Britské ministerstvo zahraničí povede syn českého uprchlíka
REKONSTRUKCE VLÁDY
Nového britského premiéra Borise Johnsona jako první úkol po nástupu do funkce čeká rekonstrukce vlády, neboť řada ministrů podala demisi. Mezi prvními jmény nového kabinetu se objevil exministr pro brexit Dominic Raab, který má po otci česko-židovské kořeny. Povede britské ministerstvo zahraničí.
Dominic Raab je synem židovského uprchlíka z Čech (tehdejšího Československa), který se do Velké Británie dostal v roce 1938. Podle Raabových slov jeho otec, který po příchodu do země neuměl anglicky, vystudoval úspěšně střední školu a stal se manažerem v britském řetězci Marks & Spencer.
Od července 2018 do listopadu 2018 byl Dominic Raab ministrem pro brexit. V minulosti byl státním tajemníkem pro lidská práva na ministerstvu spravedlnosti či šéfem administrativy tehdejšího stínového ministra vnitra Davise. Na ministerskou pozici rezignoval proto, že nesouhlasil s předběžným textem dohody o brexitu, kterou vláda Mayové vyjednala v Bruselu. Raab také řekl BBC, že Brusel při vyjednávání Británii vydíral a vyjádřil pochybnosti o schválení dohody britským parlamentem.
„Výstavba zcela nového kabinetu“
V úřadu skončil mimo jiné ministr zahraničí Jeremy Hunt, který byl Johnsonovým sokem v souboji o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérské křeslo. Prvním nově jmenovaným ministrem se stal dosavadní ministr vnitra Sajid Javid, který nově povede ministerstvo financí. Ministerstvo zahraničí povede exministr pro brexit Dominic Raab.
Jako první rezignovali ministři financí Philip Hammond, spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, kteří tak učinili ještě před tím, než nyní již bývalá premiérka Theresa Mayová podala demisi do rukou královny Alžběty II.
Po Johnsonově jmenování šéfem kabinetu ohlásili odchod ministryně obrany Penny Mordauntová, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox, ministr obchodu a energetiky Greg Clark, ministr dopravy Chris Grayling a ministr školství Damian Hinds. V úřadech skončili rovněž ministryně pro Severní Irsko Karen Bradleyová či její kolega pro záležitosti Skotska David Mundell, ministr pro kulturu a digitální technologie Jeremy Wright a Mel Stride, který za vládu vytvářel agendu v dolní komoře parlamentu.
Johnson do čela čela resortu financí jmenoval Javida, jehož na ministerstvu vnitra vystřídá Priti Patelová, která v kabinetu Mayové do listopadu 2017 vedla ministerstvo mezinárodního rozvoje. Patelová se hlásí k odkazu konzervativní premiérky Margarety Thatcherové.
Premiér si do svého sídla mimo jiné pozval ministra životního prostředí Michaela Govea, který by se mohl stát faktickým zástupcem ministerského předsedy. Tuto funkci do dnešního dne zastával David Lidington, který ale úřad opustil.
Jasno je podle Reuters o hlavním premiérově poradci, za kterého si Johnson vybral Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.
Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru poznamenala, že toto není rekonstrukce vlády, ale výstavba zcela nového kabinetu. „Tohle je oficiálně největší čistka v kabinetu, kdy se neměnila vládnoucí strana,“ napsala.