Ondráček rezignoval na post šéfa komise pro GIBS. Mluví o „demokratické žumpě“

Komunista v čele GIBS?

Ondráček rezignoval na post šéfa komise pro GIBS. Mluví o „demokratické žumpě“AKTUALIZUJEME
Zdeněk Ondráček Foto:

FOTO: ČT

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Zdeněk Ondráček odstoupí sám z čela komise pro kontrolu GIBS. Podle komunistického poslance není za odstoupením „pár křiklounů“, jak nazval tisícové demonstrace. „Vyhodnotil jsem bezpečnostní situaci, moji a mé rodiny,“ zdůvodnil komunista Ondráček své odstoupení. Ve stanovisku, které četl, nazval pravou část sněmovny „demokratickou žumpou“. Předseda KSČM poté novinářům řekl, že podpora vlády je nyní na vážkách.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček při projevu četl stanovisko strany KSČM. „Chtěl bych vám říct. Nebuďte tak namyšlení,“ řekl Ondráček na začátku projevu. Při řeči útočil na pravicové strany a nazval je „demokratickou žumpou“. „Vámi podporovaný dav mě chtěl lynčovat,“ řekl Zdeněk Ondráček. „Vaše pojetí demokracie znamená to, že já i moje rodina jsme vystaveni mediálnímu tlaku a výhrůžkám. Přemýšlel jsem i o krátkodobé ochraně policie,“ řekl bývalý příslušník pohotovostní jednotky.

Ondráček se také snažil zlehčit masivní demonstrace, které se kvůli jeho zvolení pořádaly. „Neodstupuji kvůli pár křiklounům,“ řekl Ondráček k protestům a oznámil, že odstupuje kvůli tomu, že se obává o bezpečnost své rodiny.

„Demokrat není nadávka, vy to slovo uplivujete,“ vzkázal Ondráčkovi předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Výhrůžky na jeho adresu odsoudil. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že chápe Ondráčkovy emoce a že je třeba být velkorysý, protože Ondráček je emočně rozjitřen.

„Když mluvíte o lynči, vzpomeňte na to, co v roce 1989 probíhalo,“ podotkl na Ondráčkovu adresu předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ondráček před listopadem 1989 zasahoval jako člen pohotovostního pluku proti protirežimním demonstracím.

Předseda ODS Petr Fiala uvítal odstoupení komunisty Ondráčka z čela komise. „Ukazuje se , že odpor, vytrvalost a protesty ještě zabírají. Odstoupení Zdeňka Ondráčka je dobrým krokem, ještě lepší by bylo, kdyby nebyl do čela komise pro kontrolu GIBS nikdy zvolen,“ uvedl Petr Fiala na svém Twitteru.

Ondráčkovu rezignaci okomentoval také Vít Rakušan ze STAN. „Ondráček odstoupí z čela komise pro kontrolu GIBS. Tlak veřejnosti má smysl. Není to zásluha Babiše, ale vás, na náměstích po celé zemi. Děkuji,“ uvedl na svém Twitteru Vít Rakušan. „Rozhodnutí pana poslance Ondráčka odstoupit z čela komise pro GIBS vítám. Téhle šarády jsme ale mohli být všichni ušetřeni, kdyby ho hnutí ANO od začátku nepodporovalo,“ uvedl na svém twitterovém účtu předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Podpora vlády je na vážkách

Filip po odstoupení Ondráčka novinářům řekl, že týmy ANO a KSČM budou dál pracovat na hledání programových průniků. „Ale rozhodnutí, jestli i při případné programové shodě na většině bodů se rozhodneme pro toleranci vlády, je teď velmi na vážkách. A to ne z důvodů programových, ale z důvodu důvěryhodnosti partnera,“ uvedl na adresu hnutí ANO. Pro komunisty má podle něj samotné jednání s ANO složité politické konotace.

Ondráček ve sněmovně uvedl, že z funkce neodstupuje kvůli „pár křiklounům“ v ulicích, jak nazval pondělní protestní demonstrace tisíců lidí v některých městech proti jeho pátečnímu zvolení. Krok zdůvodnil svou bezpečností a bezpečností své rodiny. Filip uvedl, že se s ničím podobným nesetkal, i když sám čelil nevybíravým útokům. „Musím říct, že něco tak odporného jsem ještě neviděl,“ řekl. Výhrůžky, kterým čelil Ondráček, považuje za útoky na ústavní systém ČR.

