Mladá fronta jde do aukce s vyvolávací cenou 36 milionů
PRODEJ VYDAVATELSTVÍ
Vydavatelství Mladá fronta se bude prodávat formou elektronické aukce. Zájemci o mediální dům se budou moci registrovat do 2. září, kdy bude i samotná dražba. Vyvolávací cena je na základě posudku 36 milionů korun, minimální příhoz pak 100.000 korun. Ještě na začátku letošního července přitom nebyly vyhlídky vydavatelství příliš nadějné a hrozila mu insolvence.
„Předpokládám, že se Mladá fronta prodá již v prvním kole. Očekávám, že výsledná cena prodeje bude vyšší než vyvolávacích 36 mil. Kč,“ uvedl pro server Mediaguru generální ředitel vydavatelství Karel Novotný s tím, že rozhodnutí o elektronické aukci vyplynulo z jednání se všemi zainteresovanými stranami. Tedy s insolvenční správkyní, insolvenčním soudem a věřitelským výborem.
„Všechny strany se musely shodnout na finální metodě prodeje a uvědomit si, že pokud k prodeji nedojde teď, nebo v několika nejbližších týdnech, tak pozdější zpeněžení majetku Mladé fronty bude jen těžko možné,“ řekl Novotný. Elektronickou aukci a aktivní oslovování potenciálních zájemců zajistí společnost Gaute.
Počet zaměstnanců vydavatelství se snížil o 37 procent. „Nový investor bude muset investovat i do lidí a do přijetí nebo obnovení pracovního týmu, pokud tedy nepůjde o vlastníka, který Mladou frontu začlení do svých struktur a část lidského kapitálu pokryje ze svých zdrojů. Do dnešního dne máme všechny základní části firmy provozuschopné a je možné plynule na tuto činnost navázat,“ vyjádřil se Novotný.
Vydavatelství se prodává jako celek, není tedy možné koupit si jen tiskovou, nebo jen knižní část společnosti. O Mladou frontu se dříve zajímaly např. společnosti Crane Consulting, Jaromír Soukup Consulting nebo GES Media Asset.
Mladá fronta se dostala pod tlak poté, co úvěrující banka v důsledku insolvenčního řízení předčasně ukončila smlouvu a vyzvala k uhrazení provozního úvěru. Představenstvo společnosti požádalo o ochranu před věřiteli a management zahájil proces krizového řízení, jehož cílem bylo dosáhnout reorganizace při zachování provozu společnosti a pracovních míst.
Vlajkovou lodí vydavatelství je týdeník Euro a portál Euro.cz. Spolu s týdeníkem Euro vychází také Top speciály, lifestylové magazíny Esence a Hipster. Divize Online provozuje rovněž ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných online titulů. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových knižních titulů.
Majitelem vydavatelství je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů. Loni v prosinci v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV řekl, že do Česka by se rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces.