Rakušan musí před poslance. Ti chtějí vysvětlit styky šéfa rozvědky s obviněným lobbistou
KORUPČNÍ KAUZA DOZIMETR
Nový ředitel civilní rozvědky Petr Mlejnek a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) musí vysvětlit poslancům styky s lobbistou Michalem Redlem, kterého policie obvinila v korupční kauze kolem pražského dopravního podniku. Mlejnek totiž přiznal, že se s Redlem pravidelně stýkal po svém odchodu z Vojenského zpravodajství, Rakušana o tom uvědomil ještě před svým jmenováním do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).
Předsedkyně sněmovní Komise pro kontrolu ÚZSI Taťána Malá (ANO) svolala mimořádné jednání na 25. srpna. Po novém řediteli civilní rozvědky Mlejnkovi bude požadovat vysvětlení jeho pravidelných schůzek s obviněným lobbistou Redlem. Se styky byl obeznámen i ministr vnitra Rakušan ještě před tím, než Mlejnka jmenoval počátkem července do funkce.
„Svolala jsem komisi pro kontrolu ÚZSI a chci slyšet vyjádření ředitele Petra Mlejnka a ministra vnitra Víta Rakušana k tomu, co se píše,“ napsala předsedkyně komise Malá. Informace si podle svých slov rád vyslechne i poslanec za TOP 09 a člen komise Marek Ženíšek.
Dopadem schůzek Mlejnka a Redla se bude zabývat i sněmovní výbor pro bezpečnost. Jeho předseda Pavel Žáček (ODS) redakci řekl, že to bude jedním z bodů pravidelné schůze hned na začátku září, které se rovněž zúčastní Mlejnek i Rakušan.
„Jedním z bodů první řádné schůze výboru pro bezpečnost 1.9. bude informace o jmenováni nového ředitele ÚZSI. Jsem již na tom domluven jak s ministrem Rakušanem, tak ředitelem Mlejnkem. Předpokládám, že se budeme zabývat všemi aspekty, tedy jak novou koncepcí, tak dopadem aktuálních mediálních informaci,“ sdělil pro deník Echo24 předseda bezpečnostního výboru Žáček.
Server Seznam Zprávy ve středu přišel s informací, že šéf rozvědky Mlejnek, který se do roku 2010 věnoval jako důstojník na Analytickém štábu Vojenského zpravodajství vyhledávání bezpečnostních rizik v ČR a zahraničních, minimálně od tohoto roku udržoval pravidelné kontakty s obviněným podnikatelem a lobbistou Redlem. Ten je momentálně stíhaný ve vazbě a policie ho považuje za hlavu organizované zločinecké skupiny, která měla parazitovat na pražském dopravním podniku. Spolu s ním je stíhaný také náměstek pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a radní Petr Hlubuček, donedávna jeden z čelných představitelů hnutí STAN.
„Ano, známe se,“ přiznává Mlejnek
Sám Mlejnek informace serveru potvrdil. „Ano, známe se od roku 2012,“ přiznal. „Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně,“ tvrdí Mlejnek. Mělo jít podle něj o čistě pracovní vztah. Redl byl přitom v té době soudem už poněkolikáté uznán jako nesvéprávný, respektive byl zbaven způsobilosti k právním úkonům. Tím, že se nechal prohlásit na nesvéprávného, se totiž vyhnul trestnímu stíhání v jedné z kauz kolem uprchlého kmotra Radovana Krejčíře.
Mlejnek v té době už pracoval v soukromé sféře jako manažer firmy Techniserv, která dodává a instaluje bezpečnostní systémy. Mezi klienty společnosti patří třeba Správa Pražského hradu, ministerstvo obrany nebo ministerstvo vnitra a další státní instituce.
Mlejnek byl před několika týdny kvůli kontaktům s Redlem předvolán i k policejnímu výslechu. „Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce,“ tvrdí Mlejnek.
Na prověrku se může čekat až do jara
S tímto vysvětlením je zatím podle svých vyjádření spokojený i ministr vnitra Vít Rakušan. „Za jmenováním Petra Mlejnka do čela ÚZSI stojím. Jde o profesionála s úctyhodným kariérním profilem a bezpečnostní prověrkou NBÚ. Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodejnice,“ napsal ministr na svém twitteru. Mlejnek má zatím bezpečnostní prověrku na stupeň „tajné“. Již před svým jmenováním zažádal o Národní bezpečnostní úřad o prověrku na nejvyšší stupeň „přísně tajné“ a Rakušan chce počkat na výsledek takzvaného bezpečnostního řízení, to by mělo samozřejmě případné nebezpečné kontakty zohlednit. Ministr řekl, že jeho výsledek bude „klíčový“. Řízení předcházející udělení prověrky v nejvyšším stupni přitom obvykle trvá i 9 měsíců.