Zeman míří do Izraele. Hrozí, že naruší tamější hlasování o nedůvěře vládě
Státnická návštěva
Prezident Miloš Zeman v neděli odletí na státní návštěvu Izraele. Setká se s hlavními politickými představiteli a zúčastní se otevření Českého domu. Promluvit má jako první český státník i v místním parlamentu. Ve stejný den se strana Merec rozhodla vyzvat k hlasování o nedůvěře vládě. Předseda izraelského parlamentu Juli Edelstein opozici obvinil, že se chystá svrhnout vládu a vyvolat kvůli otázce židovských osadníků v palestinském Hebronu diplomatický problém.
Merec podle listu The Times of Israel zamýšlí vyzvat k hlasování o nedůvěře, i když se s vládní koalicí dříve dohodl, že nebude usilovat o destabilizující kroky v době zahraničních návštěv parlamentu. Izraelská vláda má po nedávné rezignaci ministra obrany Avigdora Liebermana ve 120členném parlamentu většinu pouze dvou hlasů. Plán Merecu podle listu podporují také další opoziční strany.
Reagují na Edelsteinovo rozhodnutí nepovolit na pondělí ohlášenou konferenci o židovských osadnících v Hebronu, kterou v Knesetu chtěla uspořádat levice. Akce s názvem Hebron na prvním místě byla svolána ve snaze přimět vládu stáhnout židovské osadníky z Hebronu, který je na okupovaném Západním břehu Jordánu. Jde o několik set Izraelců žijících za přísné vojenské ostrahy v komunitě 200.000 Palestinců.
Na konferenci měli vystoupit odpůrci židovských osad. Organizátoři akce odmítli Edelsteinův argument, že parlament musí být v pondělí k dispozici delegaci zahraničního hosta.
V Izraeli se hovoří delší dobu o předčasných volbách, vládní strana Likud, k níž patří Edelstein, má do konce roku uspořádat primární volby. Poslankyně Merecu Michal Rozinová, která patří k organizátorům hebronské konference, řekla, že si Edelstein zákazem akce dělá kampaň. „Měl by se na primární volby připravit na úkor někoho jiného, ne na úkor izraelské demokracie,“ řekla Rozinová.
Edelstein se podle serveru Ynet obrátil na parlamentní organizační výbor a požádal, aby byl pondělek vyčleněn pro mimořádný program. Má to umožnit Zemanovi pronést projev, aniž by mu v tom zabránilo hlasování o nedůvěře. „Opozice se snaží vyvolat diplomatický problém, ale to nedopustíme,“ sdělil Edelstein.
Opozice plánovala hlasování o nedůvěře vládě už tento týden ve středu, avšak návrh nakonec stáhla, protože ji zaskočila poslankyně Likudu Šarren Haskelová. Přerušila totiž pobyt v nemocnici a do sálu přišla se stojánkem s infuzí, aby mohla hlasovat pro vládu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde
Český dům i pocta Herzlovi
Důležitým bodem programu bude v Jeruzalémě otevření Českého domu, ve kterém budou sídlit České centrum, CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism. Vyplývá to z informací, které novinářům poskytli ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák a mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Zeman v prezidentské funkci zavítá do Izraele podruhé, poprvé byl v zemi v říjnu 2013. Český prezident se netají svým příklonem ke Státu Izrael, opakovaně se ho zastal v palčivých otázkách blízkovýchodního konfliktu. Podle Jindráka je cesta koncipována jako bilaterální návštěva, palestinská území tak prezident nenavštíví. Se zástupci Palestiny jednal v polovině listopadu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Zeman s manželkou Ivanou do Izraele odletí v neděli dopoledne. Kvůli početné delegaci jsou vyčleněna na přepravu dvě letadla. Zemana doprovodí předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), několik ministrů včetně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nebo ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO). Poletí i předseda české Federace židovských obcí Petr Papoušek a desítky zástupců českých firem.
Na úvod programu prezident po příletu položí věnec u hrobu zakladatele židovského státu Theodora Herzla, večer se pak setká s podnikateli a zúčastní se podpisu několika memorand o spolupráci. V pondělí dopoledne Zemana přijme s vojenskými poctami izraelský prezident Reuven Rivlin, odpoledne se pak setká s předsedou Knesetu Julim Edelsteinem a promluví před zákonodárci. Podle Pražského hradu se tak stane prvním Čechem, který mohl v Knesetu vystoupit. Z představitelů dalších zemí měl letos takovou příležitost jen americký viceprezident Mike Pence. Večer pak byl Zeman pozván na státní večeři.
V úterý Zeman poobědvá s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Hlavním bodem úterního programu bude slavnostní otevření Českého domu, které je podle Pražského hradu významným a symbolickým politickým gestem. Zeman se netají tím, že by ČR měla přesunout do Jeruzaléma z Tel Avivu svou ambasádu, s čímž zásadně nesouhlasí Palestinci či arabské státy. Podporu vlády, která by takový krok musela schválit, zatím nezískal. Dá se předpokládat, že prezident opět před zástupci Izraele bude o stěhování velvyslanectví mluvit. A právě otevření Českého domu vnímá jako předstupeň k tomuto přesunu.
Český dům nebude mít diplomatický status, své zastoupení v něm budou mít některé státní agentury. Konat by se v něm mohly třeba podnikatelské semináře či jednání s investory. Sídlit bude v budově Cinematéky v blízkosti jeruzalémského Starého Města. Na otevření Českého domu naváže státní recepce.
Návštěvu Izraele ukončí Zeman ve středu. Ještě před odletem by mohl vyjet do některého z izraelských regionů. Zda se cesta uskuteční, bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci. Vztahy Izraelců a Palestinců se nedávno opět vyhrotily a vyústily v ostré střety včetně raketového ostřelování Izraele a izraelských náletů na Pásmo Gazy.