Nová forma propagandy: Kimova youtuberka Un A vychvaluje život v KLDR

PROPAGANDA SEVERNÍ KOREJE

Nová forma propagandy: Kimova youtuberka Un A vychvaluje život v KLDR
Svět

job Echo24

Severní Korea zvolila novou formu propagandy. V jejím centru stojí mladá anglicky mluvící dívka Un A, která prostřednictvím YouTube vlogů představuje život v Pchjongjangu.

Ve svých videích na YouTube kanálu s názvem Truth (Pravda) se dívka prezentuje jako moderní severokorejská žena, která mluví o různých tématech jako je móda, škola, nebo jídlo. Nevyhýbá se ale ani tématům jako je koronavirus. Ve videích pak tvrdí, že Severní Korea nemá žádné případy nákazy.

Ve videu s názvem I Missed You, My School (Chyběla jsi mi, moje školo) například zavítá do znovuotevřené základní školy. V něm vysvětluje, že žáci musí navštěvovat školu dvanáct let a veškeré pomůcky včetně uniforem jsou poskytovány státem. Dočkáme se zde i rozhovoru s devítiletou holčičkou. Dozvíme se tak, že dívka má starší sestry, a že se chce stát módní návrhářkou. Na závěr pak dodává, že všichni žáci v zemi prošli zdravotní prohlídkou, a že jsou velmi nadšeni z toho, že zase mohou ochutnat svůj oblíbený školní nápoj – sojové mléko.

Experti zjistili, že YouTube kanál je napojený na státem řízená média. „Už jen fakt, že může chodit po Pchjongjangu s kamerou a dělat s lidmi rozhovory, znamená, že tam existuje určitý oficiální souhlas a povolení,“ uvedl pro server DW analytik severokorejské propagandy Martyn Williams. Na to ukazuje i fakt, že k internetu má přístup v Severní Koreji jen malý okruh obyvatel. Ve videích jsou také některé budovy a nápisy rozmazány. V supermarketu jsou například zakryté ceny potravin, rozmazané jsou i boty kolemjdoucích, pravděpodobně proto, že na sobě mají logo zahraničních značek, které nejsou v Severní Koreji oficiálně povoleny.

Pro Severní Koreu se jedná o velký skok, do této doby se u propagandy spoléhala spíše na státní rádia a televizi. Kanál má na YouTube jen několik tisíc odběratelů, na čínské sociální síti Weibo jsou ale videa velmi populární.