Emotivní schůze sněmovny se snažila omezit kompetence vlády v demisi

MIMOŘÁDNÁ SCHŮZE SNĚMOVNY

Emotivní schůze sněmovny se snažila omezit kompetence vlády v demisiSLEDUJEME ON LINE 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Personální čistky na ministerstvech, ve vedení státních podniků a dalších podřízených organizací. Tak by se dalo shrnout třináctitýdenní vládnutí kabinetu Andreje Babiše (ANO), který ale nemá pro své kroky podporu sněmovny. V dolní komoře totiž nezískal se svojí menšinovou vládou důvěru. Právě o personálních změnách diskutovali poslanci na plénu sněmovny. Sněmovna však program schůze dnes neschválila, a schůze byla proto ukončena.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

12:47 Sněmovna zamítla program schůze, která tím končí.

12:37 Podle Kalouska je Babiš jako Jirásek

„Ústav paměti národa vás oprávněně eviduje jako agenta StB pod krycím jménem Bureš. Vy jste takový náš Alois Jirásek, pane premiére, ten byl také ve 12 svazcích. Bývalým estébákem jste byl, tak se k tomu aspoň hrdě přiznejte,“ reagoval na Babiše Kalousek.

12:12 Nebyl jsem agent, křičel Babiš ve Sněmovně, předčasných voleb se nebojí

„Nebyl jsem agent. Nebyl! Já jsem měl v rodině tři emigračky, můj táta neměl kariérní postup,“ mluvil velmi emotivně během schůze Andrej Babiš.

Babiš se také rozčiloval kvůli předchozím vystoupením. Bělobrádkovi řekl, ať nelže, že lidovci chtěli jít s ANO do koalice. Podle něj to není pravda. „Chcete předčasné volby? Tak to navrhněte. Já s tím problém nemám, rád chodím mezi lidi,” prohlásil Babiš.

„My jsme řekli, že nebudeme ve vládě s Babišem,“ reagoval na to Bělobrádek.

11:36 Sněmovna nebude jednat po 14 hodině

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) navrhl, aby bylo možné jednat a hlasovat i po 14 hodině. Jeho návrh neprošel.

10:54 Byli jste v té vládě také, kritizuje Stanjura propouštění na ministerstvech

Podle Zbyňka Stanjury (ODS) by si ANO nemělo stěžovat na situaci v rezortech, kde ANO mělo své náměstky. „Důvěra je základ naší ústavy,“ dodává Stanjura k situaci, že vláda nadále nemá důvěru. Stanjura také představil návrh na usnesení Poslanecké sněmovny.

„PS vyzývá vládu bez důvěry, aby nečinila nevynucené personální kroky v bezpečnostních a policejních službách. PS vyzývá vládu bez důvěry, aby nepředkládala novelu služebního zákona,“ uvedl Stanjura.

10:50 Fárskému vadí atmosféra ve společnosti

„Vláda bez důvěry odvolává někoho pro ztrátu důvěry,“ říká Jan Fárský (STAN). Fárský dále kritizuje obcházení a ohýbání zákonů, což podle něj vede k rozkladu společnosti. Také mu vadí včerejší průběh inaugurace prezidenta, která nepřispívá k lepší atmosféře ve společnosti.

10:39 Bartoš kritizuje předvánoční čistky

„Premiér si nemůže posílat finanční kontroly kam se mu zachce,“ kritizoval postup Babiše předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle Bartoše je také zvláštní, že premiér bez důvěry propouští lidi ze státní správy pro ztrátu důvěry. „Kde je záruka, že kandidáti na politické a odborné posty jsou vybírány správně,“ ptá se dále Bartoš na postup vlády v demisi.

10:20 Bělobrádek kritizoval čistky ve státní správě

Podle předsedy lidovců mohla vláda počkat až bude mít důvěru. „Po čtyřech hodinách váš ministr zemědělství poznal, že člověk, který byl odborník a šel pracovat do funkce náměstka z komerční sféry, je k ničemu. Přes to, že za své působení ušetřil řádově 900 miliónů korun,” prohlásil Bělobrádek.

