VIDEO: Praha z kokpitu stíhačky. Pilot gripenu natočil průlet k výročí v NATO
VÝROČÍ VSTUPU DO NATO
Nízký a ojedinělý průlet letounů téměř „na dotek“ nabídla armáda k oslavám čtvrtstoletí od vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). V úterý dopoledne se tak unikátní formace prohnala i nad hlavním městem. Cestu pohledem jednoho z pilotů nyní armáda zveřejnila na videu. Kromě úterního výročí měl let symbolizovat i čtvrtstoletí spolupráce mezi českým a německým letectvem.
Nad Prahou v úterý v 10:30 proletěly tři stíhací letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav spolu s dvěma bojovými letouny Eurofighter Typhoon a dopravním airbusem A-400MS Atlas z Německa. Letouny se setkaly v jižních Čechách, kde utvořily formace, a následně pokračovaly směrem na Prahu podél toku Vltavy.
Včerejší přelet nad Prahou se vám líbil. Teď si ho můžete prohlédnout z pohledu pilota gripenu! #WeAreNATO #1NATO75Years #HlavuVzhuru pic.twitter.com/CONS5gRtvG
— Armáda ČR (@ArmadaCR) March 13, 2024
Úterní průlet vojenských letadel měl podle armády připomenout nejen české členství v NATO, ale také 25 let spolupráce mezi českým a německým letectvem. „Každý stát je odpovědný za střežení svého vzdušného prostoru, ale v rámci aliance tuto odpovědnost sdílíme. Často si vzájemně vypomáháme, a někdy dokonce tuto schopnost zastupujeme,“ uvedl velitel vzdušných sil české armády Petr Čepelka.
Česko se stalo členem NATO 12. března 1999. Od té doby souhlasí se členstvím země v této organizaci trvale většina Čechů, letos v lednu to bylo podle aktuálního průzkumu agentury STEM 70 procent lidí. Hranici 70 procent přesáhla podpora v roce 2001, nejvyšší byla v březnu 2022 po útoku Ruska na Ukrajinu, tehdy souhlasilo se členstvím Česka v NATO 78 procent lidí.
Čtvrtstoletí v alianci v úterý připomněly také další akce. Úřad vlády k výročí večer slavnostně nasvítil Strakovu akademii. Senátoři si připomněli výročí společnou fotografií s nápisem „We are NATO“ v jednacím sále. Bývalý americký prezident Bill Clinton převzal od české hlavy státu Petra Pavla Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Vzpomínalo se i na zesnulou exministryni zahraničí USA a pražskou rodačku Madeleine Albrightovou jako na osobnost, která byla spolu s prezidentem Václavem Havlem a Clintonem trojicí politiků nejdůležitějších pro vstup země do aliance.