KSČM trvá na škrtech v resortu obrany. Jinak nepodpoří státní rozpočet
KSČM A ROZPOČET
Komunisté trvají na odebrání deseti miliard z obranného rozpočtu, jinak návrh státního rozpočtu na příští rok v závěrečném sněmovním schvalování nepodpoří. Po dnešním jednání vedení KSČM s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to řekl předseda strany Vojtěch Filip.
Schillerová a celá vláda s navrhovaným škrtem v kapitole ministerstva obrany nesouhlasí. Tři čtvrtě roku před sněmovními volbami nemá kabinet v dolní parlamentní komoře podporu pro nejdůležitější zákon roku.
Poslanci KSČM chtějí převést deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. "Abychom je mohli použít spíše na to, že armáda pomůže zdravotníkům, sociálnímu systému v řešení pandemie covid, než aby udělala nákupy," uvedl Filip. Pokud Sněmovna s přesunem nebude souhlasit, poslanci KSČM návrh rozpočtu jako celek podle něho nepodpoří.
Dolní komora bude rozpočet schvalovat ve středu. Menšinová vláda ANO a ČSSD k jeho prosazení hlasy KSČM potřebuje. Komunisté kabinet v dolní komoře tolerují.
Komunisté počítají s tím, že stát bude začátkem příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu, uvedl Filip. Schillerová před tím kvůli epidemii nového koronaviru varovala. "Zaplatíte všechny mandatorní výdaje a potom se hospodaří s desetinou předchozího rozpočtu. A ministr financí rozhoduje, co se může proplatit. Omezí se tak investice a rozpočtové provizorium prohlubuje hospodářskou krizi a ten problém by dopadl i na samosprávy. Byl by to dopad celospolečenský," upozornila po dnešním jednání s vedením KSČM.
Filip uvedl, že Schillerová byla přesvědčivá, ale nestačilo to. Měl podle jeho názoru spíše přijít ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Filip je připraven se s Metnarem sejít, a to i bez zprostředkování prezidentem Milošem Zemanem, jak hlava státu nabídla. Prezidenta nyní Filip nechce kvůli tomu oslovit. Předseda KSČM zdůraznil, že Metnar názor komunistů nezmění. "Ale mohl by změnit názor on. Nebudeme trvat na tom, aby rezignoval," dodal.
KSČM není podle Filipa spokojena s naplňováním toleranční smlouvy, na jejímž základě menšinovou vládu ČSSD a ANO ve Sněmovně třetí rok podporuje. "Úplně nejsme spokojeni s plněním všech požadavků," uvedl. Jako příklad jmenoval protikorupční balíček, do kterého nebyl zařazen návrh komunistů, aby byl rozšířen okruh lidí s povinností odevzdávat majetková přiznání. "Jestli si myslí vláda, že o to musíme prosit, tak my se prosit nemusíme o nic. My budeme postupovat samostatně jako suverénní politická strana," uzavřel.