Praha válčí s vládou kvůli vládní čtvrti. Podle Pospíšila ale jednal Hřib bez vědomí koalice
zákopová válka
Idylické vztahy, které panovaly mezi pražským magistrátem a Strakovou akademií v době vládnutí primátorky Adriany Krnáčové (ANO), jsou již definitivně pryč. Premiér Andrej Babiš (ANO) sám přiznává, že má po neúspěšných jednáních s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) ohledně vládní čtvrti v Letňanech trauma. Hřib zase kontruje, že premiér nejspíš není z holdingu zvyklý, že s ním někdo nesouhlasí. Část pražské koalice i opozice však nad jednáním Hřiba kroutí hlavou mluví i o aroganci.
Primátor ve své zákopové válce s Babišem nemá plnou podporu koalice, ve které zastupují Piráti pouhou třetinu. Například lídrovi Spojených sil pro Prahu Jiřímu Pospíšilovi (TOP 09) vadí, že s nimi primátor svoje jednání s premiérem nijak nekonzultoval.
„Já jsem se o tom jednání dozvěděl až z médií. Velmi mě překvapilo, že náměstek primátora pro územní plánování Petr Hlaváček o tom jednání také vůbec nevěděl. Nebyl tam panem primátorem přizván a ani si od něj nevyžádal informace a podklady, což mě velmi mrzí, protože pan náměstek Hlaváček tomu věnuje mnoho času. My chceme, aby tam vznikla přirozená městská čtvrť, ale je pro nás klíčové, aby tam byly dobudovány dopravní stavby, to znamená městský a pražský okruh,“ uvedl Pospíšil pro Echo24.
„Byla to jen politická akce pana primátora. Trošku mě překvapuje, že pan primátor bez svého náměstka a bez informací od lidí, co jsou odpovědní za tento projekt, jde za panem premiérem a skončí to takovým fiaskem,“ dodal.
Koalice se však shoduje, že úřednickou čtvrť v Praze nechce. „Pražané a Středočeši nepotřebují nesmyslné marketingové předvolební projekty, ale možnost dostat se po okruhu kam potřebují. Po čtyřech promrhaných letech by se hnutí ANO mohlo spolu s námi snažit lidem pomoci alespoň teď, namísto aby si je bralo jako rukojmí,“ uvedl pro Echo24 Jan Čižinský (Praha sobě).
Podobně to vidí i náměstek Petr Hlubuček. „Žádné úřednické ghetto v Praze nechceme. Chceme, aby jednotlivé čtvrti v Praze umožňovaly lidem plnohodnotný život – bydlet tam, pracovat, chodit do školy, trávit volný čas i nakupovat,“ uvedl na Twitteru.
STAN stojí za @ZdenekHrib. Žádné úřednické ghetto v Praze nechceme. Chceme, aby jednotlivé čtvrti v Praze umožňovaly lidem plnohodnotný život – bydlet tam, pracovat, chodit do školy, trávit volný čas i nakupovat.
— Petr Hlubuček (@p_hlubucek) September 18, 2019
Z jednání s Hřibem mám trauma, říká Babiš
Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech však bude podle Babiše pokračovat. Nehodlá už ale dál jednat s pražským primátorem, nýbrž obešle pražské radní. Z jednání s Hřibem má člověk podle Babiše jen psychické trauma.
„Já se obrátím na radní a nechť Praha si to řeší. Budeme v projektu pokračovat a uvidíme, jestli to stávající vedení magistrátu bude řešit, nebo si počkáme na další, ale pro mě už s panem primátorem smysl jednat nemá, s ním se nedá jednat, protože pak z takového jednání má člověk velké psychické trauma,“ dodal předseda vlády.
Primátor však nadále trvá na svých podmínkách. Stát musí podle něj dostavět vnější okruh, přispět Praze na vnitřní okruh a postavit nemocnici. Teprve pak může začít diskuse o stavbě vládní čtvrti. Premiér Andrej Babiš (ANO) není podle primátora zvyklý, že s ním někdo nesouhlasí, komentoval úterní neúspěšnou schůzku, z níž premiér odešel. Hřib také odmítl kritiku opozice, že škodí hlavnímu městu. Vláda chce v Letňanech postavit čtvrť až pro 10 000 úředníků, potřebuje k tomu pozemky města.
„Já naprosto chápu, že panu premiérovi leží na srdci blaho úředníků a že jim chce postavit nové kanceláře, ale doufám, že všichni chápou, že mě leží na srdci především blaho Pražanů a že řeším prioritně problémy Prahy jako takové,“ řekl Hřib.
Hřib je arogantní, říká opozice
Podle opozičních ODS a ANO se Hřib při jednání s premiérem chová arogantně. Místo toho by měl vyjednat pro Prahu co nejlepší podmínky a o projektu s předsedou vlády dále jednat. Řekli to předsedové opozičních zastupitelských klubů Alexandra Udženija (ODS) a Patrik Nacher (ANO).
Babiš s Hřibem v úterý jednali o možném vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné stanice metra C v Letňanech. Magistrát za to požadoval, aby stát výměnou za pozemky přispěl na dostavbu severovýchodní části Pražského okruhu a vnitřního okruhu a postavil novou nemocnici za 8,5 miliardy, kam by se přestěhovala větší část Nemocnice Na Bulovce.
„Vysvětloval jsem panu primátorovi, že Praha žádnou nemocnici nepotřebuje. Ptali jsme se všech ředitelů nemocnic, Praha je předimenzovaná, ale potřebuje traumacentrum,“ řekl premiér. Dodal, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) platí vnější okruh Prahy a primátor má písemně nabídku, že stát zaplatí vnitřní okruh hlavního města, a to formou tendru na PPP, tedy formu spolupráce soukromého a veřejného sektoru. „A samozřejmě bychom hradili i dohodu s investorem,“ uvedl premiér.
Letňany považuje vláda za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až 10 000 zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C.