Tři čeští vojáci zemřeli po útoku sebevraha v Afghánistánu. ‚Hrdinové,‘ říkají politici
Smrt českých vojáků
Tři čeští vojáci zemřeli při nedělním sebevražedném teroristickém útoku v Afghánistánu. K útoku, k němuž se přihlásilo radikální hnutí Talibán, došlo při pěší hlídce v jedné z vesnic v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Armáda již zveřejnila jejich jména. Útočník navíc zranil další členy hlídky, konkrétně jednoho Američana a dva Afghánce, kteří jsou nyní ve velmi vážném stavu.
V Afghánistánu dosud zemřelo 13 českých vojáků. Čeští politici vyjadřují rodinám upřímnou soustrast a označují zabité vojáky za hrdiny.
Zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálmajor Jiří Verner na nedělním tiskovém brífinku médiím prozradil jména zabitých českých vojáků. „Jedná se o rotného Martina Marcina, desátníka Kamila Beneše a desátníka Patrika Štěpánka,“ řekl Verner. Verner také sdělil, že, armáda má k dispozici video i zvukové záznamy z útoku a prošetří jej. Zároveň dodal, že ostatky českých vojáků by do České republiky měly přiletět armádním speciálem ve středu okolo 17:00. Upozornil také na to, že navzdory nízkému věku se nejednalo o nezkušené vojáky.
„V prostoru, kde v rámci patroly operovali, museli vojáci vystoupit z obrněných vozidel a pokračovat pěšky. Útok byl nenadálý a jeho následky bohužel fatální,“ popsal situaci Verner, který je zároveň ředitelem Společného operačního centra. Před budou Generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze 6 bylo nyní vytvořeno pietní místo, na všech útvarech a ve všech armádních zařízeních navíc byly staženy státní vlajky na půl žerdi. Atentátníkovi prý podle místního bezpečnostního činitele bylo okolo 18 let.
Již dříve armáda zveřejnila věk zabitých českých vojáků. „Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný M. M. (1982), desátník K. B. (1990) a desátník P. Š. (1993), smrtelná zranění. Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani,“ uvedla armáda v tiskové zprávě. „Všichni vojáci byli ze 42. mechanizovaného praporu,“ sdělila deníku Echo24 mluvčí Generálního štábu Armády ČR Vlastimila Cyprisová.
„Tragická smrt našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Upřímnou soustrast rodinám vzkázal také náčelník Generálního štábu armády České republiky generálporučík Aleš Opata. „V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá,“ řekl Opata.
Upřímnou soustrast či podporu rodinám vyjadřují také politici napříč politickým spektrem. Premiér Andrej Babiš (ANO), předseda ODS Petr Fiala či předseda lidovců Pavel Bělobrádek se na svých twitterových účtech vyjádřili, že zabití vojáci jsou hrdinové. Zdrcení a podporu jejich rodinám vyjádřil i ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček. Své kondolence připojil mimo jiné i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Mé myšlenky jsou s těmi, kteří ztratili své milované, a s Českou republikou, která ztratila tři své vojáky při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu. NATO stojí za afghánskými silami a jejich bojem proti terorismu,“ napsal na svém twitterovém účtu Stoltenberg.
My thoughts are with those who have lost their loved ones, and with the Czech Republic who have lost three military personnel in a suicide attack in eastern #Afghanistan. #NATO stands with the Afghan forces in their fight against terrorism.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) 5. srpna 2018
K útoku a zemřelým vojákům se vyjádřil i prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem,“ napsal na svůj twitterový účet Ovčáček.
“Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem,” uvedl prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil České republiky Miloš Zeman.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 5. srpna 2018
Vojáci byli členy 10. strážní roty BAF (Bagram Air Field – pozn. red.), která má v rámci operace Rozhodná podpora provádět bezpečnostní opatření v severní části bezpečností zóny Bagram. Jsou v něm právě především příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ z Tábora. Zároveň je doplněn o několik jednotek ze 4. brigády rychlého nasazení z Žatce, dále jsou zde členové opavského 53. pluku průzkumu a elektronického boje, 15. ženijního pluku z Bechyně, jednotky ze sedlecké 22. základny vrtulníkového letectva a také členové olomouckého 103. centra CIMIC/PSYOPS z Olomouce a Agentury vojenského zdravotnictví z Hradce Králové.
V současnosti čítá 10. strážní rota 173 osob, které vede kapitán Viktor Patia. Operační úkol na základně Bagram převzali 15. dubna 2018 a budou jej plnit do letošního října.
Nebojovou misi Rozhodná podpora v Afghánistánu vede Severoatlantická aliance. Vojáci NATO nevedou v zemi bojové operace, podporují ale afghánské bezpečnostní síly. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a právě na základně Bagrám.
3. května 2007 – Českého vojáka Nikolaje Martynova připravila o život v provincii Badachšán lavina kamení a bahna; dva další vojáci byli zraněni.
17. března 2008 – Při útoku sebevraha zemřel příslušník jednotky vojenské policie Milan Štěrba; dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce.
30. dubna 2008 – V provincii Lógar přišel o život český voják Radim Vaculík poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.
31. května 2011 – V provincii Vardak zahynul český voják Robert Vyroubal, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení; při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.
9. října 2011 – V olomoucké vojenské nemocnici zemřel rotmistr Adrian Werner, který byl v červenci těžce zraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.
8. července 2014 – Pět českých vojáků se stalo obětí exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Útok na místě nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš, dva afghánští policisté a několik civilistů. Rotmistr Jaroslav Lieskovan zemřel na následky těžkého zranění 14. července v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Zahynuli i dva afghánští policisté a několik civilistů.
5. srpna 2018 – Tři čeští vojáci zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, oznámil Generální štáb Armády ČR. Češi hlídkovali v okolí základny Bagrám v provincii Parván. „Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný M. M. (1982), desátník K. B. (1990) a desátník P. Š. (1993), smrtelná zranění,“ uvedla armáda v tiskové zprávě.