VIDEO: Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa. Pohyboval se v křižovatce
LOS NA ZLÍNSKU
Policisté doprovodili k lesu losa, který v pátek ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
Přes křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí přecházelo zvíře okolo 5:30. "Na místo vyrazili policisté z pohotovostního a eskortního oddělení. Los se mezitím usídlil na zahradě jednoho domu, kde si pochutnával na čerstvé snídani - listech stromů," uvedla mluvčí.
Zlákat zvíře na mrkev se podle ní policistům nepodařilo. "Po snídani se los vydal zpět na silnici, odkud ho policisté šetrně doprovodili policejním vozem směrem k přírodě. Vyrazil přes pole zpět do lesa," doplnila mluvčí.
Na Zlínsku se pohybuje pravděpodobně stejný los, který se začátkem června objevil v Ludgeřovicích na Opavsku. Obec je od Zlína vzdálená vzdušnou čarou zhruba 90 kilometrů. V uplynulých týdnech lidé zvíře pozorovali i na dalších místech. Do České republiky zřejmě doputovalo z Polska, kde je losů více.
"Jedná se o mladého samce, podle záznamů pořízených veřejností nevykazuje známky závažnějšího strádání, ale je pravděpodobně ve stresu. Losí chůze je specifická, v daném případě jsme kulhání nezaznamenali. Jedná se o volně žijící zvíře s velkou hmotností, zcela jistě není dobré se k němu přibližovat. Ačkoli patří mezi přežvýkavce, může při překročení kritické vzdálenosti člověka napadnout," uvedla minulý týden Jindřiška Jelínková,ředitelka odboru druhové ochrany Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Agentura uvítá od lidí informace o pohybu zvířete. Zadávat je lze prostřednictvím webového formuláře. V akutních případech je možno využít pohotovostní telefonní linku 731 521 913.
Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě ho lidé vyhubili, v minulém století se začal opět šířit z Polska. Podle odhadů žije v České republice zhruba 20 losů, z toho asi 15 na Šumavě. Jejich počty ale podle ochránců přírody klesají, ohrožují je pytláci a budování bariér v krajině. Jde o chráněný druh.