Pirátská lekce z politiky
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KANDIDÁT NA PREZIDENTA
Za stranu polského premiéra Donalda Tuska, Občanskou koalici, bude v květnových prezidentských volbách kandidovat varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Ve vnitr ...
Nová vláda ještě nezasedla, a už tu má první krizi. Včera unikla na veřejnost „analýza“ Pirátů, jež má dokazovat, že Starostové porušili koaliční smlouvu, když vyzývali ke kroužkování svých kandidátů. To vedlo k volebnímu masakru. Koalice PirSTAN sice získala 15,62 % hlasů a 37 mandátů, na Piráty díky preferenčním hlasům z toho vyšla jen čtyři křesla. Více než o podlosti STAN analýza vypovídá o pirátských problémech.
Nejdříve je potřeba přiznat, že se nejedná o žádnou monumentální krizi ohrožující budoucí vládu. Předseda Starostů Vít Rakušan na sociálních sítích vyzýval ke klidu a situaci mírnil. Pirátský šéf Ivan Bartoš zase uvedl, že se jedná jen o část mnohem obšírnější analýzy, a potvrdil ochotu angažovat se v nové vládě. Navíc Piráti jsou ve sněmovně čtyři a nastupující vládní koalici lze postavit i bez nich.
V podstatě jsou dvě možnosti, jak se zpráva dostala na web Neovlivní.cz, který ji zveřejnil jako první. Ani jedna z nich nevypovídá o Pirátech nic dobrého. Buď se tak stalo nedopatřením. Pak to ale ukazuje na pokračující šlendrián u Pirátů, jímž se vyznačovala celá volební kampaň. Nebo to uniklo cíleně a je to součást vnitrostranického boje.
U Pirátů to vře. Europoslankyně Markéta Gregorová například doporučuje Bartošovi, aby si od vedení strany na chvíli „odpočinul“. Na nyní již legendárním Pirátském fóru probíhá živá diskuse, jestli do vlády vůbec vstupovat. „Všichni mají mandátů jak máku, jen my máme úplné hovno. Za téhle situace, se čtyřmi poslanci, jejichž hlasy ve sněmovně vlastně nikdo nepotřebuje, by byla účast ve vládě sebevraždou,“ otevřel debatu Petr Daubner, zastupitel na Praze 9. Za této situace by nebylo nic divného, kdyby kdosi analýzu vypustil ve snaze torpédovat stávající vedení či vyjednávání o vládní koalici. Nakonec to mohl udělat i někdo ze Starostů. Těm prý Piráti analýzu předali. Například starostovský senátor Zdeněk Hraba se antipatií ke koaličnímu partnerovi nijak netají.
Pak je tu analýza samotná. Ta se sice tváří, že má 27 stránek, ve skutečnosti by se možná vešla na jednu A4. Pokud si odmyslíme stránky s obsahem a screenshoty, má reálně analýza 11 stran textu. Na těch se však neustále dokola opakují ty tři samé články koaliční smlouvy, jež měli Starostové porušit, následované krátkým odstavcem, vypichujícím, jak ho porušili. Například v kapitole nazvané „Podporující dopisy v Libereckém kraji“ autoři studie uvádějí: „Skupina politiků SLK (Starostové pro Liberecký kraj) rozeslala 10 verzí dopisů, které podporovaly kandidáty STAN/SLK. U 7 z nich nebyly přijaty komentáře a připomínky ze strany Pirátů. Dopisy s tímto obsahem byly nakonec rozeslány. V Libereckém kraji uspěli nakonec pouze kandidáti STAN.“ Celá analýza tak působí, jako by byla sepsána autistou za jedno dopoledne. Vypovídající hodnota ohledně neúspěchu Pirátů se blíží nule.
Pokud ji však berou vážně Piráti, musíme ji brát vážně i my. Jestli například placený facebookový post Víta Rakušana vyzývající ke kroužkování jeho asistentky je porušením koaliční smlouvy, si musí Piráti a Starostové rozhodnout mezi sebou. Studie však ukazuje na pirátskou posedlost technologickou stránkou politiky. Několik příkladů si tak stěžuje na Starosty na Liberecku. Kromě výše uvedeného rozesílání dopisů se provinili třeba volebními novinami, kde dali malý prostor pirátským kandidátům.
Starostové jsou však v Libereckém kraji extrémně silní a jejich hejtman Martin Půta třikrát za sebou vyhrál volby. To mohlo v kroužkování hrát větší roli než pár rozeslaných dopisů a jedna edice volebních novin.
Piráti tak dostali lekci z reálné politiky. Mělo je napadnout, že kandidovat společně s hnutím populárních místních starostů a zastupitelů, kteří mají silnou regionální základnu, může vyústit v kroužkovací masakr. Zvláště pokud se jedná o celkem bezkonfliktní osobnosti, zatímco Pirátstvo se zuřivě angažuje v kulturních válkách.
VOLEBNÍ MODEL KANTARU PRO ČT