceřiné společnosti specificky vytvořené pro Dukovany byla využita jinde ve světě by se následně podle Procházky muselo projednat. „Je velice pravděpodobné, že pokud by KHNP vyhrála nějakou soutěž kdekoliv na světě, využijí turbíny od Doosanu. Zda by se jednalo o turbínu z Plzně, by bylo součástí interních jednání,“ řekl Procházka.
EDF i KHNP v loňském roce uzavřely s Aliancí české energetiky dohody o spolupráci, v nichž se počítá s minimálně 65procentním zapojením českých firem do stavby nového bloku v Dukovanech. Dohody přitom předpokládaly účast tuzemských podniků i při výstavbě více bloků. Výkonný ředitel aliance Josef Perlík se domnívá, že zúčastněné firmy se závazku zapojení českých firem téměř ze dvou třetin drží zodpovědně.
„EDF má podepsanou smlouvu o spolupráci s Metrostavem, KHNP prakticky dneškem deklaruje spolupráci s Plzní. Pokud se KHNP podaří rozsah rozšířit na celý sekundární ostrov a nejenom na turbínu, tak je to další zajímává část pro český průmysl,“ dodal Perlík. Oběma firmám aliance také doporučuje, aby zajistily, že se české firmy budou podílet i na následných servisních aktivitách v jaderné elektrárně.