Další postup ohledně obsazení šéfa komise pro kontrolu GIBS chce Filip nechat na orgánech komunistické strany, které se sejdou v příštích dvou týdnech. „Já to nechám na rozhodnutí kolektivních orgánů, jak budeme dál postupovat, protože to má vliv i na náš postup při vyjednávání s hnutím ANO,“ řekl.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvítal, že se Ondráček rozhodl z vedení komise odstoupit. „My jsme rádi, že pan Ondráček se rozhodl k tomuto kroku, že jsme nemuseli přistupovat k jeho odvolávání,“ řekl novinářům. Očekává, že se nyní bude hledat shoda mezi politickými stranami, kdo komisi nově povede.

Faltýnek neočekává, že by KSČM znovu nominovala Ondráčka, který zůstává členem komise. Podle něj je jednou možností výměna Ondráčka za jiného poslance KSČM, což ale komunisté odmítají, nebo volba zástupce jiné sněmovní strany. Piráti už oznámili, že budou opětovně navrhovat svého poslance Mikuláše Ferjenčíka, ODS zvažuje opětovnou nominaci své poslankyně Zuzany Majerové Zahradníkové.

Babiš se lekl demonstrací

Odstoupení Ondráčka avizoval před jednáním sněmovny i předseda politické strany Vojtěch Filip. Pro Aktuálně.cz řekl, že Zdeněk Ondráček skončí v čele komise pro kontrolu GIBS. „Štvanice, která je na něj a na jeho rodinu, je nechutná a odporná. Ať si každý sáhne do svědomí, co vůbec dělá, útočit na jeho děti a rodinu je opravdu nechutnost,“ řekl Vojtěch Filip.

Poslanci chtěli v dnešním jednání navrhnout jeho odvolání. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura na schůzi odmítl, že by se kluby domluvily na tom, že tato funkce patří KSČM. „Dohodly se na tom pouze 3 kluby,“ řekl Stanjura ve sněmovně. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik si poté vzal dvě přestávky na jednání klubu.

Při zahájení schůze vystoupil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Pevně věřím, že přesvědčíme většinu Sněmovny a Sněmovna napraví chybný krok, který v pátek udělala,“ řekl Stanjura. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek poté prohlásil, že je pro veřejné hlasování. „Nevím, co je na tom nedemokratického,“ řekl Faltýnek.

Podle předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie Jana Chvojky se Babiš lekl demonstrací. „Není to úplně obvyklé,“ řekl Chvojka. Sám má prý podle svých slov máslo na hlavě, protože při pátečním hlasování chyběl. Další řečník Pavel Bělobrádek souhlasil s Faltýnkovým návrhem, aby bylo hlasování veřejné. Navíc ocenil rozhodnutí Ondráčka, že chce odstoupit sám. „Pokud je pravda, že se pan Ondráček vzdá předsednictví, oceňuji to jako schopnost sebereflexe,” řekl ve sněmovně předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

ANO by podpořilo hlasování

Před začátkem schůze vystoupila mluvčí ANO Lucie Kubovičová, že poslanci Babišova hnutí podpoří zařazení bodu o odvolání Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIBS.

Proti zvolení Ondráčka se v mnoha městech v pondělí protestovalo. Demonstrace, které se v pondělí odehrály v českých a moravských městech, se podle Kováčika netýkají Ondráčka a KSČM. „Velmi silně tam zněly protesty proti Babišovi,“ konstatoval. Dodal, že i když bude Ondráček odvolán, demonstrace budou pokračovat, a to ve vztahu k premiérovi i prezidentovi Miloši Zemanovi.

Petici proti zvolení Ondráčka podepsalo při pondělních protestech asi 14 000 lidí. Podle organizátorky demonstrace Lucie Kohoutové zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20 000.

Čtěte také: Při volbě Ondráčka do čela komise pro GIBS chybělo 45 poslanců, třetina z hnutí ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články