Bitcoin v roce 2017. Sklízíme to, co jsme zaseli

Kryptoměny

Bitcoin v roce 2017. Sklízíme to, co jsme zaseliNOVÉ 1
Blogy
Sdílet:

Rok 2017 se do historie bitcoinu, potažmo celého světa kryptoměn, nepochybně zapíše jako jeden z významných milníků. Událostí opravdu nebylo málo, a proto jsme se zeptali předních českých odborníků, které oni sami považují za nejdůležitější.

Ať už patříte do „tvrdého jádra“ kryptoměnových fanoušků, nebo k těm, kteří do rozjetého vlaku naskočili teprve nedávno, na první dobrou Vás při sumarizaci minulého roku nejspíše napadne výrazný růst cen bitcoinu a ostatních, stejně tak i silný nárůst zájmu a povědomí o celém kryptosvětě. To samozřejmě není vše, výčet pokračuje dále, k čemuž se samozřejmě dostaneme. Ještě předtím je ale potřeba si uvědomit, že to, čeho jsme v případě digitálních měn byli minulý rok svědky, muselo nutně z něčeho vzejít.

Sklízíme, co jsme zaseli

„Po pádu na začátku roku 2014 přišly téměř tři roky důležitého klidu. Nesmírně důležitého klidu, během kterého rostl celý ekosystém, experimentovalo se, lidé nabírali zkušenosti a učili se chybovat,“ popsal dlouhodobý proces vývoje světa kryptoměn šéf Liberálního institutu Dominik Stroukal. „Rok 2017 byl rokem sklizně toho, co jsme v předchozích třech letech zaseli,“ dodal.

A co všechno se „sklízelo“? Dle Stroukala šlo nejen o technologie chránící bitcoin (např. jde o hardwarovou peněženkou Trezor), ale i o burzy, které dodržují alespoň základní bezpečnostní pravidla, levné a rychlé směnárny, bezpečnější mobilní aplikace i bitcoinové bankomaty pomalu na každém rohu. „Raketa odstartovala, protože jsme ji tři roky sestavovali, naplňovali palivem a trénovali kosmonauty. Nebyla to náhoda,“ upozornil expert.

Položení základu dalšího škálování

Pravdou je, že mediálně nejzajímavější byl růst ceny bitcoinu. O to víc je proto potřeba upozornit na ostatní aspekty, především na ty technologického rázu. Zmínit je možné například diskuzi o škálování, aktivaci aktualizace SegWit, testování Lightning Network a obecně celý technologický posun k lepšímu. Na tyto aspekty společně se Stroukalem upozornili i další čeští odborníci jako Josef Tětek z Liberálního institutu a jeden ze zakladatelů české odnože Ludwig von Mises Institut či Martin Šíp ze SatoshiLabs, která stojí mimo jiné i za již zmiňovanou hardwarovou peněženkou Trezor.

„V uplynulém roce se stalo několik zásadních událostí. V prvé řadě bylo v bitcoinovém ekosystému aktivováno dlouho očekávané technologické vylepšení Segregated Witness (SegWit). To řeší chybu tzv. malleability transakcí, která zamezovala budování mimoblockchainových platebních kanálů, které jsou pro budoucí škálovatelnost počtu transakcí v bitcoinové síti zcela zásadní,“ vysvětlil Josef Tětek. K tomu dodal, že SegWit byl zároveň aktivován i u několika altcoinů (litecoin, vertcoin, viacoin…), které by v budoucnosti měly mohutně těžit z tzv. Lightning network atomic swapů. „Stručně řečeno, bude se jednat o zásadní snížení transakčních nákladů pro platby napříč blockchainy různých kryptoměn. V roce 2018 proto očekávám nasazování Lightning Network do běžného užívání a potvrzení dominance bitcoinu a jeho klonů – tj. rodiny coinů s aktivovaným SegWitem.“

I podle Martina Šípa byla aktivace SegWit nejdůležitější událostí minulého roku, která uzavřela letitý spor o škálování bitcoinu. „Segwit je velmi důležitá aktualizace bitcoinu, která opravuje některé jeho nedostatky a je nepostradatelným základem pro jeho další škálování. To dnes reprezentuje právě Lightning Network, jejíž vývoj byl spuštěn okamžitě po aktivaci SegWitu,“ potvrdil Šíp. „Tato překryvná decentralizovaná síť bude nad bitcoinem postupně uváděna v provoz během roku 2018, jsou s ní tedy spojována značná očekávání celé komunity. Má totiž umožnit velké navýšení počtu možných transakcí a přinést bitcoinu extrémně levné transakce a další zajímavé technické možnosti, mezi které patří okamžité swapy mezi kryptoměnami, rychlé decentralizované směnárny a další,“ vysvětlil.

Fork a ICOs

Rok 2017 byl zároveň i rokem sporů ohledně zmiňované aktualizace SegWit. Výsledkem soupeření dvou táborů byl tzv. fork neboli vznik nových kryptoměn „odštěpených“ od bitcoinu. Tou nejznámější je nepochybně bitcoin cash (BCH), který je dle serveru Coin Market Cap z hlediska tržní kapitalizace aktuálně čtvrtou největší digitální měnou.

