Boj o komunistickou minulost manželky Petra Pavla. Na Wikipedii zuří válka o její životopis
PREZIDENTSKÉ VOLBY
Byla v komunistické straně, nebo ne? Studovala na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda? Anebo ne? Do teď málo známá vojačka Eva Pavlová zažívá nebývalý zájem a boj o svou stránku na Wikipedii. Stránka Evy Pavlové, manželky prezidentského kandidáta Petra Pavla, v posledních dnech prošla téměř dvěma desítkami editací. Boj přispěvatelů probíhal především o její komunistickou minulost a její studia. Na její wikipedické stránce se střídavě objevovalo a mizelo její bývalé členství v KSČ, později byl rozšířen odstavec o jejím studiu o informaci, kdy ze strany vystoupila, a že svého členství litovala.
Wikipedie vzniká za pomoci několika milionů přispěvatelů, každý uživatel se může na tvorbě nejznámější internetové encyklopedie podílet a každý může libovolné heslo i změnit. Často proto na jejích stránkách probíhají takzvané editorské války, kdy se určitá formulace v hesle někomu nelíbí a změní ji. Zatímco v odborných exaktních heslech může být změna ku prospěchu, ve věcech společenských a politických jde o mimořádně citlivé údaje, které mohou zcela změnit celkové vyznění informace.
Nynější editorská válka se vede o manželku finalisty prezidentských voleb. U Evy Pavlové uživatelé v posledních dnech změnili informace o její předrevoluční historii minimálně šestnáctkrát. „Po maturitě roku 1983 pokračovala ve studiu na Vojenské odborné škole žen při Vysoké vojenské letecké škole v Košicích, a následně na bratislavské Vysoké vojenské pedagogické škole, již dokončila roku 1990,“ stálo na stránce 15. ledna. Dva dny nato se informace změnila, s tím, že se jednalo Vojenskou politickou akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě.
Další editor byl ještě konkrétnější. „V roce 1985 chtěla pokračovat ve své armádní kariéře, proto se přihlásila ke studiu na bratislavské Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda. Bylo jí řečeno, že nemá vyhovující kádrový profil, na základě toho si podala přihlášku do Komunistické strany Československa. Byla úspěšně přijata ke studiu a školu dokončila roku 1990. Dne 20. listopadu 1989 vystoupila z Komunistické strany Československa,“ stálo na Wikipedii 17. ledna pozdě večer.
Informace o komunistické minulosti paní Pavlové se však zřejmě nelíbila jinému přispěvateli Wikipedie, který mezi tím údaje o členství v KSČ z boxu smazal. O něco později však přispěchal někdo další a údaje o politické příslušnosti vrátil. A tak si lidé mohli přečíst, že Pavlová ze strany vystoupila 20. listopadu 1989.
Osmnáctého ledna brzo ráno byl odstavec o vzdělání Pavlové rozšířen o stručnou větu. „I přesto zkoušela vysokou školu studovat, avšak nakonec si podala přihlášku do Komunistické strany Československa,“ uváděla stránka. V následujících hodinách byl článek rozšířen o informaci, že členství považuje Pavlová, jinak aktivní vojačka, za chybu.
Boj o hesla
Svou zkušenost s editacemi na Wikipedii má i Pavlův oponent Andrej Babiš. Editační války se na stránce vedly například o minulost jeho rodiny, či o kauzu jeho syna Andreje Babiše mladšího. Například v roce 2017 byla jeho stránka editována 537krát a 11krát byla dokonce editory na čas zavřena a nešla na čas editovat.
Sám spoluzakladatel Wikipedie pamatuje editační válku. V roce 2005 vyšlo najevo, že Jimmy Wales, který založil Wikipedii společně s Larrym Sangerem, soustavně odstraňuje ze svého hesla na Wikipedii jakékoli zmínky o Sangerovi jako o jednom ze zakladatelů.