Lidé ztrácejí zájem o hypotéky kvůli tragické výstavbě bytů. Banky zlevňují

Levnější hypotéky

Lidé ztrácejí zájem o hypotéky kvůli tragické výstavbě bytů. Banky zlevňujíNOVÉ 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Předražené nemovitosti, slabá nabídka cenově dostupných bytů a obava ze zpomalující ekonomiky. To jsou důvody náhlého snižování úrokových sazeb u hypoték, o které je nejmenší zájem za posledních pět let. Svým dílem přispěly ke zmrazení hypotečního trhu i regulace České národní banky (ČNB), která zatím naposledy zvyšovala sazby loni v říjnu. Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Dominika Stroukala je možné, že pokud banky budou nadále snižovat hypoteční sazby, přinutí to ČNB k dalšímu navýšení sazeb.

V minulém měsíci se průměrná úroková sazba hypoték snížila ze tří procent na 2,99 procenta. Za nepatrný pokles může nezájem o hypotéky, které si sjednalo na 4961 klientů. V únoru minulého roku přitom o hypotéku požádalo na 7446 zájemců. Důvodem nízkého počtu klientů jsou kromě nedostatečné výstavby bytů a domů také regulace hypoték, které od loňského října zavedla ČNB.

„Výrazný propad v zájmu o hypotéky je způsoben přísnějšími doporučeními, která v oblasti hypotečního trhu stanovila Česká národní banka. Lidé rovněž ztrácí zájem o čerpání hypotečních úvěrů kvůli vysokým cenám na realitním trhu. Nákup nemovitostí se stává luxusem, který přestává být dosažitelný pro střední třídu,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Banky však ve zlevňování hypotečních sazeb zřejmě budou pokračovat. To by mohlo vést k dalším krokům ČNB, která by v květnu mohla znovu navýšit úrokové sazby. „Snaha nalákat nové klienty může skutečně vést ještě k dalšímu poklesu hypotečních sazeb, což bude ale tlačit centrální banku k dalšímu zvyšování svých sazeb. Sečteno podtrženo, banky hrají druhé housle a dlouhodobě jít proti trendu rostoucích sazeb ze strany centrální banky nemůžou. Pokud bude chtít ČNB snižovat inflaci, bude se muset snažit nové úvěry zdražovat, čímž omezí tvorbu nových peněz,“ řekl pro Echo24 Dominik Stroukal.

Podle Křečka pomůžou levnější úrokové sazby u hypoték lidem, kteří budou refinancovat své stávající hypoteční úvěry. Zvýšení sazeb od ČNB by ale mohlo ve velkém poškodit zejména banky. „Finanční instituce však vzhledem k boji na prudce se propadajícím hypotečním trhu nebudou moci zvyšování úrokových sazeb kompletně přenést na klienty. Tato situace bude mít negativní dopad na hospodaření bank a dalších institucí působících na hypotečním trhu,“ řekl Štěpán Křeček.

V současné době je na trhu stále malá nabídka nových bytů. Podle údajů Českého statistického úřadu se však začalo stavět více. Od ledna totiž firmy zahájily stavbu skoro osmi set bytů, neboli meziročně o dvě třetiny více. V hlavním městě pak počet zahájených staveb stoupl trojnásobně na 98 bytů. Za třináct let jde však o třetí nejnižší číslo. Oproti minulým rokům tak nenastala žádná změna.

I z tohoto důvodu lidé přestávají mít o půjčky na bydlení zájem. „Počet nových hypoték se drží poblíž pětiletého minima. Vedle rostoucí ceny nemovitostí a zhoršených úvěrových podmínek se na trhu podepisuje také obava z hospodářského zpomalení nejen české, ale i globální ekonomiky. V době zvyšování úrokových sazeb centrálních bank je racionální předpokládat zpomalení růstu cen investičních aktiv, nejen akcií, na kterých se sazby podepisují okamžitě, ale také nemovitostí. Nemusí nutně jít o obavu z krize, stačí k tomu přímá reakce na pomaleji rostoucí produkce,“ řekl Dominik Stroukal.

Celkový objem hypoték se podle Fincentra Hypoindexu zastavil v únoru na 10,881 miliardy korun. V minulém roce byl však zájem daleko větší, kdy klienti zažádali o hypotéky v celkovém objemu 15,96 miliardy korun. Průměrná hypotéka je v současné době 2 193 207 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Průměrný dluh z hypoték a stavebního spoření činil 1,6 milionu Kč. V Praze 2,9 milionu

Regulace ČNB dopadly na hypoteční trh. Tvrdší pravidla omezila desetinu žadatelů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články