Týdeník Echo: Génius Miloš Forman, krocení Facebooku i proč vítězí Orbán
Týdeník Echo
Obálka nového čísla Týdeníku Echo přináší portrét zesnulého režiséra Miloše Formana s lakonickou charakteristikou: Génius filmu. Formanovi jsou v čísle věnovány čtyři texty, vedle editorialu a drobného upřesnění v rubrice Echo týdne jde o články Jiřího Peňáse a Ondřeje Štindla, v nichž autoři rekapitulují jak Formanův bohatý život, tak mimořádně úspěšnou kinematografickou tvorbu.
„Posledních třicet let Forman už nezopakoval triumf Přeletu, Vlasů, Amadea. Natočil ještě několik dobrých filmů, vlastně žádný Formanův film není slabý, ale zázrak sedmdesátých a osmdesátých let se už neopakoval,“ připomíná Jiří Peňás. A Ondřej Štindl soudí: „Formanovy typy revoltujících hrdinů by pro dnešní filmový průmysl a jeho normy byly dost možná těžko akceptovatelné, asi i anachronické. Byli by pro něj příliš individualističtí, v jejich příbězích se navíc málo řeší otázky skupinových identit. Jejich spolutvůrce byl člověk s mentalitou rošťáckého kluka – a je to na nich vidět.“
Lenka Zlámalová napsala pod dojmem vystoupení Marka Zuckerberga před kongresmany USA článek Krocení nejmocnějšího a nejnebezpečnějšího monopolu světa. Připomíná v něm, že „těmi mocnými monopoly, operujícími globálně bez jakýchkoli limitů a pravidel, se stali technologičtí dominátoři v čele s Googlem a Facebookem. Jejich dominanci málokdo vnímal.“
Třídílný seriál připomínající boje našich legionářů za první světové války připravil Petr Holub. První díl nazvaný Krutí nadlidé z konce války má výmluvný podtitul Před sto lety se Češi stali pány Sibiře. Rozhovor s ruským historikem Nikitou Petrovem o plíživém návratu stalinismu přivezl z Moskvy náš spolupracovník Jan Machonin.
S maďarským politologem Balászem Orbánem hovořil o jeho jmenovci, staronovém maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi redaktor Daniel Kaiser. A šestým otevřeným dopisem prezidentu Miloši Zemanovi, kritickým k jeho aktuálním činům, přispěl do Týdeníku Echo č. 16 spisovatel Pavel Kohout, spoluautor Charty 77.