Případ mizejícího Kima. Co se za story může skrývat
ECHOPRIME
O dění v Severní Koreji nikdo nic neví. Nic nevědí Američané, nic nevědí Jihokorejci, novináři ani špioni. Naprostá uzavřenost země znamená, že všechny pokusy odhadnout, co se tam děje, připomínají věštbu z čajových lístků. To se týká i nedávných spekulací ohledně smrti severokorejského vůdce Kim Čong-una, kdy svět 20 dnů řešil, jestli tlustý tyran je úplně mrtvý, utrpěl mozkovou smrt, nebo je naprosto v pořádku.
Celá situace okolo Kim Čong-una ukazuje na problém ohledně informování o dění v takzvaném „poustevním království“. První zpráva o tom, že se s Kimem něco děje, přišla 20. dubna. Web dedikovaný informování o dění v Severní Koreji, Daily NK, napsal, že diktátor prodělal nějakou proceduru se srdcem, ne nutně operaci. Odtamtud to převzala agentura Reuters a od ní světová média. Do toho se ještě vložila televize CNN, která na svém webu přinesla článek od vlastního zdroje z americké administrativy, tvrdící, že Kim je „ve vážném nebezpečí“. Když k tomu připočítáme skutečnost, že Kim se na veřejnosti neobjevil od 12. dubna, a dokonce vynechal i oslavy narození svého děda Kim Ir-sena 15. dubna, což je největší svátek v zemi, spekulace o jeho smrti či kómatu se mohly rozjet naplno.
Tyto dohady se pokusila utnout jihokorejská vláda s tím, že nemá žádné informace o zhoršeném stavu diktátora a ani monitorování země neobjevilo žádnou neobvyklou aktivitu. Taktéž Američané potvrdili, že nic výjimečného na základě svého pozorování nezjistili. Jako důkaz toho, že Kim je v pořádku, měl sloužit jeho zaparkovaný zvláštní vlak u přímořského letoviska Wonsanu. To má patřit mezi tyranova nejoblíbenější místa a měl se tam izolovat před strachem z koronaviru.
Celý text Ondřeje Šmigola o tom, proč se šíří spekulace o Kimovi, a co se za tím může skrývat, čtěte již nyní na ECHOPRIME. Nebo v tištěném Týdeníku Echo. Předplaťte si jej zde.