Před 30 lety zaplnily Prahu tisíce uprchlíků z NDR. Německá ambasáda opět otevře brány
Uprchlíci z NDR
Na německém velvyslanectví budou v sobotu vzpomínkové akce k 30. výročí útěku východních Němců přes pozemek ambasády v Praze za svobodou. Lobkovický palác se otevře veřejnosti a lidé se budou moci zúčastnit debaty s pamětníky událostí roku 1989, prohlédnout si výstavy fotografií a historických dokumentů nebo si poslechnout hudební vystoupení různých žánrů. Přes německé velvyslanectví v Praze emigrovalo v roce 1989 zhruba 15 000 občanů komunistické Německé demokratické republiky (NDR).
Dopoledne se na Malostranské náměstí sjedou historická východoněmecká vozidla, jejichž řidiči si tak připomenou uprchlíky, kteří před 30 lety často v pražských ulicích zanechávali svá prázdná auta, než se vydali na ambasádu. V 09:30 účastníky setkání pozdraví německý velvyslanec Christoph Israng, vozidla budou k vidění po celý den. Akci pořádá spolek Fuhrpark-Ost-West, který podobnou akci organizoval i před pěti lety. Podle německé ambasády by mělo na Malostranské náměstí dorazit zhruba 20 aut.
Ještě před otevřením bran Lobkovického paláce odhalí dopoledne zástupci německého velvyslanectví pamětní desku na nádraží v Praze Libni, která bude připomínat útěk východních Němců. Právě z libeňského nádraží byly před 30 lety vypravovány zvláštní vlaky, kterými mířili uprchlíci z ambasády přes východoněmecké území do Hofu v tehdejším západním Německu. Na nádraží bude také otevřena výstava Uprchlíci z NDR na cestě z Prahy do Hofu.
Festival Cesta za svobodou začne v Lobkovickém paláci ve 14:00 a velvyslanectví bude pro veřejnost otevřeno do 19:00. Návštěvníci budou mít příležitost diskutovat s lidmi, kteří před 30 lety přes ambasádu utíkali. Uskuteční se také čtyři panelové debaty s pamětníky roku 1989, na kterých vystoupí mimo jiné tehdejší západoněmecký ministr a vyjednavač v rozhovorech o vycestování uprchlíků z ambasády Rudolf Seiters, tehdejší vojenský atašé západoněmecké ambasády Rainer Fiegle, český studentský aktivista z roku 1989 Jan Bubeník nebo několik bývalých uprchlíků.
Na ambasádě budou moci návštěvníci vidět i několik výstav fotografií a historických dokumentů. Budou se promítat i originální záběry pořízené pracovníky ambasády v roce 1989 nebo několik německých dokumentů, které se exodu obyvatel NDR věnovaly. V areálu velvyslanectví se uskuteční také koncerty, na kterých vystoupí mimo jiné český písničkář Jaroslav Hutka, německá jazzová zpěvačka a emigrantka z NDR Jeanette Biedermannová, Drážďanský chlapecký sbor nebo saxofonový kvartet Drážďanských symfoniků.
První východoněmečtí uprchlíci se na západoněmecké ambasádě v Praze objevili na jaře 1989, v srpnu jich ale začalo razantně přibývat. Zpočátku byli ubytováni přímo v Lobkovickém paláci a v přilehlé oranžerii. Kapacita těchto budov se ale zanedlouho vyčerpala, a tak koncem srpna začalo na zahradě velvyslanectví vyrůstat stanové městečko. Uprchlíci se dočkali možnosti emigrace 30. září 1989, kdy je tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher informoval o dohodě, která umožnila jejich vycestování. Krátce poté zaplavila ambasádu druhá vlna východních Němců. Celkem do listopadu 1989 emigrovalo přes ambasádu na 15 000 lidí.