10:10 Po Kalouskovi mluví předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, většina poslanců ANO chybí

„Poslanci hnutí ANO, s čestnými výjimkami, makají někde jinde,“ řekl na úvod Bělobrádek, zjišťuje se počet přítomných poslanců.

10:05 Slovo má Miroslav Kalousek (TOP 09)

„Sněmovna má svou kontrolní roli, má kontrolovat kroky exekutivy ve všem co pokládá za nesprávné, na hranici zákona a na hranici ústavy. Zejména pokud se jedná o GIBS, která byla konstruována tak, aby se nedala přizpůsobit té a té politické straně,“ uvedl Kalousek.

9:55 Po Fialovi hovoří Martin Stropnický (ANO), prý nedochází k masivním výměnám

„Aparát se nesmí zastavit, aparát má pracovat v nižších obrátkách,“ říká Stropnický, podle kterého má státní správa neustále pracovat pro občany. Obsazování funkcí je podle něj důsledkem opoziční smlouvy.

9:53 Fiala pokračuje v kritice vlády

„Dosud jsme neměli v čele vlády obviněného premiéra. Takový předseda vlády nemůže dělat personální změny například v bezpečnostních složkách,“ uvedl Fiala.

9:48 Po Babišovi mluví Petr Fiala (ODS), příklady uváděné Babišem jsou podle něj irelevantní

„Tato vláda má legitimitu k tomu, aby svítila a topila, k ničemu jinému,“ uvedl Fiala. Babiš se podle něj má snažit o získání důvěry Poslanecké sněmovny.

9:32 Babišovi vádí zákon o státní službě

„Náš problém je dnes zákon o státní službě, my potřebujeme kvalitní státní správu“. Babiš chce tento zákon změnit, vadí mu, že zákon chrání náměstky na ministerstvech.

9:18 Vyměnili jsme politické náměstky, uvádí Babiš

Premiér pokračuje v úvodní řeči. Porovnává výměny náměstků za 1. vlády Mirka Topolánka a v současnosti. Zejména hovoří o výměnách na ministerstvu vnitra za Ivana Langera.

9:10 Vláda v demisi je legitimní a legální, říká Babiš

Úvodní slovo si vzal premiér Babiš. Hovoří o tom, že vláda nedělá žádné nezvratné kroky a srovnává je s kroky minulých vlád. „Jsem celkem rozpačitý, nechápu, proč byla svolána tato mimořádná schůze,“ uvedl Babiš. Podotkl, že hnutí ANO vede jednání s dalšími stranami s cílem sestavit stabilní kabinet s důvěrou. „Vláda v demisi je zcela legitimní a není ústavou omezena v pravomocích. Nechceme vládnout v demisi, když získáme důvěru, budeme pracovat úplně stejně,“ řekl.

9:00 Začíná mimořádná schůze sněmovny

Schůze byla svolaná z popudu části opozičních stran. Poslanci mají jednat o personálních změnách, které uskutečňuje vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v demisi. Opoziční strany chtějí dát najevo, že vláda v demisi nemá dělat zásadní změny v obsazení klíčových postů ve státní správě. Opozice kritizuje odvolávání náměstků ve státní službě, šéfů fakultních nemocnic. Kritizuje i údajný Babišův tlak na rezignaci ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína.

Sněmovna program neschválila, Babiš byl proti

Dolní komora dnes neschválila návrh programu mimořádné schůze k personální politice kabinetu Andreje Babiše (ANO) v demisi, program navrhla šestice poslaneckých klubů. Navzdory tomu, že se schůze neuskutečnila, o krocích vlády poslanci a ministři téměř čtyři hodiny debatovali.

Pro schválení programu hlasovalo 59 ze 154 přítomných poslanců, proti byli čtyři poslanci za ANO (premiér Babiš, vicepremiér Richard Brabec, dále Martin Kolovratník a Marcela Melková). Pro schválení programu schůze muselo hlasovat nejméně 78 poslanců, většina se však hlasování zdržela. Uskutečnění schůze nepodpořili žádní členové dolní komory za ANO, SPD a KSČM. Pro schválení programu hlasovala ODS, Piráti, ČSSD, lidovci, hnutí STAN a TOP 09. Jak který poslanec hlasoval, si můžete prohlédnout zde.

