Chorvatsko začne omezovat turisty. Hotely zdražují, obchody v neděli zavírají
DOVOLENÁ V CHORVATSKU
Léto se českým dovolenkářům prodraží i v oblíbené destinaci na Jadranu. Návštěvníci Chorvatska si připlatí především za ubytování, dopravu a turistické poplatky. Od počátku roku 2024 totiž vešel v platnost nový zákon o cestovním ruchu, který umožňuje regulovat nával turistů podle místních samospráv. Důvodem je turistická přetíženost některých přímořských měst a nápor, který přestává být udržitelný. Za zdražování může měnová politika, inflace a přechod jadranské země na euro.
Důkazem pro tento nový zákon jsou i čísla. Podle statistik cestovních kanceláří navštívili Chorvatskou republiku pouze za loňský rok přes 20 milionů cestovatelů, což je o devět procent více než za rok 2022. I letos cestovní kanceláře nebo hotely na jadranském pobřeží očekávají zvýšený zájem turistů. Portál řidiče uvádí, že minulý rok navštívilo Chorvatsko přes 835 tisíc Čechů s tím, že v některých letoviscích bylo i více turistů než místních. S tím souvisí také sousedské problémy, narušování života místních obyvatel, rušení nočního klidu či poškozování životního prostředí. Do Chorvatska míří také davy turistů z Rakouska, Slovinska, Německa či Slovenska.
Města a obce v Chorvatsku budou mít nyní možnost omezovat kapacitu ubytovacích podniků, barů či restaurací. Místní úřady díky tomu mají možnost regulovat organizované turistické návštěvy a zájezdy v určitých oblastech. Na stole je také vybírání tzv. ekologického příspěvku, který mají platit pouze turisté, kteří dané místo navštíví jeden den.
„Plánované opatření si klade za cíl zajistit vyváženost a udržitelnost rozvoje cestovního ruchu, aby se i do budoucnosti zachovala jedinečnost a autenticita chorvatských turistických destinací a ty zůstaly i nadále příjemným místem pro pobyt návštěvníků i místních obyvatel,“ komentuje ředitel Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko Miodrag Mlačić.
Pro obyvatele České republiky je stále nejoblíbenější turistickou destinací Chorvatská republika. Pobyt u moře se zdraží hlavně kvůli inflaci a během směně korun za euro. Euro je totiž meziročně zhruba o korunu dražší, přičemž česká měna může oslabovat ještě více. „Do léta může ještě koruna dále oslabovat, překvapující by nebyla ani úroveň 25,70 Kč, nebo dokonce 26 Kč za euro,“ domnívá se analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.
Portál Croatiavise.com také uvedl, že chorvatští podnikatelé jako každý rok "napálí" ceny na pobřeží ať už se jedná o jídlo, pití, ubytování či prodej suvenýrů. „Pro začátek je potřeba poznamenat, že ceny budou v roce 2024 už téměř na maximech a možná ještě výš. Jedním z důvodů je snaha místních vydělat, druhým vysoká inflace, která v březnu činila 4,9 procenta,“ uvedl portál Croatiavise.com. Náklady na ubytování jsou nejvyšší jako vždy v Dubrovníku a Splitu, které patří k těm nejoblíbenějším chorvatským destinacím.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi se odvrací od Chorvatska k Itálii. Cestovní kanceláře hlásí zvýšený zájem o zájezdy
Celková cenová hladina v Česku a Chorvatsku je přitom podobná, přestože u jednotlivých položek lze najít rozdíly. Jídlo v běžné restauraci je v Česku levnější než v Chorvatsku, podobně jako půllitr místního piva nebo třeba kuřecí maso. Naproti tomu v Chorvatsku jsou levnější například sýry, lístky do kina nebo cigarety.
Hotely zdražují, obchody v neděli zavírají
Masivní vlna zdražování se nevyhnula také hotelům na pobřeží. Za ubytování v Chorvatsku letos turisté na letní dovolené vydají přibližně stejnou částku jako loni, některé hotely zdražily nanejvýš o jednotky procent. S ohledem na blízkou vzdálenost, asi osm hodin jízdy autem či autobusem, mezi Čechy vede Istrie. Vyplývá to z informací, které dnes novinářům poskytli zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR, Chorvatského turistického sdružení a cestovní kanceláře (CK) Čedok. Ubytování na Istrii už některé české cestovky mají naplněné ze 70 procent. Stále je podle nich více klientů, kteří na dovolenou do Chorvatska pojedou autem.
"Chorvatsko zůstává i nadále pro Čechy oblíbenou destinací. Doposud jich přicestovalo jen od začátku roku (do poloviny května) více jak 36 000, což je o 11 procent turistů více než ve stejném období minulého roku," uvedl ředitel Chorvatského turistického sdružení pro Česko a Slovensko Miodrag Mlačić.
DÁLE ČTĚTE: Dostanete dovolenou, ale s výplatou z roku 2012. Flexibilní pracovní dohody se nevyplatí už nikomu
Z pohledu počtu přenocování byli Češi podle Mlačiče v minulém roce opět pátou nejčastější turistickou skupinou, která do Chorvatska jela. Celkově tam strávili 5,5 milionu nocí, což bylo o 2,3 procenta více než v roce 2019 před pandemií covidu-19. S CK tam pak dovolenou strávilo 26 procent Čechů. Nejčastěji loni do Chorvatska přijížděli Němci, následovali Slovinci, Rakušané a Poláci, uvedl Mlačić.
"K dnešnímu dni máme v rezervacích na dovolenou v Chorvatsku 20 000 osob, což je ve srovnání ke stejnému dni oproti roku 2019 nárůst o 65 procent a ve srovnání s loňským rokem o 25 procent více," řekl mluvčí CK České kormidlo Aleš Kotek. Na Makarské riviéře, která je podle něj rovněž oblíbenou lokalitou Čechů, má CK kapacity obsazené z asi 60 procent. "Autobusovou dopravou odbavíme zhruba 35 procent klientů, zbytek volí vlastní dopravu. Oproti minulým sezonám u nás prakticky zmizela poptávka po vlakové dopravě," doplnil.
České turisty na jadranském pobřeží mohou také překvapit zavřené obchody v neděli. Od loňského července obecně platí uzavření obchodů o nedělích, včetně svátků. Sami obchodníci si ale mohou vybrat 16 nedělí v roce, kdy otevřou. Logicky se to děje během hlavní sezóny, takže letních turistů se toto opatření moc nedotkne.