Primátorka ODS koupila respirátor za 191, řekl Vojtěch, vy jste nakupovali za 349, opáčil Fiala
NÁKUP OCHRANNÝCH POMŮCEK
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch obvinil ve čtvrtek statutární město Brno z toho, že nakoupila v době koronavirové krize předražené ochranné pomůcky. Podle něj za ně Brno v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) utratilo více než dvakrát tolik, než kolik za stejný typ respirátorů zaplatilo ministerstvo. Šéf ODS Petr Fiala ale Vojtěchovi připomněl, že jeho resort rovněž v některých případech kupoval dokonce ještě předraženější respirátory.
Na kritiku opozice, která se týkala především nákupu ochranných pomůcek, Vojtěch reagoval tím, že uvedl, že předražené pomůcky nakupovala i některá města pod vedením ODS. „Abych uvedl jeden příklad, tak statutární město Brno nakoupilo respirátory za 191 korun za kus, když my jsme je kupovali za 90 korun za kus. Šlo o stejné respirátory, stejné třídy, ve stejný den,“ uvedl Vojtěch v pořadu Události, komentáře České televize (ČT).
Na to ale okamžitě zareagoval šéf opoziční ODS Petr Fiala a na Vojtěcha vyrukoval s tím, že jeho resort v tomto ohledu zdaleka není bez viny. „Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo respirátory typu FFP2 za 349 korun, zatímco ministerstvo vnitra nakoupilo stejný typ o dva dny později za pouhých 55 korun,“ připomněl Vojtěchovi Fiala s tím, že kraje, města i některé nemocnice se v některých momentech musely postarat samy o sebe, protože vláda podle předsedy ODS selhala v distribuci.
Vojtěch v reakci zničehonic otočil a uvedl, že nelze nikoho kritizovat za nákup předražených pomůcek, protože v době počátku koronavirové pandemie v České republice neexistoval žádný pevný plán nebo návod, co má kdo dělat. „Cena skutečně skákala ze dne na den. Hovořit o tom, že to bylo něco předraženého, ve chvíli, kdy ty ochranné prostředky nebyly, je nesmysl,“ uvedl ministr. „My jsme postupovali podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Náš jediný úkol byl zajistit ochranné prostředky a to se nám povedlo,“ dodal Vojtěch.
Ministr Vojtěch dodal, že jeho úloha v celé krizi byla především ochránit české zdravotnictví, jeho zaměstnance a nemocnice. Zmínil také, že nedostatek ochranných pomůcek nebyl jen v Česku. „Podívejte se například na Británii, tam jim přišly ochranné prostředky teprve před několika týdny. Krize byla celosvětová, nebyl jen ostrůvek Česká republika, která by měla problémy,“ uvedl v ČT Vojtěch.
Opozice opakovaně volá po ustavení vyšetřovací komise sněmovny, která by nákupy a postup vlády v době pandemie vyšetřila. Nákupy už ale vyšetřuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), takže je podle Vojtěcha zbytečné, aby navíc vznikala ještě sněmovní komise.
Požadavek na zřízení sněmovní komise, o které ve čtvrtek hovořili poslanci na mimořádné schůzi, vznesli opoziční Piráti a ODS, kteří zároveň čtvrteční schůzi svolali. Sněmovna následně hlasy téměř všech přítomných poslanců schválila program. Strany SPD a KSČM už dopředu uvedly, že návrh nepodpoří, naproti tomu předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se za vznik komise vyslovila. Zdůvodnění návrhu na zřízení vyšetřovací komise poukazuje na případy podezřele vysokých cen a objednávek nekvalitních ochranných pomůcek nebo výrobků s neplatnými certifikáty.
Podle Tomia Okamury by nemělo zřízení komise smysl. „Vyšetřovací komise TOP 09 nikdy nic nevyšetřila a byla to jenom mediální exhibice. Byly to jenom nadávky a invektivy. Pan Kalousek nebo paní Pekarová nejsou odborníci na vyšetřování miliardových státních zakázek. K tomu máme určený nezávislý státní úřad,“ řekl.