Opozici se nelíbily čistky

„Uvidíme, hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM to možná nepřipustí. Ale budeme se snažit získat dostatečnou podporu, protože je v zájmu naší země, aby vláda v demisi – a tedy bez důvěry – neprováděla žádná rozhodnutí. To se týká i personálních změn, zejména v bezpečnostních zpravodajských službách. Nepřipustit o tom ani diskusi v Poslanecké sněmovně by bylo absurdní, vždyť vláda se podle ústavy odpovídá právě sněmovně. Kde jinde by měl premiér své kroky vysvětlovat?“ uvedl pro server Echo24 už před schůzí předseda ODS Petr Fiala.

Občanští demokraté chtěli, aby se přijalo usnesení, které omezí činnost vlády v demisi. To by ale mělo přijít na řadu na další mimořádné schůzi, která by mohla proběhnout už příští týden. Dnes se měly řešit především personální kroky, které vláda učinila. Jenže proto, aby se celá věc na plénu sněmovny diskutovala, potřebovaly opoziční strany schválit program schůze. Na to neměly dostatek hlasů. Právě na tom ztroskotala jejich středeční snaha odvolat z vedení sněmovny šéfa SPD Tomia Okamuru. I tak ale mohli na plénu vystoupit poslanci s přednostním právem.

Čistky na resortech i podřízených organizacích

Prezident Miloš Zeman jmenoval Babišovu vládu 13. prosince. Hned v následujících dnech začali z jednotlivých úřadů odcházet političtí náměstci, tedy lidé, kteří na ministerstvech zastupovali strany minulé vládní koalice. Takové obměny probíhají vždy se změnou politické reprezentace. Vedle toho se ale okamžitě začaly objevovat informace o tom, že noví ministři se chtějí zbavovat i takzvaných odborných náměstků. Právě proto, aby odborníci nebyli vyměňování vždy po volbách, byl přijat služební zákon. Odborníci odešli například z ministerstva financí, práce a sociálních věcí či obchodu a průmyslu.

Na ministerstvech a Úřadu vlády nakonec ubylo 14 sekcí, zrušeno bylo celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Jenže změny byly daleko rozsáhlejší. Na řadě resortů sice došlo opticky ke zrušení dvou sekcí, ve skutečnosti jich bylo zrušeno více, některé sekce vznikly znovu jen s jiným názvem, někdy došlo ke sloučení.

Řada lidí ale odešla také z vedení podřízených organizací. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (ANO) odvolal generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Ministr průmyslu a obchodu ve demisi Tomáš Hüner (za ANO) zase odvolal generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru.

Rezignaci oznámila ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta o odvolání požádal z osobních důvodů. Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) minulý týden oznámila, že novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata. Do funkce by měl nastoupit 1. května místo Josefa Bečváře.

Vyhazov dostali také ředitelé dvou nemocnic. Na příkaz ministra zdravotnictví bez důvěry Adama Vojtěcha (ANO) musel skončit bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který šéfoval ostravské Fakultní nemocnici a který byl dlouhodobě ve sporu s Andrejem Babišem, když spolu seděli v jedné vládě. Skončit musela také ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.

Kvůli výsledkům voleb hnutí ANO ovládlo i vedení největší české zdravotní pojišťovny VZP. V únoru skončil mandát správní radě, do níž nominuje deset lidí vláda a dalších dvacet členů zvolí sněmovna. Celkově tak hnutí ANO získalo 18 zástupců ze třiceti. Další orgán, dozorčí rada, má třináct členů, z toho deset členů je volených sněmovnou a tři členy jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, ministra financí a ministra práce a sociálních věcí. Správní rada volí i ředitele VZP. Nyní radě předsedá hejtman Vysočiny a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.

Odchody přitom můžou pokračovat. Ve vysokých funkcích totiž sedí ještě řada nominantů jiných politických stran, které může Babiš vyměnit. Velký tlak už vyvinul na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, kterému řekl, aby „odešel sám bez skandálu“, a poté mu na GIBS poslal kontrolu z ministerstva financí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Žádné čistky v policii či v tajných službách. ODS chce omezit vládu v demisi

Čistky na ministerstvech. Pod náměstky se třesou židle, končí nejen ti političtí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články