Měl by Babiš znovu požádat o důvěru? Ať opozice vyvolá hlasování, vzkazuje premiér
hlasování o důvěře
Vládou Andreje Babiše se v úterý prohnal pořádný vítr. Do svých úřadů nastoupili hned tři nový ministři a kabinet má rovněž dva nové vicepremiéry. Za deset měsíců existence vlády hledal Babiš náhradu již za šest ministrů, což je nejvíce v historii všech dosavadních ministerských předsedů. Legitimní jsou proto hlasy z opozice, které Babiše vyzývají, aby požádal o obnovení důvěry. „Tak ať vyvolají hlasování o nedůvěře vlády,“ kontruje premiér. Lidovci, kteří s nápadem původně přišli, se zatím vyvolat hlasování nechystají.
Byli to však právě lidovci, kteří měli minulý týden pronášeli nejsilnější reakce na personální změny ve vládě. „Po jmenování nových ministrů by vláda měla logicky přijít s žádostí o obnovení důvěry. Pokud tak neučiní, považujeme za logické debatovat o vyvolání nedůvěry této vládě,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Na slova Výborného reagoval v pondělí večer Andrej Babiš. „Proč bych o to žádal? Nový předseda KDU-ČSL a všichni ostatní kritizovali paní Novákovou, pana Ťoka, že je mám vyměnit. Já jsem je neměnil kvůli tomu, že oni to chtěli. Dospěl jsem k názoru, že chce pan Ťok odejít z politiky, já se mu ani nedivím. S paní Novákovou jsem se nějak domluvil a když jsem to udělal, tak zase křičí, že je zase něco špatně. Tak ať vyvolají hlasování o nedůvěře vlády,“ řekl Babiš v ČT.
Pokud by se lidovci rozhodli hlasování o důvěře vyvolat, v opozici by spojence nalezli. Představitelé TOP 09 by sice ani nepředpokládali, že by hlasování mohlo být úspěšné, ale případná schůze by mohla sloužit k zodpovězení důležitých otázek. „To, že vláda nepožádá o důvěru, to není nic překvapivého. Možná by stálo za to uvažovat o schůzi o vyslovení nedůvěry vládě, která by byla vhodným instrumentem k tomu, aby se skutečně odehrála ta mimořádná schůze, na které by mohli promluvit všichni poslanci. Mimořádnou schůzi vládní strany zablokovaly, takže pokud by k tomu byl většinový souhlas opozice, tak se rádi připojíme,“ uvedl pro Echo24 Miroslav Kalousek.
Piráti naopak čekají na Babišovo obžalování v kauze Čapí hnízdo. „Za rozhodující v tento okamžik považujeme podání obžaloby, po kterém by měl premiér podle etického kodexu hnutí ANO odstoupit,“ komentoval aktuální dění kolem vlády pro Echo24 Jakub Michálek.
Lidovci otočili, vyvolávat hlasování o nedůvěře nechtějí
Po silných prohlášeních minulého týdne zmírňují lidovci svá slova poté, co Babiš uvedl nové ministry do funkce. „My jsme nikde neříkali, že budeme vyvolávat hlasování o nedůvěře, ale v situaci, kdy má vláda šest nových ministrů za deset měsíců, což žádná vláda doposud nevyměnila, tak by bylo poctivé, aby si o tu důvěru sama řekla,“ řekl Výborný pro Echo24.
Lidovci tak pravděpodobně hlasování o důvěře nevyvolají: „Na základě debaty uvnitř KDU-ČSL tak nebudeme tou stranou, která by iniciovala hlasování o nedůvěře. Samozřejmě registruji, to co říkal pan premiér, že o obnovení důvěry nepožádá. My spíše budeme chtít slyšet odpovědi na otázky, které zaznívaly na mimořádné schůzi. To si myslím, že je teď prioritou, než se utápět v nějakých debatách o nedůvěře vládě.“
Zeman jmenoval do vlády Havlíčka, Benešovou a Kremlíka
Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval ministrem průmyslu Karla Havlíčka, ministryní spravedlnosti Marii Benešovou a ministrem dopravy Vladimíra Kremlíka (všichni za ANO). Nahradili Martu Novákovou, Jana Kněžínka a Dana Ťoka (všichni za ANO). Novými vicepremiéry ve vládě se stali Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), Zeman předtím z této funkce odvolal ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).
Vláda Andreje Babiše (ANO) tak zažila během deseti měsíců svého fungování už šest personálních změn. Žádný předchozí český kabinet nevyměnil v prvním roce existence tolik ministrů. Dosud nejvíc členů kabinetu, pět, vyměnil v prvních 12 měsících fungování své druhé vlády tehdejší premiér Václav Klaus.