Moderna je nejúčinnější vakcína, Pfizer nejlíp chrání proti mutacím, uvádí americká studie
SROVNÁNÍ OČKOVÁNÍ
Vakcína firmy Moderna proti nemoci covid-19 má ze široce dostupných vakcín nejvyšší účinnost, uvedl ve studii účinnosti vakcín tým vědců z University of Florida. Vakcína od společností Pfizer/BioNTech je na druhém místě, ze všech látek ale má nejvyšší účinnost proti některým nejběžnějším mutacím. Nejhůře pak dopadly čínské vakcíny Sinopharm a Sinovac. Všechny zkoumané očkovací látky ale mají vysokou šanci zabránit vážnému průběhu nemoci. O závěrech studie informuje agentura Bloomberg.
Pravděpodobnost, že očkovaná osoba neonemocní covidem-19, u vakcíny Moderna práce vědců odhadla na 94,5 % po dvou dávkách. U Pfizer/BioNTech je to 94,2 %. Nejhůře dopadla čínská vakcína Sinovac, která má odhadovanou účinnost jen 50,7 %.
Studie hodnotila vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, Novavax, Sinopharm, Sinovac a Sputnik V, o kterém ale chybí ve studii řada údajů. Průměrná účinnost vakcín proti onemocnění covid-19 je přibližně 85 procent. Pravděpodobnost, že se po očkování druhou dávkou vakcíny u jedince neprojeví vážné příznaky, znamenající možnou hospitalizaci a smrt, představuje u všech vakcín ale téměř sto procent.
Pfizer/BioNTech je obecně z vakcín nejúčinnější proti britské mutaci koronaviru, označované B.1.1.7., u ní má účinnost asi 89,5 %. U jihoafrické varianty B.1.351 má účinnost jen 75 %, která je ale stále z posuzovaných vakcín nejvyšší. U jihoafrické varianty propadla vakcína od AstraZeneca, která má podle vědců účinnost pouze 21,9 %.