„Za vznikem bitcoin cash stojí protestní skupina čínských těžařů, která ve škálovacích sporech nesouhlasila s aktivací SegWitu, a proto raději zvětšila kapacitu bloku a tím i počet transakcí, které je do něj možno dostat,“ vysvětlil proces vzniku BCH Šíp. „Přes očekávání mnohých, včetně mě, bitcoin cash brzy po svém vzniku nezapadl. Naopak se stal na konci roku oblíbenou spekulativní kryptoměnou, jejíž pozici navíc posílil nezdar jiného forku, tzv. SegWit2x. Jeho krach, za kterým stály velké firmy bitconového ekosystému, naopak ukázal důležitou věc – ani spojení korporací s většinou těžebního výkonu nemůže změnit pravidla bitcoinu proti vůli uživatelů, vývojářů a dalších členů decentralizované komunity. Bitcoin tak opět otestoval jednu svou důležitou vlastnost, kterou je schopnost odolat centralizovaným útokům na svou podstatu,“ konstatoval expert.

V souvislosti s technickou stagnací a se spory o škálování se do popředí zájmů dostaly i ostatní kryptoměny, jako je například ethereum. A právě na platformě chytrých kontraktů této digitální měny došlo k velkému spekulativnímu boomu kolem nového typu decentralizovaného crowdfundingu, tzv. ICO (Initial Coin Offering), upozorňuje Šíp. „S tím přišlo na svět také obrovské množství pochybných kryptoměn a blockchainových projektů, o jejichž udržitelnosti a užitečnosti má rozhodnout teprve budoucnost,“ dodal.

Podle serveru Coin Market Cap aktuálně existuje více než 1380 digitálních měn. „V roce 2018 tak bude zajímavé sledovat, kolik z těch několika stovek projektů (z nichž některé získaly desítky až stovky milionů dolarů ‚do začátku‛) prokáže životaschopnost,“ podotkl Tětek.

Láska uživatelů, nenávist regulátorů

Kryptoměny se v minulém roce ale netěšily pouze zájmu uživatelů, nýbrž i regulátorů. V některých případech nešlo jen o „slovní“ zájem, ale o přímou akci. Za zmínku stojí například Čína, kde tamní regulátor zakázal činnost čínských kryptoměnových burz. Ještě předtím ale zakázal jakékoliv další ICO, což je krok, který se odehrál i v jiných zemích, jako například v Jižní Koreji.

Jenže ani tyto kroky boom digitálních měn nezastavily. „Navzdory černým předpovědím, uzavření čínských burz pro kryptosvět neznamenalo žádnou dlouhodobou pohromu a po výraznější korekci se těžiště světového obchodu s kryptoměnami jednoduše přesunulo do sousedního Japonska a Jižní Koreje, kde lze očekávat stabilnější prostředí,“ vyzdvihl Tětek.

Pomyslný vrchol, který svým způsobem obešel i onu „nenávist“ ze strany regulátorů, pak přišel se vznikem prvních futures navázaných na bitcoin, které na trh uvedly dvě nejznámější burzy těchto derivátů, a to americká CME a CBOE. S jejich nástupem, který (zatím?) nepřinesl některými experty předvídaný krach, se do hry dostali institucionální investoři, což je posun, který se do historie kryptoměn nepochybně zapíše velkým písmem.

„Celý neuvěřitelný roční běh vzhůru vyvrcholil v prosinci spuštěním bitcoinových futures na několika světových burzách,“ hodnotí situaci Šíp. „Bitcoin tak jako první kryptoměna vstoupil za pomyslné hradby starého finančního systému, a tím se otevřel obrovský (i když nejspíše i velmi zrádný) oficiální prostor pro další adopci kryptoměn.“

Do roku 2018 přejeme

Takový byl rok 2017. Teď jsme ale v roce dalším. Na co se máme těšit? A co by experti popřáli bitcoinu do roku 2018?

„V následujícím roce bych si trochu ironicky přál, aby komunita vystřízlivěla. Desítky miliónů lidí vbíhají do rozjetého vlaku, o kterém toho moc neví. Patří to k tomu a má to tak být. Ale dříve nebo později něco spustí paniku, během které můžou přijít o hodně peněz,“ předvídá Dominik Stroukal. „Bitcoinu se to stalo již několikrát a není vyloučené, že se to už stát nemůže. Všem těm konkrétním lidem to samozřejmě nepřeji, ale aby byl systém jako celek silnější, musí mu být umožněno i selhávat,“ konstatoval.

Martin Šíp pak přeje jak bitcoinu, tak i ostatním kryptoměnám, především „příliv nových vývojářských a podnikatelských sil, které budou dále rozvíjet potenciál tohoto společensky transformativního odvětví“. Josef Tětek zase „minimum podvodných projektů, nasazení Lightning Network, rozvoj decentralizovaných burz a oslabení dominance firmy Bitmain (hlavního světového výrobce těžařských zařízení ASIC)“.

Další zprávy z ekonomiky čtěte na Roklen24.cz. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články