Komise ke GIBS je stále nefunkční. Poslanci hledají Ondráčkova nástupce
Volba výboru pro GIBS
Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů se pět měsíců od voleb stále nemůže sejít. Po odchodu komunisty Zdeňka Ondráčka z čela vedení se dosud nepodařilo zvolit předsedu, který zároveň svolává schůzi komise. Kvůli tomu se ve sněmovně nemůže hájit ředitel GIBS Michal Murín, na kterého je od trestně stíhaného premiéra v demisi Andreje Babiše vyvíjen velký tlak. „Čistě spekulativně si může člověk říct, komu vlastně ta doba, kdy ta kontrola neprobíhá, nahrává a pomáhá,“ řekla pro Echo24 kandidátka na předsedkyni Zuzana Majerová Zahradníková z ODS.
Další pokus k obsazení čela komise budou mít poslanci na řádné schůzi sněmovny 11. dubna. Komunisté už dříve avizovali, že se Zdeněk Ondráček o post předsedy nebude ucházet. Kandidovat se chystají zatím dva uchazeči, kteří se o funkci snažili už při poslední volbě. Tedy Pirát Mikuláš Ferjenčík a Zuzana Majerová Zahradníková z Občanské demokratické strany.
„Ano, já jsem za klub samozřejmě nominovaná. Teď jsme si to minulé úterý na klubu potvrzovali. Nicméně budou probíhat i jednání napříč kluby, takže uvidíme co z toho vzejde,“ řekla Echo24 Zuzana Majerová Zahradníková. Snahu o post předsedy se znovu pokusí i Ferjenčík. „Ano, já stále kandiduji a klub mě podporuje,“ uvedl Mikuláš Ferjenčík.
Oba kandidáti shodně vyjadřují znepokojení nad tím, že se o funkci předsedy rozhoduje skoro půl roku. „To se nikomu z nás nelíbí, protože ta komise má sloužit k tomu, aby kontrolovala činnost GIBS. Takže čistě spekulativně si může člověk říct, komu vlastně ta doba, kdy ta kontrola neprobíhá, nahrává a pomáhá. Mě ta situace překvapuje s ohledem na to, jak se funkce předsedy stala nástrojem či hračkou ve vyjednávání o vládě. Takhle by to být nemělo. Bohužel zatím nemůžeme nic dělat a to je určitě špatně,“ řekla Zuzana Majerová Zahradníková.
Pirátského poslance nejvíce mrzí, že Ondráček nesvolal komisi v době, kdy byl předsedou. „Tím by to celé odblokoval, protože by si komise mohla zvolit místopředsedu. Mohla by tak normálně fungovat. Bohužel v té emotivní atmosféře to asi ani nikoho nenapadalo. Rozhodně je velký problém, že ta komise nemůže fungovat ve chvíli, kdy jsou tahanice ohledně vedení GIBS,“ připomíná Ferjenčík už měsíc trvající spor mezi ředitelem inspekce Murínem a premiérem v demisi Andrejem Babišem.
Murín se nemůže hájit
Složitá situace nenahrává řediteli inspekce Michalu Murínovi. „V současné situaci projevil Michal Murín osobní přání směrem k zástupcům Poslanecké sněmovny, a to k brzké volbě předsedy Stálé komise pro kontrolu činnosti GIBS. Tato dlouhodobě nekomfortní situace znemožňuje jeho účinnou obhajobu a jen velmi těžko nachází prostor pro argumentaci na tom správném plénu. Tento kontrolní orgán Poslanecké sněmovny ČR považuje za ten, který má kompetenčně nejširší možnosti k řešení interních problémů GIBS, včetně seznamování se s interními informacemi,“ uvedl mluvčí GIBS Ivo Mitáček v prohlášení.
Piráti po poslední schůzi sněmovny chtějí změnit její vnitřní řád, aby bylo možné svolat komisi pro kontrolu GIBS, i když nemá předsedu. „Je to další orgán, který nějakým způsobem může mít politickou kontrolu nad nějakou zlovůlí premiéra, který si dělá, co chce,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Kritika ředitele inspekce
Celá roztržka vypukla, když inspekce oznámila, že Babiš chtěl, aby její šéf odstoupil do konce února, což by se obešlo „bez skandálu“. Babiš poté začal Murína kritizovat veřejně. Trestně stíhaný premiér v demisi Babiš uvedl, že v Murína nemá důvěru a zpochybnil hospodaření inspekce.
Spor vyvrcholil na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické. Opozice Babišův postup kritizuje. Připomíná, že premiér v demisi čelí trestnímu stíhání a sám důvěru sněmovny dosud nezískal.
Babiš poté oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku. Řízení se týká přestupku.
Kázeňské řízení
Na úřadu vlády se ve čtvrtek uskutečnilo jednání v rámci kázeňského řízení se šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem. Řízení těmito úkony neskončilo a bude dále pokračovat. „Dnes na úřadu vlády proběhlo jednání ve věci kázeňského řízení, řízení nebylo k dnešnímu dni ukončeno, pan ředitel Murín tak zůstává i nadále ve své funkci,“ řekl ČTK Mitáček
Úřad vlády uvedl, že premiér postupuje v souladu s právními předpisy. „Jakékoliv kroky ve vztahu k případným řízením, která jsou neveřejná, nebudeme komentovat,“ sdělila mluvčí kabinetu Barbora Peterová.
GIBS vznikla 1. ledna 2012. Prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby. Murín tento bezpečnostní sbor vede od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal prvního ředitele Ivana Bílka.