Potřásání rukou už ne. Lidé vymýšlejí, jak se pozdravit a nenakazit se
KORONAVIRUS
Strach před nakažením koronavirem se promítá i do každodenního života. Odborníci po celém světě varují před standardními pozdravy, včetně obyčejného potřesení rukou, kterým se může nemoc přenášet. Začínají se proto objevovat nové způsoby pozdravů, při kterých nedochází k přímému dotyku. Informoval o tom server Independent.
Velmi populární se v minulém týdnu stalo tzv. wuchanské potřesení, které je pojmenované podle epicentra koronaviru. Místo potřesu rukou si při pozdravu ťuknete nohou. Při takovém pozdravu se nepřenáší potenciální mikroby na ruce ani do okolí obličeje.
People in China found another way to greet since they can‘t shake hands.
— •*¨*•.¸¸✯*・🍃Ꮙ🍃•*¨*•.¸¸✯*¨ (@V_actually) February 29, 2020
The Wuhan Shake.
I love how people can adapt and keep a sense of humor about stressful situations. pic.twitter.com/P8MSfOdJ2H
Univerzita v Singapuru pak přišla hned s několika nápady. Navrhuje si zamávat, dotknout se lokty či si potřást nohama. Také nabízí tradiční thajskou formu pozdravu zvanou wai, která sestává z lehké úklony s rukama sepnutýma před sebou v gestu podobném modlitbě.
When thinking of ways to protect yourself and your community from #COVID19 check out these #SocialDistancing #handshake alternatives published by the Yong Loo Lin School of Medicine. pic.twitter.com/97hxDE1P6h
— Westminster Daily (@BigBenDaily) March 5, 2020
Chování koronavirus ovlivňuje zejména v západních zemích, kde patří potřesení rukou nebo polibek na pozdrav k základním pravidlům slušného chování. Ve Švýcarsku doporučil ministr zdravotnictví omezit líbání na tváře, které je v zemi považováno za běžný a tradiční způsob pozdravu. V Itálii šéf tamní civilní ochrany Angelo Borelli otevřeně řekl, že šíření nákazy nahrává i vřelá povaha Italů, kteří by se podle něj nyní měli se svou srdečností držet zpátky. Také francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran svým spoluobčanům doporučil, aby se v zájmu zdraví pokusili omezit počet objetí a uvítacích polibků. Sám prezident Emmanuel Macron se však této rady příliš nedrží, ještě ve čtvrtek jej média zachytila, jak při setkání v Neapoli líbal na tváře italského premiéra Giuseppa Conteho.
Poněkud trapnou situaci pak zažila německá kancléřka Angela Merkelová, když jí na schůzce odmítl spolkový ministr vnitra Horst Seehofer z opatrnosti podat ruku. Zaskočená Merkelová nakonec ministrovo gesto s úsměvem ocenila a uznala, že se v současném stavu v zemi zachoval správně.
Ab heute kein Handschlag mehr?
— DW Politik (@dw_politik) March 2, 2020
Innenminister Seehofer will die Hand der Bundeskanzlerin nicht schütteln. #Coronavirus pic.twitter.com/AMnCZEyJ7J
Hygienici zdůrazňují, že dbát na pečlivé mytí rukou je v současné situaci nanejvýš vhodné. Upozorňují například na průzkumy, podle kterých průměrný člověk má na dlaních asi 3200 bakterií až 150 různých druhů. Potřesení rukou přitom může tyto bakterie přenést na druhého člověka, protože ve srovnání s krátkým stiskem nebo třeba plácnutím trvá přímý kontakt déle a je těsnější.
Momentálně je evidováno už skoro sto tisíc případů koronaviru, z toho přes tři tisíce lidí zemřelo. Choroba se do těla dostane očima, nosem nebo ústy přes obličejové sliznice. Proto je důležité dbát na základní hygienická pravidla a pravidelně si mýt ruce a omezit dotýkání obličeje.