Newyorské metro „nahrává“ cestující. Jen jako strašák pro černé pasažéry, brání se

Velký bratr v USA

Newyorské metro „nahrává“ cestující. Jen jako strašák pro černé pasažéry, brání seNOVÉ
Metro v New Yorku Foto:

Foto: Wikimedia Commons – MTAEnthusiast10 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Newyorská podzemka musela uklidňovat menší pozdvižení. V uplynulém týdnu se objevilo podezření, že nově nainstalované kamery ve vestibulech metra dokážou rozpoznávat tváře cestujících a pořízené záznamy snad i sdílet dále. Společnost rychle přispěchala s vysvětlením, že jde pouze o prostředek k odstrašení černých pasažérů, s nimiž se potýká, a že „rozhodně neplánuje“ systém rozpoznávání obličejů zavést.

Vzrušení vyvolala analytička New York Times Alice Fungová, která na Twitteru sdílela fotografii velké obrazovky ukazující v přímém přenosu provoz v metru s popisky „probíhá nahrávání“ a „prosím, plaťte za jízdné“. Okolo obličejů jednotlivých cestujících se dokonce zobrazovaly čtverce. „Hej, s kým ty nahrávky sdílíte,“ ptala se firmy Fungová.

Obrazovka nese jméno bezpečností společnosti Wisenet, která systémem rozpoznávání tváří disponuje a dokonce jej inzeruje, upozorňuje technologický server The Verge. „Zatímco zastánci soukromí a technologičtí giganti diskutují o tom, jak takový dozor omezit, ve stanici metra na Times Square se jen tak objeví obrazovka, která snímá v reálném čase,“ kritizuje na Twitteru Natasha Singerová, další z novinářek New York Times.

Newyorské metro to popírá. „Kamery rozhodně neumí rozpoznávat tváře, nemají žádný takový software ani nic podobného, co by umožnilo jakkoliv identikovat lidi, a do budoucna neplánujeme žádný software na rozpoznávání tváří zavést,“ sdělil The Verge mluvčí společnosti Maxwell Young. „Kamery slouží čistě k odrazení černých pasažérů – když se člověk uvidí na monitoru, je menší pravděpodobnost, že nezaplatí za jízdenku,“ vysvětluje. Zařízení podle něj dokážou zaznamenat pohyb a rozpoznat, že je v záběru člověk, což je ale u bezpečnostních kamer normální, dodává.

Čína je o krok napřed

Metro v New Yorku je už nyní bedlivě sledované. Společnost už v roce 2015 uvedla, že jeho útroby hlídá na 4500 kamer, k tomu policie v podzemce uskutečňuje nahodilé prohlídky zavazadel. Systém dává vzpomenout na poměry v Číně, kde je veřejné bezpečí důležitější než lidské soukormí a svoboda. „Kamery monitorující čínské ulice, silnice i budovy v sobě mají špičkovou umělou inteligenci (AI), do jejíhož vývoje čínská vláda investuje nejvíc na světě. Po napojení na cloudové databáze shromažďující informace o jednotlivých občanech tak jde o velmi efektivní způsob dohledu nad populací a vyhledávání zločinců,“ přibližuje situaci server Sinopsis.cz, projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze.

Čtěte také: Velký bratr tě vidí. Peking zavede bodovací systém důvěryhodnosti občanů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články