Dva dny do munzunového deště. Thajští záchranáři závodí s časem, běží stovky čerpadel
Thajci v jeskyni
Fotbalový tým 12 chlapců a jejich trenér, kteří před téměř dvěma týdny uvázli v jeskynním komplexu na severu Thajska, by se mohli dostat ven jen se záchrannými vestami. Záchranáři ale bojují s časem – vodu z únikové cesty musejí odčerpat do víkendu, kdy meteorologové předpovídají prudké monzunové deště na celém severu země, které podle nich potrvají až do příštího čtvrtka. Napsal to list The Guardian.
Na odčerpání vody byli povoláni vojáci, kteří zapojili stovky průmyslových čerpadel. Chlapci se už 12 dní nacházejí asi čtyři kilometry od vchodu do jeskyně. Záchranáři je našli po devíti dnech. Za poslední dny se podařilo odčerpat 40 procent vody, a zpřístupnit tak úsek o délce 1,5 kilometru z nesnadné cesty, jíž se mladí fotbalisté mohou dostat ven. Den co den jsou z jeskyně odčerpány desítky milionů litrů vody. Hladina klesá v průměru o centimetr a půl za hodinu, od středu klesla o 40 centimetrů, napsal dnes zpravodajský server BBC.
„(Nejsnazší možností by bylo) pokračovat v čerpání vody z jeskyně. Je potřeba odčerpat dalších 90 až 120 centimetrů, a pak budou moci proplavat ven jen v záchranných vestách,“ řekl už v úterý jeskynní potápěč Ben Reymenants, který u záchranných akcí asistuje.
Dnes se vojáci soustředí na třetí z kritických míst na cestě, kde voda stále sahá až po strop. Cílem je dostat hladinu na úroveň pasu, aby šlo projít jen se záchrannou vestou. Většina z chlapců neumí plavat a učí se používat potápěčské náčiní. Odborníci se shodují, že pokud by se chlapci museli cestou ven potápět, byť s asistencí, bylo by to velmi riskantní. Profesionálním potápěčům trvala cesta k chlapcům šest hodin, k východu se od fotbalistů dostanou za pět hodin, uvedla BBC.
Po odčerpání vody z třetího jeskynního sálu ale k uvězněným fotbalistům stále bude zbývat asi 2,5 kilometru. Chlapci jsou ve věku 11 až 16 let. Není přitom jasné, jak dlouho zabere odčerpání tohoto úseku. Podle předpovědi počasí přijdou v sobotu monzunové deště, které jeskynní komplex znovu naplní. Mohou tak chlapce odříznout na celé měsíce, zkomplikovat jejich zásobování, a dokonce i ohrozit vzduchovou kapsu, v níž se nacházejí.
Česká vláda dnes prostřednictvím ambasády v Bangkoku nabídla thajské vládě čtyři velkokapacitní čerpadla, řekl deníku Blesk premiér Andrej Babiš. Kvůli náročné logistice si podle něj česká strana vyžádala urychlenou odpověď. Thajská strana dosud nereagovala.
Pokud vojáci nestihnou vyčerpat dostatečné množství vody, aby se fotbalisté a trenér mohli dostat ven jen se záchrannými vestami, zvažuje se, že by hoši za doprovodu potápěčů ven proplavali. Zkušení potápěči a zahraniční experti to ale považují za riskantní. V jednom úseku nejde plavat se vzduchovou lahví, kterou musí potápěč tlačit před sebou, na dalších místech se plave proti proudu, zaplavená cesta se klikatí. Na kritických místech se úzká chodba neustále zanáší.
Zvažuje se také, jak dlouho budou záchranáři v jeskyni – kvůli dešti je bude nutné z místa evakuovat. Dva lékaři z týmu potápěčů thajského námořnictva se dobrovolně přihlásili, že zůstanou s chlapci uvnitř po celou dobu záchranných operací, tedy možná až do poloviny října, kdy končívá období dešťů a voda přirozeně opadne.
K variantě nechat chlapce v jeskyni, dokud voda neopadne, se přiklánějí zahraniční experti. Další možností je najít alternativní vchod do jeskyně, popřípadě vyvrtat šachtu, kterou by se tým dostal ven. V této souvislosti se poukazuje na to, že uvázlí sportovci mají stále přísun vzduchu – ten se musí na místo dostávat nějakou šachtou.
Záchranáři pracují v extrémně těžkých podmínkách. Teplota stabilně přesahuje 30 stupňů a většinu prostoru u jeskyně pokrývá několikacentimetrová vrstva kluzkého bahna. Místo udržují v pořádku stovky lidí – silniční inženýři se například snaží pohyb bahnem usnadnit pokládáním štěrku. Jídlo všem vaří pracovníci thajské královské kuchyně.
Podporu uvázlému týmu fotbalistů dnes prostřednictvím twitteru vyjádřil Mario Sepúlveda, jeden z 33 chilských horníků, kteří v roce 2010 zůstali 69 dní uvězněni v dole. Prvních 17 dní se tehdy mělo za to, že v hloubce 625 metrů všichni zemřeli.