Olympijské Tokio hlásí 3000 nakažených za den. Premiér mluví o zázračném léku na covid
LÉK PROTI COVIDU
Tokio hostící letošní olympijské hry se obává nové neustále sílící koronavirové vlny. V posledních dvou dnech Japonsko zaznamenalo rekordních 3000 případů za den. Japonský premiér překvapivě ohlásil, že vláda má nový lék proti covidu-19, jenž snižuje těžký průběh nemoci až o 70 procent. Bližší podrobnosti a detaily o léčivu nebyly oznámeny. Japonské hlavní město dnes potvrdilo 3177 nových případů. Dosavadní denní rekord překonal také počet nově nakažených v celém Japonsku. Za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u více než 9000 lidí.
Japonsko se vyhnulo zničujícímu šíření nákazy, jaké postihlo další země včetně Indie, Indonésie či Spojených států. Ale pátá vlna poháněná převážně vysoce nakažlivou variantou delta nyní zatěžuje nemocnice v Tokiu, které právě hostí letní olympijské hry.
Japonský premiér na tiskové konferenci prohlásil, že země neplánuje zastavit probíhající olympiádu navzdory rekordnímu nárůstu počtu nakažených. Dodal, že se „vládě podařilo zajistit nový lék, který snižuje riziko vážného průběhu nemoci o 70 procent a který se bude od nynějška používat“. Neupřesnil ale, o jaký lék se jedná.
„V každém případě bych za nynějších okolností chtěl požádat obyvatele, aby se vyhýbali cestám ven, které nejsou nezbytné, a dívali se v televizi na olympijské a paralympijské hry,“ řekl premiér.
Virus se nyní rychle šíří i v dalších částech Japonska a celonárodní nárůst dnes od začátku pandemie poprvé překročil hranici 9000 nakažených za den; dosavadní maximum bylo 7958 nakažených, které Japonsko zaznamenalo letos osmého ledna. Stoupající čísla vrhají stín na olympijské hry a vyvíjejí tlak na vládu premiéra Jošihida Sugy, aby přijala přísnější opatření.
Organizátoři olympijských her slíbili, že zavedou odpovídající opatření, aby zajistili „bezpečné hry“. Dodali, že počet nakažených mezi sportovci a dalšími osobami spojenými s tímto sportovním svátkem je velmi malý.
Japonská vláda v Tokiu vyhlásila od 12. července do 22. srpna už čtvrtý nouzový stav. Vyzvala restaurace a bary, aby přestaly servírovat alkohol a zavíraly dříve.
Některé podniky ale tuto výzvu ignorovaly s tím, že vláda zaostává s rozdělováním finančního příspěvku, který jim má pomoci pokrýt ztráty. Mnoho lidí, především pak mladších, je z pokračujících omezení unaveno a začínají chodit více ven.
Guvernérka japonské metropole Juriko Koikeová uvedla, že stoupající počet „vážných“ případů covidu-19 nutí místní nemocnice přidávat lůžka. „Usilujeme o zajištění nemocničních lůžek,“ řekla v úterý novinářům. „Znepokojuje mě postupné zvyšování počtu vážných případů,“ dodala.
Podle guvernérky byla většina starších lidí už plně očkována a počty nakažených mezi nimi klesly. Mezi nově nakaženými tak podle ní nyní dominují nenaočkovaní mladí lidé. „Aktivity mladých lidí jsou nyní klíčem ke zpomalení nákazy a my potřebujeme jejich spolupráci,“ řekla Koikeová.